Echipament pentru spomb mare

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

alexmihai
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 16:07

Echipament pentru spomb mare

Mesaj de alexmihai »

Buna! As dori o lanseta pentru nadit. Ma gandeam sa achizitionez lanseta daiwa black widow 3.90 2 seg 5 lbs si mulineta shimano aerlex 10000 XTB spod. Ca fir ma gandeam sa cumpar o rola de fir textil de 1000m de la dan mitranescu de 0.20 mm.Astept parerile voastre despre aceste ustensile.Astept si recomandari depre alte echipamente.Buget : ~300 lei/lanseta ~300 lei/mulineta ~150lei/fir.
Mentionez ca vreau sa invat sa folosesc si markerul.
Va multumesc! :D

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de Szilveszter »

Abonament la sala de forță să-ți mai faci pentru spombu ăla :mrgreen:

alexmihai
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 16:07

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de alexmihai »

Szilveszter scrie:Abonament la sala de forță să-ți mai faci pentru spombu ăla :mrgreen:

Stai calm ca ma descurc :D .Am mai aruncat su spombul cu lanseta prologic cruzade 3.90 3.5 lbs 8) dar mie teama sa nu se rupa lanseta cand o sa pescuiesc la distanta.

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de pilbak levente »

Nu iti ajunge o rola de 1000 de metrii :wink:
Eu am spodul Carp Expert de 3,75 si 5lbs si merge de rupe si a fost 135 lei la black friday :!:
Mulineta shimano aerlex spod de asemenea super multumit.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Tinand cont de bugetul tau, eu as merge pe urmatoarea varianta

In primul rand as alege un spod mai bun (din punctul meu de vedere), este vorba de Carp Expert Spod, spod pe care am avut ocazia sa il folosesc si mi se pare mai rapid decat Black Widow, reusind sa nadesc cu spomb-ul mare fara probleme. O varianta mult mai buna, este Shimano Tribal Spod 3.66m/5lb, mult mai cunoscuta este varianta de 3.96m (cel pe care il si detin), este un spod mult mai rapid decat modelele enumerate si cu rezerva mai mare de putere.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 98215.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-carp ... 12676.html

Daca alegi spod-ul Shimano, poti alege ca si mulineta Okuma Custom Black (pentru a te incadra in buget). Este o mulineta care se poate folosi fara probleme pt nadit (clips metalic/ tambur de rezerva), iar aceasta vine echipata cu frana F.D.P (Fast Progressive Drag, o sa iti fie mai usor sa o folosesti pt marker).

Ca si fir pt marker, iti recomand un fir impletit in 8, P-Line X TCB-8 Teflon Moss Green 0.18mm/14.5kg/274m la care iti recomand sa folosesti un inaintas textil mai rezistent (50lb). Nu ai nevoie de 1000m, iti sunt de ajuns chiar si 200m - poti sa folosesti un fir de umplutura sub firul textil, pentru a nu umple tamburul cap coada cu fir textil.
http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... 92947.html

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de Claudiu Cutus »

De spodul de la carp expert nu stiu ce sa zic. Cunosc mai multi pescari care-l folosesc si sunt multumiti, in schimb eu am rupt 2, dupa care am renuntat. Parerea mea e sa te orientezi spre ceva mai ok.
Mulineta aerlex in schimb e ok, nu cred ca are rost sa cauti altceva desi in bugetul tau ar mai fi cateva variante.

alexmihai
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 16:07

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de alexmihai »

De la carp expert nu mai cumpar nimic pt ca am avut probleme cu firele si carlige lor.

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de adyprico »

Carp expert nu produce toate produsele ci mai mult "branduieste" si da produsele lor nu sunt pret/calitate bune , insa fabricantii spodului chiar au facut un produs bun. Eu il folosesc si sunt multumit . Pentru varianta de buget mai recomand FL spod , urmariti Live show-ul celor de la Claumar si in ultimele emisiuni analizeaza lansetele si spod-urile comercializate de ei inclusiv FL care este foarte apreciat din punct de vedere pret/calitate.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de nicuB »

Spodul Black Widow e moale si greu. Daca tot vrei de la Daiwa, un spod relativ ieftin, foarte bun si usor, este Daiwa Emcast Spod. Eu l-am cumparat de la Nordfishing77.
90 euro cel de 3,6m, 4.5lb (are 355g!) + ~ 15 euro transportul
116 euro cel de 3.9m, 5lb (420g) + transport.
Eu l-am avut pe cel de 3,6m si il foloseam cu spombul mediu. De mentionat ca betele au 7 inele.

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Echipament pentru spomb mare

Mesaj de jugarucristian »

Daca vrei un spod bun pe care te poti baza, incearca spodul de la Select Baits Rocket Gun.
Are si semn la 50cm in cazul in care dai cu markerul.
Este putin peste buget, dar se mai gasesc si sh si isi merita toti banii.
Momentan este singurul spod pe care ma pot baza sa dau cat de tare pot in el si sa fiu sigur ca nu se rupe.
Mai sunt si altele, dar mult mai scumpe.
C.S SENZOR TEAM

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”