Achizitionare Mulinete Crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Claudiu Garlea »

Paco Andrei scrie: xtc - galetul de plastic (are si cel mai mare pret dintre cele 3 modele)
Salut,

Pescuind mai multe sezoane cu mulinete cu galet de plastic, nu am reusit sa tai niciun galet. Dupa fiecare lansare, tensionam firul si apoi mulinam, altfel nu exista nicio sansa sa tai galetul. :D

In caz ca galetul de plastic iti ofera "emotii", iti recomand Power Aero. Aceasta este un model fabricat in Japonia, cu mici imbunatatiri fata de Ultegra CI4+: 9 rulmenti, galet metalic, pinioane si corp Hagane, dar si cu vreo 30grame mai usoara decat gama 14000 CI4+.
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... power+aero
Totusi daca Power Aero depaseste cu mult bugetul, in cazul Ultegrei CI4+ nu trebuie sa iti faci griji, cu putina atentie, galetul nu se taie. :)

De aproximativ un sezon folosesc Power Aero XTB si nu am ce sa ii reprosez. Iti recomand sa citesti recenzia lui Mugurel Adascalitei, el a desfacut-o in momentul aparitiei pe piata. :)

Paco Andrei
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 08, 2014 22:37

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Paco Andrei »

Interesante mulinete, par sa fie ce caut ...dar depaseste bugetul. Cand ai de luat 1 bc poate nu este foarte mare efortul, dar la un set de 4 efortul este egal cu + 1600 lei :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de osc1or »

Eu zic ca Si cu mx14000 si cu ci4xtc faci aceleași lucruri. Sunt cam acelasi lucru.

Daca frezezi MXul sa ridici pickupul unde esti obisnuit (deși eu nu am avut această nevoie până la urma) și te obișnuiești sa întinzi firul cu mâna după aruncare sa nu mai tai piesa aia de plastic de la xtc (Eu aveam reflexul asta cred ca de cand m am apucat de pescuit, ca imi intra firul pe sub tambur) , sunt cam acelasi drac.

Acum evident, mai conteaza și fitele și talentul pescarului, unii se fac de ras cu hakoiu pe balta.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de marius25 »

osc1or scrie:Eu zic ca Si cu mx14000 si cu ci4xtc faci aceleași lucruri. Sunt cam acelasi lucru.

Daca frezezi MXul sa ridici pickupul unde esti obisnuit (deși eu nu am avut această nevoie până la urma) și te obișnuiești sa întinzi firul cu mâna după aruncare sa nu mai tai piesa aia de plastic de la xtc (Eu aveam reflexul asta cred ca de cand m am apucat de pescuit, ca imi intra firul pe sub tambur) , sunt cam acelasi drac.

Acum evident, mai conteaza și fitele și talentul pescarului, unii se fac de ras cu hakoiu pe balta.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Salut,

Aminteai de o problema la una din mulinetele mx.(oscilatie in tambur) ,a fost o iluzie optica sau
avea o problema tehnica ?

Multumesc,

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de mihai florescu »

@Paco Andrei
@Claudiu Garlea

Piesa din plastic nu este galetul mulinetei, discutand la modul se creeaza o imagine gresita. Galetul este piesa mobila si este din metal. Piesa care a creeat "probleme" este suport pentru ansamblul de piese al galetului.

Revenind la topic va recomand sa aveti in vedere gama de mulinete Power Aero, diferenta de pret fata de Ultegra Ci4 este foarte mica dar calitativ este o mare diferenta
https://marelepescar.ro/mulineta-shiman ... 0-xsb.html

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”