TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de MihaiCRM »

Tinand cont de urmatoarele:
- semi-incepator
- foarte asemanatoare la pret
- pescuit aruncat
- am pescuit inainte cu CRAP XTREM 1 360 CAPERLAN
- tehnica de aruncare proasta - nedesavarsita inca :D


ce ati alege si de ce?

MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de MihaiCRM »

Nimeni? Nimic? Ajutati un pescar incepator :D

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de Rus Bogdan »

Din punct de vedere al aruncării cred ca TX1 arunca mai bine..

Avatar utilizator
Iulian Ciobescu
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 03, 2018 15:24

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de Iulian Ciobescu »

TX1 nu am folosit dar iti pot spune mai multe despre Black Widow 3.75 lb.
Le am de 4 ani si initial le foloseam necorespunzator si pentru orice de la momitoare bine incarcate + saci mari, pana la plumbi de 130g + montura, nu am "reusit" sa rup niciuna, acum le folosesc doar pentru momitoare cu saculeti mici si plumbi 80 -100g pentru pescuit aproape pana in 130 m. Fiind lansete usoare cu actiune parabolica te vor ajuta cu siguranta, daca iti imbunatatesti tehnica, sa atingi distante mai mari. De la achizitia lor si pana acum am folosit destule modele de lansete, am achizitionat altele pentru pescuit la distanta dar la setul de daiwa (lanstele sunt echipate cu mulinete tot de la daiwa modelul windcast 5500qda) nu renunt si le recomand. Ca si minus, au cotorul scurt.
- Exclusive Fisherman's Club -

MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de MihaiCRM »

Iulian Ciobescu scrie:TX1 nu am folosit dar iti pot spune mai multe despre Black Widow 3.75 lb.
Le am de 4 ani si initial le foloseam necorespunzator si pentru orice de la momitoare bine incarcate + saci mari, pana la plumbi de 130g + montura, nu am "reusit" sa rup niciuna, acum le folosesc doar pentru momitoare cu saculeti mici si plumbi 80 -100g pentru pescuit aproape pana in 130 m. Fiind lansete usoare cu actiune parabolica te vor ajuta cu siguranta, daca iti imbunatatesti tehnica, sa atingi distante mai mari. De la achizitia lor si pana acum am folosit destule modele de lansete, am achizitionat altele pentru pescuit la distanta dar la setul de daiwa (lanstele sunt echipate cu mulinete tot de la daiwa modelul windcast 5500qda) nu renunt si le recomand. Ca si minus, au cotorul scurt.
Iti multumesc mult pentru sfaturi. Sincer, si eu tot catre Daiwa inclinam balanta. Ma gandesc sa le atasez un Okuma Custom Black 8000

Avatar utilizator
Iulian Ciobescu
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 03, 2018 15:24

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de Iulian Ciobescu »

Am folosit si okuma custom black, raport pret-calitate foarte bun.
- Exclusive Fisherman's Club -

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Atat Shimano TX1 cat si Daiwa Black Widow, sunt lansetele foarte bine vandute din gama lor de pret. In momentul aparitiei, TX1 a fost destul de laudata in sesiunile de casting organizate de catre Shimano Romania.
Tinand cont ca sunteti la inceput, v-as recomanda ca si lanseta de crap, Okuma Epix. Din punctul meu de vedere, are o rezerva mai mare de putere pe cotor si de asemenea, se pot arunca greutati ceva mai mari fara probleme (bineinteles, distanta nu mai este aceiasi).
Toate cele 3 lansete, sunt usor de incarcat, nu au nevoie de o tehnica foarte buna pentru lansat, iar pretul este asemanator.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 16557.html

MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de MihaiCRM »

Salut Claudiu.

Cum se comporta Epix cu Okuma Custom Black 8k ? :)
Claudiu Garlea scrie:Salut,

Atat Shimano TX1 cat si Daiwa Black Widow, sunt lansetele foarte bine vandute din gama lor de pret. In momentul aparitiei, TX1 a fost destul de laudata in sesiunile de casting organizate de catre Shimano Romania.
Tinand cont ca sunteti la inceput, v-as recomanda ca si lanseta de crap, Okuma Epix. Din punctul meu de vedere, are o rezerva mai mare de putere pe cotor si de asemenea, se pot arunca greutati ceva mai mari fara probleme (bineinteles, distanta nu mai este aceiasi).
Toate cele 3 lansete, sunt usor de incarcat, nu au nevoie de o tehnica foarte buna pentru lansat, iar pretul este asemanator.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 16557.html

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX1, 3.96M, 3.5LBS VS BLACK WIDOW CARP 3.90M, 3.75LBS

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Nu cred ca este un ansamblu rau. Insa intotdeauna am preferat mulinetele de "60" de la Okuma (Axeon, Black Custom). Cele de 80 mi se par foarte grele. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”