Lansete spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Eduard Iordan
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 25, 2019 11:21

Lansete spod

Mesaj de Eduard Iordan »

Salutare dragi pescari. Vreau sa achiziționez o lanseta spod pentru a o folosi atât pentru pescuit cât și pentru nădit cu spombul. Menționez ca merg la pescuit cam de 5-6 ori pe an și din acest motiv nu as vrea sa investesc prea mult în aceasta, bugetul fiind pana în 300 RON. Am tot cercetat site-urile și am găsit 5 lansete în care m-aș încadra însă nu știu pe care sa o aleg. Ceva păreri despre acestea?
1. Lanseta NGT 3.6 5lb
2. Maver Genesis Extreme Spod 12ft (3.6m)
3. Lanseta Cormoran Pro Carp AKX-2 Spod
3.6m 5lb
4. Lanseta Carp Zoom SpeC Spod 3.60m 4.5lb
5. Lanseta Prologic Custom Black Spod 3.60m
5lb

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Lansete spod

Mesaj de darius123 »

Dupa parerea mea, cumpara o lanseta de 3,5-4 lb, gen Mtx 14 si o poti folosi linistit si la nadit cu spombul midi, chiar si cu spombul mare daca nu te infigi foarte tare in lanseta....
Astfel, imbini cel mai bine o lanseta de pescuit si una de nadit.
Daca stai mai prost cu banii, poti sa mergi pe Mtx 8. Am folosit multi ani aceasta lanseta pe post de spod si nu a avut nici un fel de problema cu spombul mare la distante de 100-110 m.

Eduard Iordan
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 25, 2019 11:21

Re: Lansete spod

Mesaj de Eduard Iordan »

Mulțumesc pentru opinie.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete spod

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Iti recomand sa iei in calcul si urmatorul spod de la Carp Expert, eu am avut ocazia sa nadesc cu el cu spombul si mi se pare foarte reusit pentru gama lui de pret.

https://www.totalfishing.ro/lanseta-car ... 12676.html

Eduard Iordan
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 25, 2019 11:21

Re: Lansete spod

Mesaj de Eduard Iordan »

Ok, îl am în vedere.

marius.g
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 01, 2018 17:04
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Lansete spod

Mesaj de marius.g »

vezi si baracuda spod
Lanseta spod fibra de carbon Baracuda Competition Spod 3.9 m A: 4.5 lbs

Competition 3902 Spod este o lanseta din 2 tronsoane pentru pescuitul crapului, cu talonul subtire, echipata cu maner E.V.A., mandrina inoxidabila si inele HQ T-Sic, inelul de plecare avand diametrul mare (50mm). Lanseta are o actiune parabolica si finisaje deosebite. Este conceputa si testata cu succes in competitiile nationale de catre Vasile Ivan (Baboeru). Lansetele spod sunt create special pentru nadit, pentru aruncari lungi si precise si pentru pesti de talie mare si foarte mare.
Cracteristici lanseta spod fibra de carbon Baracuda Competition Spod 3.9 m A: 4.5 lbs

Lungime: 3.9 m
Actiune: A < 4,5 lbs
Lungime stransa: 201 cm
Greutate: 543 g
Tronsoane: 2
Inele: 6
Material: carbon 36T<99%

Recomandari lanseta spod fibra de carbon Baracuda Competition Spod 3.9 m A: 4.5 lbs

Lanseta spod fibra de carbon Baracuda Competition Spod 3.9 m A: 4.5 lbs este recomandata pentru utilizarea la urmatoarele metode de pescuit: crap.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”