Boiles CPK

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Boiles CPK

Mesaj de Valerian »

A pescuit cineva cu noile boilesuri IQ ,pareri care ar fi mai bune pt.partide scurte scopex&squid,sau tuna&krill.Multumesc.

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles CPK

Mesaj de Adrian I. »

Salut
Am pescuit cu ele in luna Mai (vreme destul de rece), la o partida de 12 ore pe Solacolu (Scopex&Squid). Din pacate, nu am avut nici o trasatura. Am pescuit cu diferite rig-uri, pe distante diferite, etc. Bineinteles, nu putem trage niste concluzii bine definite dupa 1 singura partida. Pentru asta cred ca trebuie sa treaca cel putin un sezon, si sa avem si alte pareri din partea altor pescari care le-au folosit.
In schimb, cu XXL nu am dat niciodata gres (este bila cu care pescuiesc cel mai des)

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Boiles CPK

Mesaj de delcea_sergiu »

Salut! Eu le-am folosit 36h la Pleasa cu succes pe cele Tuna & Krill. Am imprumutat cateva unor vecini de stand cu care ma cunosteam de ceva timp si au prins si ei destul de bine la o partida over-night de 12h (nu au nadit nimic in prealabil, eu nadisem cu un amestec de XXL si NexT).

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles CPK

Mesaj de osc1or »

delcea_sergiu scrie:Salut! Eu le-am folosit 36h la Pleasa cu succes pe cele Tuna & Krill. Am imprumutat cateva unor vecini de stand cu care ma cunosteam de ceva timp si au prins si ei destul de bine la o partida over-night de 12h (nu au nadit nimic in prealabil, eu nadisem cu un amestec de XXL si NexT).
Cand ai dost ultima data pe pleasa? Mai e peste in garla?


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Critic echilibrat

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Boiles CPK

Mesaj de delcea_sergiu »

Salut! Am 2 partide de 60h in 2018 si anul acesta am dat undeva la 50h dupa emisiunea Over Night Fishing CPK (aprox 29-1 iunie nu mai stiu sigur zilele)

Am prins acum ceva mai slab decat anul trecut, dar am fost intr-o perioada destul de ciudata - cand iesea soarele pestele urca pentru bataie, cum apareau norii se retragea. Lacul nu mai are populatia din 2012-2014 asta e clar, dar are cativa pesti in zona 10-15 (foarte rari 15-18, din pacate unul din ei s-a dus recent). Ciortanul e bine reprezentat, zona 1-3kg (se populeaza constant cu ei); au si o generatie foarte haioasa de crapi sui negri 6-8kg (nu sunt multi dar se prind) si apoi eu estimez prin zona 100-120 pesti over 10 (+/-). Frecventa trasaturilor e buna, ajungi destul de usor la pestii over10, dar nu au per total populatia de crap mare de acum 6 ani. Gasesti pe profilul meu de Fb/Insta cateva poze adunate.

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Boiles CPK

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

care e diferenta intre decathlon si astea? adica de ce sa dai cu 5 lei in plus pe kg?

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Boiles CPK

Mesaj de georgehadrian »

Pentru ca unele balti interzic bilele caperlan....acestea sunt o varianta.Ramane de vazut ce rezultate vor avea.

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Boiles CPK

Mesaj de Valerian »

Am pescuit in paralel cu cu cele doua tipuri de boiles Tuna&Krill,Scopex-Squid,am prins,mai bie cu Scopex -Suid,ca si textura erau mai moi le puteai pune pe firul d par ,in schimb celelalte(Tuna&Krill)crapau cand bagai croseta in ele,aveau o alta textura fata de celelalte,in plus daca lasi punga deschisa,si intra aerul la ele se usca si se exfoliaza de nu mai poti sa le dai cu cobra,se sparg in aer,cred ca au aceiasi textura ca si boilesul decathlon,cred ca sant fabricate in afara tarii si ambalate aici.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”