Pompa electrica barca

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Lucian SV scrie:S-ar putea să fiu off-topic, dar am văzut niște tipi care au umflat la foc automat o barcă folosind gazele de eșapament ale mașinii!!! :wink:
Era un zvon cu mult timp in urma. Nu am vazut sa o faca nimeni pe la noi.
E un cric pneumatic care functioneaza pe acest principiu . Nu stiu daca e bun la barca !
https://www.youtube.com/watch?v=nTHHeO2WqbA

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Lucian SV scrie:S-ar putea să fiu off-topic, dar am văzut niște tipi care au umflat la foc automat o barcă folosind gazele de eșapament ale mașinii!!! :wink:
Era un zvon cu mult timp in urma. Nu am vazut sa o faca nimeni pe la noi.
E un cric pneumatic care functioneaza pe acest principiu . Nu stiu daca e bun la barca !
https://www.youtube.com/watch?v=nTHHeO2WqbA
"Problema" principala invocata , dar nu stiu cine a verificat-o, era ca gazele de esapament distrug in timp barca. Eu unul nu am vazut barca distrusa asa. :)
Ideea este ca pompa electrica umfla barca mai repede si fara riscul de a o sparge. ( suprapresiune )

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Florin Pata »

Pai ...ce sa vezi , gazele de esapament sunt fierbinti ! Pentru lipituri si PVC e ..."numai de bine" :lol: !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:Pai ...ce sa vezi , gazele de esapament sunt fierbinti ! Pentru lipituri si PVC e ..."numai de bine" :lol: !
:) nu cred ca asta era problema. Ideea era indreptata catre o reactie chimica. Repet, lumea tine prea mult la barca pentru a face experiente din astea. :) Cred ca este mai mult un mit, vazand cricurile alea acum.
Problema cu presiunea ramane totusi.

Eu o singura treaba nu am reusit sa rezolv cu barca, chiar daca ma deranjeaza foarte tare, mai ales pe timp rece. Montatul podinei. Introducerea intariturilor laterale ma dispera. :)
Cunosc procedura la bob, inclusiv cu vasla sub barca, dar tot ma chinuie.
Cred ca o sa risc si o sa tai putin din lungime ( un cm ), macar sa stea dreapta la montaj.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Szilveszter »

Umflam cînd eram copil cu unchiul meu bărcile alea rusești la toba de așapament.când era aproape umflată ,opreai mașina și mai băgai o tzâră la pompă

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de eugen dragnea »

Szilveszter scrie:Umflam cînd eram copil cu unchiul meu bărcile alea rusești la toba de așapament.când era aproape umflată ,opreai mașina și mai băgai o tzâră la pompă
Alea rusesti puteau fi umflate si cu "respiratie de dragon"... la astea chinezesti posibil sa fie deranj mare...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Szilveszter scrie:Umflam cînd eram copil cu unchiul meu bărcile alea rusești la toba de așapament.când era aproape umflată ,opreai mașina și mai băgai o tzâră la pompă
Alea rusesti puteau fi umflate si cu "respiratie de dragon"... la astea chinezesti posibil sa fie deranj mare...
Sunt depasite alea rusesti. Erau din cauciuc si se "coceau" mult mai repede. Explodau cand nu te asteptai. Bine ca se intampla cand era soare puternic si apa calda. :)
Chiar si rusii le fac acum tot din pvc ... si tot in China.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”