sfat achizitionare mulinete shimano

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
aurelian04
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 30, 2018 12:09

sfat achizitionare mulinete shimano

Mesaj de aurelian04 »

Buna,

As dori sa achizitionez 2 mulinete Shimano Big Baitrunner , atat am citit pe forum despre aceste mulinete si tot nu am reusit sa gasesc ceva concret -o diferenta intre :
Mulineta Shimano Big Baitrunner XT-B LC si Mulineta Shimano Big Baitrunner XT-A LC
-daca stie cineva care este diferenat intre XT-B SI XT-A si care este mai buna

Multumesc si va doresc o zi cat mai buna,

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: sfat achizitionare mulinete shimano

Mesaj de Bogdan Zaharia »

ImagineImagine
BÂZ

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitionare mulinete shimano

Mesaj de merlin21 »

XT-A este modelul care nu se mai fabrica, s-a facut pana in 2017/2018 iar modelul XT-B este cel care il inlocuieste. Concret eu am XTA iar partenerul meu are XTB-uri, si am pescuit destul de mult cu ele.
Sunt cateva diferente intre ele, cele mai importante fiind greutate 790gr XTA si 720gr XTB. (dar oricum ambele variante sunt destul de grele)
De asemenea XTB este pe noul corp de ultegra de XTD si ca si urmare se potrivesc tamburii noi de la XTD, XTC CI4, PowerAero, Fliegen pe cand la XTA se potrivesc cei de la ultegra XTB,XTB CI4, XTC, Speedcast, XTR CI4.

In functionare nu am observat diferente intre ele, frana la modelul nou este ceva mai rapida, mie unul imi place cum e la XTA, nu sunt fan frana rapida, dar oricum la un XTB nu este rapida ca la daiwa sau Instant Hi-Speed Drag de la shimano.
Mai este si slow oscilantion 50 la noul model, cred ca infasoara ceva mai multe spire decat XTA, dar concret in aruncare nici o diferenta intre ele (verificat pe mai multe modele de lansete si acelasi fir).
Modelul XTA mi se pare ceva mai solid, probabil din cauza manerului, care la noul model care este mai subtire, identic cu cel de pe ultegra.
Ca si angrenaje nu am desfacut XTB doar XTA dar tind sa cred ca sunt la fel, am vazut ca sunt piese identice la ambele mulinete.
Nu stiu cum o sa se comporte in timp, XTB-urile le avem doar de un an pe cand XTA au mai mult. Dar nu vad de ce ar fi probleme cu ele.

Parerea mea finala, daca nu gasesti XTA la un pret mai mic, sau sa le iei SH si atunci sunt clar mai ieftine nu ai de ce sa cauti XTA, mergi pe XTB.

Daca in schimb ai de ales intre XTA sh impecabile la un pret de 500-550 sa zicem folosite putin fata de XTB-uri noi, atunci merita XTA, sunt niste tancuri de mulinete si te vor tine f multi ani.

Daca bugetul nu este o problema, atunci mergi pe CI4

Sper ca ti-a fost de folos.

aurelian04
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 30, 2018 12:09

Re: sfat achizitionare mulinete shimano

Mesaj de aurelian04 »

multumesc merlin ff ok explicatia ta si ma bucur ca ai si tu si prieteul tau modele astea si ai putut face o comparatie ... am un buget de 1600 ron :( deci numai pentru 2 mulinete noi,colegii mei au bblc cele vechi mi-au placut foarte mult cum merg , in momentu asta eu am Okuma Powerliner -parerea mea ca nu se compara cu bblc ... ma gandeam sa iau eu cele noi :D
-Multumesc pt raspuns

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”