Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de andur »

Salut! Am doua intrebari:
1. Shimano Ultegra 14000 XTD sau Fox FX11. Ce imi recomandati, pescuiesc plantat dar si aruncat?
2. Pentru Dunare: Shimano Ultegra 14000 XTD sau Okuma 8K?

mihai chirita
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 16, 2018 0:50

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de mihai chirita »

Salut,

Mulineta Fox FX11 nu o cunosc si nici nu prea am vazut multe mulinete Fox pe la pescari.
In schimb,am avut Shimano Ultegra 14000 XTD si pot spune ca am fost multumit de ea,am pescuit si plantat si aruncat din mana,este o mulineta fiabila,cu un design frumos.Nu m-a deranjat nici faptul ca are acea piesa de plastic la galet,atat de hulita de unii...Un lucru la care trebuie sa fi atent,sa ai grija sa nu iti intre firul sub tambur,pt.ca se mai poate intampla.Si eventual sa schimbi saibele cu unele din carbon.Una peste alta,este o mulineta ok,la pretul ei si care isi face treaba foarte bine.Eu mi-am luat tot Shimano,un model care seamana cu XTD,dar fara plastic la galet...:))Oricum pe forumuri gasesti o multime de pareri despre XTD,unele pro,altele contra,dar cea mai importanta este parerea ta.
Pentru Dunare,parerea mea este ca nu este necesara o mulineta cu tambur long cast,pt.ca nu este nevoie sa lansezi la mare distanta,iti trebuie o mulineta robusta,care sa reziste la socuri,apa,noroi,etc.Nu vad rostul sa folosesti la Dunare XTD-uri,nu ca nu ar face fata,dar poti folosi ceva mai ieftin,dar cu un raport calitate pret bun,cum ar fi Okuma Longbow,variantele de la 65 pana la 80.Eu pt.Dunare,am varianta 80,isi fac treaba foarte bine,atat la pescuitul crapului cat si al somnului.
Dar cum spuneam,tu esti cel care hotareste ce i se potriveste cel mai bine,in functie de stilul abordat si de speciile urmarite.

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de andur »

Multumesc pentru raspuns detaliat!
1. Ce Shimano ati cumparat "cu aceea piesa din plastic" dar din metal!
2. Pentru Dunare am sa merg pe Okuma CB 6000.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de nicuB »

FX11 mi-a lasat impresia de mulineta ieftina. N-am pescuit cu ea, am vazut-o/pipait-o la o expozitie.
Din gama Ultegra am avut XSA 10000 si XTB 5500. Am fost foarte multumit de ele....

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Claudiu Garlea »

andur scrie:
Mar Iun 18, 2019 1:54
Multumesc pentru raspuns detaliat!
1. Ce Shimano ati cumparat "cu aceea piesa din plastic" dar din metal!
2. Pentru Dunare am sa merg pe Okuma CB 6000.
Salut,

Daca bugetul ar permite as recomanda fara probleme: Shimano Power Aero. Tinand cont de pret, cred ca este cea mai "completa" mulineta din gama Shimano pt pescuitul la crap: hi speed drag, made in Japonia, bucsa metalica, componente Hagane, 9 rulmenti, etc.
In schimb, nu vad de ce bucsa de la Ultegra XTD m-ar face sa nu o cumpar. Eu unul am avut 2 seturi de mulinete cu bucsa de plastic ( XSC 10000 si XTD 14000) si nu am taiat niciuna. Consider ca este o mulineta buna, la un pret acceptabil.
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... power+aero



Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam la magazin sa vedeti si gama Okuma Aventa, eu unul as merge mai repede pe Aventa pentru un pescuit pe apa curgatoare decat pe CB60/80, mi se pare o mulineta mai solida pt genul acesta de pescuit. :D
https://www.totalfishing.ro/mulineta-ok ... 74929.html

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de andur »

Claudiu Garlea scrie:
Mar Iun 18, 2019 11:05
andur scrie:
Mar Iun 18, 2019 1:54
Multumesc pentru raspuns detaliat!
1. Ce Shimano ati cumparat "cu aceea piesa din plastic" dar din metal!
2. Pentru Dunare am sa merg pe Okuma CB 6000.
Salut,

Daca bugetul ar permite as recomanda fara probleme: Shimano Power Aero. Tinand cont de pret, cred ca este cea mai "completa" mulineta din gama Shimano pt pescuitul la crap: hi speed drag, made in Japonia, bucsa metalica, componente Hagane, 9 rulmenti, etc.
In schimb, nu vad de ce bucsa de la Ultegra XTD m-ar face sa nu o cumpar. Eu unul am avut 2 seturi de mulinete cu bucsa de plastic ( XSC 10000 si XTD 14000) si nu am taiat niciuna. Consider ca este o mulineta buna, la un pret acceptabil.
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... power+aero
Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam la magazin sa vedeti si gama Okuma Aventa, eu unul as merge mai repede pe Aventa pentru un pescuit pe apa curgatoare decat pe CB60/80, mi se pare o mulineta mai solida pt genul acesta de pescuit. :D
https://www.totalfishing.ro/mulineta-ok ... 74929.html
Multumesc!
Oferta dumneavoastra este corecta. Dar...
Va astept pe privat cu un raspuns: Ce discount imi poate oferi magazinul (fata de pret de raft) pentru: 8 buc. Shimano Ultegra 14000 XTD si 4 buc. Okuma CB 6000?

mihai chirita
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 16, 2018 0:50

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de mihai chirita »

Salut,

Cum am spus,am avut Shimano XTD si nu am avut nicio problema cu piesa de plastic...
Cred ca teama de a taia cu firul aceasta piesa de plastic a devenit un fel de mit urban,iti trebuie multa ambitie sa reusesti acest lucru si la fel de bine cu firul se poate crea in timp o taietura si in piesa de otel a galetului
(la mulinetele care nu au plastic),prin utilizare defectuasa a mulinetei.
Si ca sa iti raspund la intrebare,mulinetele fara plastic la galet pe care le folosesc acum,sunt Shimano Power Aero.
O seara buna.

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de andur »

Salut,

Daca bugetul ar permite as recomanda fara probleme: Shimano Power Aero. Tinand cont de pret, cred ca este cea mai "completa" mulineta din gama Shimano pt pescuitul la crap: hi speed drag, made in Japonia, bucsa metalica, componente Hagane, 9 rulmenti, etc.
In schimb, nu vad de ce bucsa de la Ultegra XTD m-ar face sa nu o cumpar. Eu unul am avut 2 seturi de mulinete cu bucsa de plastic ( XSC 10000 si XTD 14000) si nu am taiat niciuna. Consider ca este o mulineta buna, la un pret acceptabil.
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... power+aero


Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam la magazin sa vedeti si gama Okuma Aventa, eu unul as merge mai repede pe Aventa pentru un pescuit pe apa curgatoare decat pe CB60/80, mi se pare o mulineta mai solida pt genul acesta de pescuit. :D
https://www.totalfishing.ro/mulineta-ok ... 74929.html
[/quote]

Multumesc pentru ajutorul acordat! Daca ajungeti la Totalfishing intrebati de Claudiu Garlea si va rezolva!!!

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fox FX11 vs Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Claudiu Garlea »

Va multumim frumos pentru vizita.
Va mai asteptam! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”