Recomandare mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Recomandare mulinete

Mesaj de Chryys »

buget ~300 euro

Folosesc momentan XTD-uri. Pescuiesc doar lansat, nu am motive de suparare pe XTD-uri, dar daca exista variante mai bune in banii respectivi inclin sa le iau in considerare.

Nu arde, daca urmeaza sa apara ceva noutati pot sa astept.

In bugetul respectiv am gasit ultegra Ci4+, power aero, TOURNAMENT SURF 5000A. Daca sunt si variante mai ieftine, dar mai bune nu ma deranjeaza.

Nu le-am vazut fizic, nici nu se zaresc sanse sa le vad. Pescuiesc doar de placere si partide de 10-12 ore in general, ocazional de 48 ore.

Ce ati considera cea mai buna varianta pana in bugetul respectiv/bucata? Multumesc.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare mulinete

Mesaj de Alin Galbenu »

Un update pe care il poti face de la XTD este la varianta Ci4+, este mai usoara si ruleaza mai usor. Sau daca bugetul tau permite, Power Aero fiind Japoneza.
Dar in acelasi timp, daca nu simti nevoia sa le schimbi, nu vad de ce sa o faci.
Imagine

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare mulinete

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Eu am 2 seturi de mulinete pe care le folosesc, un set de Ultegra XTD si unul de Power Aero XTB.
In primul rand Power Aero este facut in Japonia, are un numar mai mare de rulmenti, corp si componente Hagane, ruleaza mult mai bine decat Ultegra XTD/XSD sau Ultegra CI4+ XTC/XSC. Este si ceva mai usoara decat restul de mulinete aduse in discutie.
Eu am apucat sa le folosesc sezonul asta in majoritatea partidelor si am fost multumit de ele. Am pescuit atat plantat cat si aruncat. Tinand cont ca are un pret mult mai mic decat atunci cand a fost lansata, eu zic ca merita achizitonata.
Ultegra CI4+ XTC/XSC si Power Aero XSB/XTB au acelasi tip de frana Hi-Speed Drag.

http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... power+aero

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”