Despre fire...

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Despre fire...

Mesaj de Dan Mitranescu »

tudor1995 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Orice aruncator care lanseaza peste 170m in conditii de casting ( fir de 0,25 ... ) , rupe cel putin jumatate din firele de 0,35 in lasari puternice. Indiferent de marca acestora.
La urmatoarea lansare cedeaza si jumatatea aia care a rezistat.
Un 0,35 rezista numai daca este 0,38-0,39 , asa cum , culmea , tocmai la unele case mari se intampla.
Asa ca masurati un 0,35 si numai daca se apropie de 0,40 o sa reziste la aruncari puternice.
deci un 0.40 ar fi ok in conditiile de mai sus? Sau un inaintas conic ar fi mai indicat?
Inaintasul conic se leaga mult mai bine cu firele subtiri. Este mai indicat, dar si mult mai scump.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Despre fire...

Mesaj de syyd »

Am vazut ca sunt pescari care aleg sa foloseasca fir textil ca si fir principal pentru spod. Nu am incercat pana acum dar ma bate gandul. Cu mono am pierdut destule spomburi.
Este mai sigur textilul din punctul asta de vedere?
Ce diametru recomandati la principal? Dar la inaintas?
Stiu ca trebuie udat constant pentru evitarea incalcirii firului.
Alte sfaturi/bune practici sunt binevenite!


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Despre fire...

Mesaj de darius123 »

Firul textil este recomandat in primul rand pe mulineta de Marker, pentru ca textilul ,,transmite'' in lanseta mult mai bine decat un fir mono.
Este ok si pentru mulinete de spod, dar unele persoane prefera un mono subtire pentru ca arunca putin mai departe.
Eu folosesc fir textil si la spod, de diametru 0.18 cumparat de pe Aliexpress de care sunt foarte multumit. Inainte foloseam textilele dedicate de la Fox , dar sunt foarte scumpe si la aceiasi grosime (0.18) este mai putin rezistent. Pe langa asta, ai posibilitatea de mai multe grosimi si culori fatza de Fox.
Se recomanda sa nu se umple tamburul pana in buza, pentru a evita formarea perucilor. Eu nu ud niciodata textilul inainte de lansare si nu am facut niciodata peruca.
Ca si inaintas textil ,o grosime de 0.28-0.30 la spod si 0.25-0.28 la marker este suficient.Deasemenea , textilele pentru inaintas sunt tot de pe aliexpress, o rola de 300-500 metrii costa in jur de 6 dolari.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Despre fire...

Mesaj de syyd »

Multumesc mult. O sa incerc si eu.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Despre fire...

Mesaj de syyd »

Probleme la galet ai avut din cauza textilului?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”