Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de Andrei_Muresan »

Salutare. Dupa cum sugereaza titlul am de ales intre aceste 2 modele. Am citit recenzii pe toate forumurile....despre Ultegra o gramada pro si contra, despre Daiwa foarte putin. Ma intereseaza pescuitul lansat la distanta. Daca m-ati putea ajuta as fi recunoscator. Va multumesc

Floryn12
Mesaje: 150
Membru din: Mie Apr 27, 2016 12:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de Floryn12 »

Eu am 2 bucati daiwa. Am facut doua partide pana acum cu ele si chiar am pescuit si cu xtd in paralel ale prietenului meu. am fost super incantat de cum merg. saptamana viitoare mai imi iau doua.
nu pot sa zic cum or sa fie in timp, dar mie imi plac mult, cum ruleaza, cum aseaza firul, frana...
de distanta nu am ce sa zic intrucat balta avea latime de max 110 m

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de marian_popescu »

Din punct de vedere al facilitarii lanseurilor la distanță, nu are cum sa fie vreo diferenta notabilă între ele. Ambele aseaza firul perfect.
Sa zici că superslow oscilation system (ca orice alt sistem de oscilație lenta a tamburului) te poate ajuta sa obții distante mari, e aproape la fel de exagerată ca aia cu configurația de inele 50-16....
Deci, alt criteriu trebuie sa stea la baza alegerii între cele două.
Dacă la bază stau rațiuni pur practice, as alege hakuyo mx. Dacă aș dispune de buget pt emblem, as lua emblem

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de ilar »

Cu hakuyo mx nu toti se pot obisnui, piciorul mai lung si pozitia in care se deschide pikupul, in rest sunt ok deocamdata, sa vedem in timp cumse comporta. ultegrele sunt la fel foarte ok parca ruleaza mai fin decat mx, dar sunt mai grele si parca lanseurile sunt cu o idee mai scurte decat cu mx, cu toate ca am schimbat bucsele de pasla cu carbon parca tot nu este cea mai buna frana. daiwele nu le conosc

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de marius25 »

Salut,
Daca te intereseaza distanta ultegra, tamburii mai mari in diametru ruleaza bine, asaja firul perfect si reductii incluse,superslow oscilation eu cred ca te ajuta nu degeaba l-au implementat si altii ,emblem 35 l-am vazut si nu m-a impresionat ,dintre cele doua raport pret/calitate eu am mers pe ultegra .
Spor.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa Emblem 35 scw 5000 qd vs Shimano Ultegra xtd

Mesaj de marian_popescu »

Nu inteleg de ce vedeti asa o noutate la super slow oscilation systemu asta, sunt modele care îl au de 15 ani (scumpe, ce-i drept) si totusi se castigau concursuri de casting cu modele care nu aveau asa ceva.
Nu zic ca e vreun dezavantaj chestia asta la mulineta, dar prea a devenit un lucru de care te impiedici in cautarea unei mulinete pe care vrei sa o pescuiesti lansat. Adică, daca nu oscilează super-lent, nu prezinta interes pt distanțe mari. Gresit

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”