Monturi pop-up

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Raresh1337
Mesaje: 10
Membru din: Joi Apr 04, 2019 15:17

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Raresh1337 »

syyd scrie:
Joi Apr 04, 2019 6:41
Va salut. Rig-urile whity pool si ronnie pot fi folosite in cadrul monturilor cu momitor?
A folosit cineva combinatia asta?
Avantaje...dezavantaje?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
sa stii ca si eu m am gandit acum cateva zile sa incerc withy pool cu momitor. atata timp cat lasi forfacul de max 10cm si pui si un anti tangle ma gandesc ca nu ar trebui sa ai probleme. pana nu incerci nu ai de unde sa stii, dar eu iti promit ca voi incerca aceasta combinatie si iti voi lasa un mesaj la aceasta postare.

cbogdan
Mesaje: 37
Membru din: Mar Mar 05, 2019 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de cbogdan »

Raresh1337 scrie:
Sâm Apr 13, 2019 18:01
cbogdan scrie:
Joi Apr 04, 2019 21:28
Dan Serban scrie:
Joi Apr 04, 2019 20:50
Poti echilibra montura din marimea, modelul carligului.
Nu este universal valabila chestia asta, greutatea carligelor(desi pot fi aceeasi marime si forma) poate sa difere de la producator la producator.
Trebuie doar sa testezi.
Asta stiu si deja o practic. Problema mea este ca nu stiu care ar fi pozitia optima a carligului, ca sa stiu unde ar trebui sa ajung. Multumesc pentru amabilitate si lamuriri.
sper ca aceasta imagine sa te poata ajuta. merge si la ten si la crap
Imagine
Multumesc mult. Acuma stiu cum sa jonglez cu carligul si momeala ca sa ajunga intr-o asa pozitie.

Raresh1337
Mesaje: 10
Membru din: Joi Apr 04, 2019 15:17

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Raresh1337 »

cbogdan scrie:
Dum Apr 14, 2019 11:58
Raresh1337 scrie:
Sâm Apr 13, 2019 18:01
cbogdan scrie:
Joi Apr 04, 2019 21:28
Dan Serban scrie:
Joi Apr 04, 2019 20:50
Poti echilibra montura din marimea, modelul carligului.
Nu este universal valabila chestia asta, greutatea carligelor(desi pot fi aceeasi marime si forma) poate sa difere de la producator la producator.
Trebuie doar sa testezi.
Asta stiu si deja o practic. Problema mea este ca nu stiu care ar fi pozitia optima a carligului, ca sa stiu unde ar trebui sa ajung. Multumesc pentru amabilitate si lamuriri.
sper ca aceasta imagine sa te poata ajuta. merge si la ten si la crap
Imagine
Multumesc mult. Acuma stiu cum sa jonglez cu carligul si momeala ca sa ajunga intr-o asa pozitie.
nu ai pentru ce. nu uita, in cazul in care pop-ul e prea mare si ti va ridica si firul sa pui o alica de plumb langa ac

luctrif
Mesaje: 64
Membru din: Dum Apr 19, 2015 1:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de luctrif »

syyd scrie:
Joi Apr 04, 2019 6:41
Va salut. Rig-urile whity pool si ronnie pot fi folosite in cadrul monturilor cu momitor?
A folosit cineva combinatia asta?
Avantaje...dezavantaje?
Salut, de abia acum am vazut subiectul,

Eu folosesc montura Whity Pool cu momitoare de citiva ani, de cind am citit despre ea.
Preferate pentru mine sunt 3 monturi de pop-rup pe care le folosesc cu momitoare si plumb striat inline:
- Whity Pool, tip Korda sau E. Gray
- Ronnie Rig, Nash
- Chod Mk II, tip Korda.
Segmentul care pleaca din virtejul momitorului sau al plumbului striat il fac scurt de circa 3-4cm, urmind apoi segmentul WP, Ronnie sau Chod (toate in jur de 5-6cm).
In functie de anotimp, substrat, inspiratie, etc, segmentul de legatura cel de 3-4cm, il fac din fir cu camasa soft/hard, Triggalink de 25lb, monofilament de 10 sau 15lb.
Pescuiesc in general lansat si genul asta de montura imi ofera siguranta in lansarile in forta.
Nu sunt monturi selective, agata cam tot ce misca, dar mie imi place "vinarea" crapilor, nu neaparat drilul sau pozele cu dulapi.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monturi pop-up

Mesaj de syyd »

Din pacate vremea si timpul nu mi-au permis sa ies inca la pescuit. La prima partida incerc si eu...sa vad cu ce rezultate.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

o recomandare de pop-upuri care sa aiba putere mare de ridicare?

Avatar utilizator
Ionut Simion
Mesaje: 114
Membru din: Joi Mai 24, 2018 16:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Ionut Simion »

Sebi Barbuceanu scrie:
Mie Apr 24, 2019 13:29
o recomandare de pop-upuri care sa aiba putere mare de ridicare?
Pop-up pitzi de la 4Carp.

cbogdan
Mesaje: 37
Membru din: Mar Mar 05, 2019 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de cbogdan »

Confirm si eu cu cele de la 4 carp.Folosesc pop-up de 8 si 10 mm. Chiar si cel de 8 ridica carligul cu tot cu fir, aproape de pelicula apei. Am testat pe cel de 10 cu bila tare de 16, tot de la 4carp. Mai jos aveti rezultatul. Pe cel de 8 l-am testat cu bila de 10, tot tare, tot de la 4carp. Ansamblul sta drept, cu bila tare lipita pe substrat. Am mai folosit si dumbell de la dudi de 8 si de 6 de la addicted. Ambele ridica carligul de 10 si 12 si firul pana la pelicula.
Prezentarea e buna sau sa incerc si cu bila de 14 in loc de 16?
Imagine

Imagine

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

Mersi mult, o sa le incerc

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monturi pop-up

Mesaj de syyd »

Raresh1337 scrie:
cbogdan scrie:
Joi Apr 04, 2019 21:28
Dan Serban scrie:
Joi Apr 04, 2019 20:50
Poti echilibra montura din marimea, modelul carligului.
Nu este universal valabila chestia asta, greutatea carligelor(desi pot fi aceeasi marime si forma) poate sa difere de la producator la producator.
Trebuie doar sa testezi.
Asta stiu si deja o practic. Problema mea este ca nu stiu care ar fi pozitia optima a carligului, ca sa stiu unde ar trebui sa ajung. Multumesc pentru amabilitate si lamuriri.
sper ca aceasta imagine sa te poata ajuta. merge si la ten si la crap
Imagine
Salutare. Poți să faci niste foto cu ansamblurile astea?

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”