NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de okd »

Dan Mitranescu scrie: In alta ordine, ceva mai serios. Helicopterul este mai bun cand lipseste talentul de a pune stop pe cadere monturilor in-line. :wink: :D
de aici sa inteleg ca elicopterul nu va aduce un avantaj nici la distanta, nici la namol , nici la "neincurcarea" monturii ?
multumesc !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:
Dan Mitranescu scrie: In alta ordine, ceva mai serios. Helicopterul este mai bun cand lipseste talentul de a pune stop pe cadere monturilor in-line. :wink: :D
de aici sa inteleg ca elicopterul nu va aduce un avantaj nici la distanta, nici la namol , nici la "neincurcarea" monturii ?
multumesc !
In cazul meu nu, pentru ca stiu sa pun stop pe capat de lansare, in special pentru ca prefer monturile cat de simple, pentru a le schimba cat de des consider. Un ac impecabil simplu bate orice montura sofisticata. :wink:
Plus ca ma deranjeaza sa plimb plumbul prin namol, prin alte fire si prin agataturi, cand fac drill-ul.
Cu toate astea, cand am pescuit cu un coleg care prefera montura helicopter, m-am adaptat.

Si cu distanta este relativa in cazul meu. Un helicopter lasat sa cada liber, fara stop pe cadere, se infige atat de tare incat este nevoie de un mono de minimum 0,20mm sa il scoti.
Eu pot sa dau cu 0,18, castig 10m teoretici fata de 0,20 , pierd 5m datorati stopului pe cadere, dar tot ies pe plus. :)
Asa ca nu sunt un reper in a da sfaturi legate de montura helicopter.

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de okd »

sunt multi adepti ai monturii respective si e bine de stiut si o opinie din afara "bulei" :)

vreau sa va mai intreb de textilul scufundator pe care-l aveti la magazin; l-ati folosit sau folositi in toate conditiile pe cel la rola de 100 de m ? la monturile scurte cu momitor e foarte bun si asta, sta la 1-2 mm de substrat dar la plumb pluteste

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:sunt multi adepti ai monturii respective si e bine de stiut si o opinie din afara "bulei" :)

vreau sa va mai intreb de textilul scufundator pe care-l aveti la magazin; l-ati folosit sau folositi in toate conditiile pe cel la rola de 100 de m ? la monturile scurte cu momitor e foarte bun si asta, sta la 1-2 mm de substrat dar la plumb pluteste
Da. Folosesc MAXXX 8 BRAID intotdeauna la calig.
Daca pe Corbu , Moara si Peris, l-am folosit in varianta de 0,25 si trage la el chiar foarte bine :wink: :) , la Sarulesti l-am pus de 0,30 , pe apa mult mai limpede. Nu cred ca il deranjeaza pe crap, ba din contra privind rezultatele. Pe scoicari pur si simplu i-a fermecat ! :D
P.S. nicio grija in privinta "plutitului firelor textile ".

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de okd »

multumesc pentru informatii !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:multumesc pentru informatii !
Cu placere.

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Remus Drobota »

Nu castigi niciodata 10 m intre fir de 0,18 si 0,20mm. Pe testate pe teren. Nici cu cel mai puternic vant din spate.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Remus Drobota scrie:Nu castigi niciodata 10 m intre fir de 0,18 si 0,20mm. Pe testate pe teren. Nici cu cel mai puternic vant din spate.
Ce legatura are vantul in discutie ? ! :) Cu vant castigi la acelasi diametru poate si peste 30m.


Prefer matematica in locul mersului pe camp. :)
Sunt un aruncator constant.
La 0,25 arunc aprox. 150m cu montura
La 0,20 arunc aprox. 175m cu montura

Ca sa nu o lungim.
Eu dau constant 170-175m cu 0,25 in conditii de casting. ( stii bine din concursurile la care am fost )
Tu dai 195-200m.

Facem un concurs . Tu cu 0,25 si eu cu 0,20. Daca se castiga sub 5m pe sutime ai tu avantaj, daca se castiga peste 5m pe sutime, am eu avantaj.
Cat punem pe treaba asta ? :)

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:
Remus Drobota scrie:Nu castigi niciodata 10 m intre fir de 0,18 si 0,20mm. Pe testate pe teren. Nici cu cel mai puternic vant din spate.
Ce legatura are vantul in discutie ? ! :) Cu vant castigi la acelasi diametru poate si peste 30m.


Prefer matematica in locul mersului pe camp. :)
Sunt un aruncator constant.
La 0,25 arunc aprox. 150m cu montura
La 0,20 arunc aprox. 175m cu montura

Ca sa nu o lungim.
Eu dau constant 170-175m cu 0,25 in conditii de casting. ( stii bine din concursurile la care am fost )
Tu dai 195-200m.

Facem un concurs . Tu cu 0,25 si eu cu 0,20. Daca se castiga sub 5m pe sutime ai tu avantaj, daca se castiga peste 5m pe sutime, am eu avantaj.
Cat punem pe treaba asta ? :)
Dane,

Remus vorbeste de 0.18 versus 0.20....nu de 0.20 versus 0.25....
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Dane,

Remus vorbeste de 0.18 versus 0.20....nu de 0.20 versus 0.25....

Am retinut asta, dar nu putem face concursul intre noi cu 0,18 vs. 0,20 ca ma intrece.
Eu castig 10m fata de ce dau de obicei, dar el oricum arunca mai mult de atat.
Am pus cifra contestata , respectiv 5m pe sutime si am raportat-o la o diferenta cunoscuta intre aruncarile noastre.
El zice ca nu se castiga 5m pe sutime, iar in situatia asta o sa castige concursul. Eu zic invers, ca se castiga peste 5m pe sutime, situatie in care am sa il intrec.
Nu mai pun ca sunt neantrenat. :)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”