dilema nadire boiles

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gadjo
Mesaje: 344
Membru din: Mar Mai 26, 2009 16:39
Puncte: 0
Localitate: Atlanta/United States

dilema nadire boiles

Mesaj de gadjo »

Imi poate spune cineva daca fac o greseala ca la o partida de 48 de h sa nadesc cu mai multe sortimente de bile(solubile,tari,dulci,pe baza de fainuri de peste etc etc) atat la cobra cat si in bulgarii de nada.
Ar trebui sa nadesc numai cu acele bile pe care le folosesc si la carlig? :?:

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: dilema nadire boiles

Mesaj de Val »

gadjo scrie:Imi poate spune cineva daca fac o greseala ca la o partida de 48 de h sa nadesc cu mai multe sortimente de bile(solubile,tari,dulci,pe baza de fainuri de peste etc etc) atat la cobra cat si in bulgarii de nada.
Ar trebui sa nadesc numai cu acele bile pe care le folosesc si la carlig? :?:
Cred ca faci bine daca nadesti cu particule diverse , de diferite texturi , de diferite dimensiuni , astfel incit sa creezi un pat de nada "complicat" , pe care crapul sta timp indelungat pina la epuizarea ultimei farime de nada ( nu este opinia mea - ci este a venerabilului Rod Hutchinson) . Un amestec complicat cu spartura de boilies de carlig , porumb dulce , cinepa , pellete de 1-6 mm ( mix ) , bile solubile , ceva nada praf , samd - se constituie intr-o buna nadire pe orice balta . Nu ezita sa aditivezi amestecul de nadire !! Cit priveste contrastul aromei , cred ca este un factor benefic in ceea ce priveste talia capturilor . Dar pentru 48 ore nu nadi mult ! Nadeste citeva locuri fierbinti si asteapta crapii fie direct pe farfurie , fie pe linga ea , la distante de care iti vei da singur seama functie de apa pe care pescuiesti . Fir Intins !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”