CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de bogdanpesc »

In zona Medgidia este destul de lat canalul si malul este inclinat ,taluzat cu bolovani si drumul pietruit.Sunt kilometrii de pista perfect dreapta si adancime constanta.Pista de concurs mai echilibrata ca asta nu cred ca exista.Am avut concursuri de stationar acolo,se poate ajunge la apa.Trec vapoare/barje dar s-au invatat baboii cu ele si apoi vaporul trece peste absolut toate standurile,creaza confort sau disconfort pentru toata lumea in mod egal.Nu stiu cum mai este cu densitatea de crapi in momentul asta ,dar acum cativa ani erau mustaciosi in zona.Nu cred ca strica un test......
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
Dan Savin
Mesaje: 126
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Savin »

bogdanpesc scrie:In zona Medgidia este destul de lat canalul si malul este inclinat ,taluzat cu bolovani si drumul pietruit.Sunt kilometrii de pista perfect dreapta si adancime constanta.Pista de concurs mai echilibrata ca asta nu cred ca exista.Am avut concursuri de stationar acolo,se poate ajunge la apa.Trec vapoare/barje dar s-au invatat baboii cu ele si apoi vaporul trece peste absolut toate standurile,creaza confort sau disconfort pentru toata lumea in mod egal.Nu stiu cum mai este cu densitatea de crapi in momentul asta ,dar acum cativa ani erau mustaciosi in zona.Nu cred ca strica un test......
Tinde spre zero populatia de crap in acea zona ,, electricienii ,, au lucrat intens .

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Bogdan Timis »

E foarte misto zona, insa asa e 0 peste!
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

scheiber
Mesaje: 41
Membru din: Mie Ian 04, 2017 10:48

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de scheiber »

Eu intotdeauna am militat si voi milita ptr taxe cat mai mici, ca sa poata participa cat mai multe cluburi. Dar nu cred ca este treaba noastra cat castiga organizatorul, este o munca ca oricare alta si trebuie remunerata. Si riscurile sunt destul de mari...[/quote]

Vladut,
Asa este, o taxa mica iti permite multe cluburi participante la CN. Dar cam atat...
Echipa castigatoare nu are asigurat transportul la CM, cheltuieli de organizare, eventuale antrenamente pe pista de CM... Iti amintesti de Africa 2008 cand povesteai ca au nadit oamenii cu 1 t de porumb, cu lopata, la 40-50 m de mal, ca asa merge acolo , timp in care la voi pe A-uri intrau somnii la bilele 1016? Tot atunci se vorbea de "ce bun era un antrenament"...

Degeaba se plateste inscrierea 1000 Ron si degeaba castiga lotul X (lotul X=pescari buni, din Vaslui) daca la CM se prezinta pe barba lor, cu '20j de kile de Decathlon' si 3 stiuleti de porumb dipuiti in tuica de corcoduse...

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de barbumarius »

Sa nu isi inchipuie cineva ca daca o sa gasim o pista de concurs fara taxa nu o sa ne mai coste nimic CN-ul.
Celelalte cheltuieli de organizare raman. Probabil ca taxa baltii este undeva la maxim 500E/club la o balta consacrata gen Corbu, bani care se vor cheltui in numar mult mai mare pe eventualele antrenamente pe balti noi. Asa ca nu stiu unde e economia?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

barbumarius scrie:Sa nu isi inchipuie cineva ca daca o sa gasim o pista de concurs fara taxa nu o sa ne mai coste nimic CN-ul.
Celelalte cheltuieli de organizare raman. Probabil ca taxa baltii este undeva la maxim 500E/club la o balta consacrata gen Corbu, bani care se vor cheltui in numar mult mai mare pe eventualele antrenamente pe balti noi. Asa ca nu stiu unde e economia?
Asa e. Doar ca ptr cei vechi Corbu este un avantaj financiar ptr ca nu mai trebuiesc facute antrenamente, in timp ce ptr cei noi inseamna bani aruncati ptr antrenamente....adica cotizatii la concursurile private.
O fi corect ?

Ps. Sa ne rugam intai sa se tina cn in 2019....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de claudiupascu »

Dar tie Vladut ti se pare corect ca un lot ce nu a participat la nici un concurs pe Corbu sau pe alta balta privată sa castige un CN disputat pe o apa sălbatică unde ori nu este peste ori e total dezechilibrata zona iar norocul e la un procentaj maxim iar apoi sa ne reprezinte tara într-un concurs care e tot privat?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

claudiupascu scrie:Dar tie Vladut ti se pare corect ca un lot ce nu a participat la nici un concurs pe Corbu sau pe alta balta privată sa castige un CN disputat pe o apa sălbatică unde ori nu este peste ori e total dezechilibrata zona iar norocul e la un procentaj maxim iar apoi sa ne reprezinte tara într-un concurs care e tot privat?
Depinde. Eu as vrea ca toti sa aiba sanse egale, indiferent daca sunt debutanti in concursuri sau experimentati.Si eu la fel am inceput in 2004. La calificari impotriva celor experimentati, chiar daca eram incepator in competitii. Ce faceam daca organizatorul punea o taxa prohibitiva, special ca sa nu poata participa "debutantii" ?

Referitor la intrebarea ta, eu consider ca norocul face parte din joc. Iar daca CM se va tine pe o balta cu putin peste(cum a fost in 2005 in Belgia, anul acesta in Serbia, etc) conteaza enorm sa avem "bulanosi" in lot ! Pot face diferenta. Iar pista de selectie consider ca trebuie sa fie asemanatoare cu cea de CM. Degeaba te antrenezi si te califici cu 1 t de crap daca nu esti in stare sa prinzi 1 peste la CM ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Vladut Mateianu scrie: Referitor la intrebarea ta, eu consider ca norocul face parte din joc. Iar daca CM se va tine pe o balta cu putin peste(cum a fost in 2005 in Belgia, anul acesta in Serbia, etc) conteaza enorm sa avem "bulanosi" in lot ! Pot face diferenta. Iar pista de selectie consider ca trebuie sa fie asemanatoare cu cea de CM. Degeaba te antrenezi si te califici cu 1 t de crap daca nu esti in stare sa prinzi 1 peste la CM ! :wink:
Total de acord , a "milioana :D " oara cu o pista de concurs fara mult peste si care sa acorde sanse macar relativ egale concurentilor .
Ma mai gandesc si la altceva . In prezent , acest campionat se desfasoara pe echipe . In fiecare lot sunt pescari foarte valorosi si unii...mai putin :D .
Voi raporta discutia la fotbal , ca sa se inteleaga mai bine ce vreau sa spun .
E ca si cum echipa de club care castiga campionatul ar participa la campionatul mondial , desi probabil golgheterul campionatului...cei mai buni fundasi/mijlocasi...etc. se afla la alte echipe .
Inafara de Real , Barcelona si ...alte echipe de miliardari , nici o echipa de club din lume nu va face fata unor selectionate nationale .
Din acest motiv exista o ECHIPA NATIONALA care ii reuneste pe cei mai buni si reprezinta tot ce are tara mai bun .
Cand vom vedea o echipa care sa ne reprezinte la CM formata din toate vedetele pescuitului din Romania ?
Probabil ar trebui schimbat si formatul acestui campionat si sa se diferentieze echipa castigatoare de lotul de la CM .

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de DumiD »

bogdanpesc scrie:In zona Medgidia este destul de lat canalul si malul este inclinat ,taluzat cu bolovani si drumul pietruit.Sunt kilometrii de pista perfect dreapta si adancime constanta.Pista de concurs mai echilibrata ca asta nu cred ca exista.Am avut concursuri de stationar acolo,se poate ajunge la apa.Trec vapoare/barje dar s-au invatat baboii cu ele si apoi vaporul trece peste absolut toate standurile,creaza confort sau disconfort pentru toata lumea in mod egal.Nu stiu cum mai este cu densitatea de crapi in momentul asta ,dar acum cativa ani erau mustaciosi in zona.Nu cred ca strica un test......
De la Cernavoda pana la Agigea nu s-a mai prins crap de prin anii '80. La Medgidia chiar dinainte sa se fi construit canalul...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”