Recomandare mulinete + fir

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de marian_popescu »

Mulineta e un tanc, sunt batranele emblem x dd culoare gri/violet, cărora li s-a dat o culoare neagra. N-are nicio treaba cu ce a scos daiwa în ultimii 7 ani pe piata în jurul a 100 de euro.
Stiu ca esti mare fan adonis. Încearcă un test comparativ în casting intre emblem si adonis si spune-mi si noua diferențele, daca iese ceva notabil

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de Alin Galbenu »

Daca imi faci una cadou, de ce nu :D
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de marian_popescu »

Au fost făcute teste comparative intre mai multe modele de la shimano (pescari de crap, cu experiență, nu aruncatori de top). Culmea e ca, între bblc, ultegra, navi si super aero kisu, castiga mai mereu navi, la o diferenta nesemnificativă, bineînțeles
În mâinile majoritatii covârșitoare a pescarilor de crap, sistemul gen super slow oscilating nu aduce niciun avantaj practic. Si niciun dezavantaj. Așezarea corectă a firului este suficientă pt ca o mulineta sa favorizeze lansările la distanta. Altii sunt factorii care conteaza cu adevarat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu sunt de parere ca acel sistem, slow oscilation sistem, aduce avantaje. Insa cel mai mare avantaj il are o mulineta usoara, pe cand navi/ultegra/bblc au aceeasi greutate, si anume.. mare. Despre kisu imi e greu sa cred ca nu are avantaj. Dar sincer, nici nu ma intereseaza. Din partea mea, cel mai ieftin sa castige, sa cheltuim mai putini bani, ca oricum... "e multi".
Imagine

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de .ecs »

Hai ca a trecut ceva timp de cand ceream informatii :)

Am luat Windcast 5500 qda.

Pentru tamburii cu firul de 0.25 are ceva daca firul de umplutura va fi de 0.35 ?

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de adyprico »

Mai ieftin de 12 lei 500m nu am gasit. Okuma ultra max

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... -1912.html

Exista si varianta de 0.25 la 985 metri acelasi pret. Eu am folosit 0.25 ca sa se aseze mai frumos pe tambur.

Varianta 0.4 are 385 m daca pescuiesti ocazional plantat sau dunare poti trage de el linistit.

Ps: e destul de sarmos sa sti

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de .ecs »

Am rezolvat cu firul, s-a asezat foarte bine, mersi.

Are cineva informatii despre lanseta FL Blixem de 3.9m? In afara de cateva cuvinte ale baietilor de la claumar n-am gasit alte informatii.

Marian Florea
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 24, 2018 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de Marian Florea »

Blixem am inteles ca nu se mai fabrica,a fost inloccuita de modelul warrior...care e ceva senzatie !!!
In primul rand este foarte usoara,asta a fost senzatia care mi-a lasat-o la castingul FL. Iar de aruncat,cred ca se descurca destul de bine.

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulinete + fir

Mesaj de .ecs »

Am tras de ele în paralel și am observat o mica diferență doar pe varf. Ma gândeam ca le deține cineva și poate împărtăși ceva impresii

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”