Monturi pop-up

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monturi pop-up

Mesaj de syyd »

Salut, de abia acum am vazut subiectul,

Eu folosesc montura Whity Pool cu momitoare de citiva ani, de cind am citit despre ea.
Preferate pentru mine sunt 3 monturi de pop-rup pe care le folosesc cu momitoare si plumb striat inline:
- Whity Pool, tip Korda sau E. Gray
- Ronnie Rig, Nash
- Chod Mk II, tip Korda.
Segmentul care pleaca din virtejul momitorului sau al plumbului striat il fac scurt de circa 3-4cm, urmind apoi segmentul WP, Ronnie sau Chod (toate in jur de 5-6cm).
In functie de anotimp, substrat, inspiratie, etc, segmentul de legatura cel de 3-4cm, il fac din fir cu camasa soft/hard, Triggalink de 25lb, monofilament de 10 sau 15lb.
Pescuiesc in general lansat si genul asta de montura imi ofera siguranta in lansarile in forta.
Nu sunt monturi selective, agata cam tot ce misca, dar mie imi place "vinarea" crapilor, nu neaparat drilul sau pozele cu dulapi.



Scuze....foto la postarea asta.

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


luctrif
Mesaje: 64
Membru din: Dum Apr 19, 2015 1:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de luctrif »

[quote=syyd post_id=727210 time=1564208004 user_id=12355]
"Salut, de abia acum am vazut subiectul,

Eu folosesc montura Whity Pool cu momitoare de citiva ani, de cind am citit despre ea.
Preferate pentru mine sunt 3 monturi de pop-rup pe care le folosesc cu momitoare si plumb striat inline:
- Whity Pool, tip Korda sau E. Gray
- Ronnie Rig, Nash
- Chod Mk II, tip Korda.
Segmentul care pleaca din virtejul momitorului sau al plumbului striat il fac scurt de circa 3-4cm, urmind apoi segmentul WP, Ronnie sau Chod (toate in jur de 5-6cm).
In functie de anotimp, substrat, inspiratie, etc, segmentul de legatura cel de 3-4cm, il fac din fir cu camasa soft/hard, Triggalink de 25lb, monofilament de 10 sau 15lb.
Pescuiesc in general lansat si genul asta de montura imi ofera siguranta in lansarile in forta.
Nu sunt monturi selective, agata cam tot ce misca, dar mie imi place "vinarea" crapilor, nu neaparat drilul sau pozele cu dulapi."

Scuze....foto la postarea asta.
[/quote]

In primul rind, cind cineva iti raspunde la o intrebare, ii spui: Multumesc..

In al doilea rind, daca ai nevoie de detalii, spui: Te rog..

In al treilea rind, ai cuvintele cheie trecute in postare: Korda si Nash. Cauta pe site-urile lor si vei gasi pozele necesare sa intelegi ce-am scris.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monturi pop-up

Mesaj de syyd »

Nu am vrut sa fiu nepoliticos...in niciun caz...am scris de pe telefon, in grabă. Îmi cer scuze daca te-a deranjat.

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


luctrif
Mesaje: 64
Membru din: Dum Apr 19, 2015 1:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Monturi pop-up

Mesaj de luctrif »

[quote=syyd post_id=727549 time=1564547692 user_id=12355]
Nu am vrut sa fiu nepoliticos...in niciun caz...am scris de pe telefon, in grabă. Îmi cer scuze daca te-a deranjat.
Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk
[/quote]
Ok,

Du-te pe site-ul Korda, studiaza montura Chod MkII, si gindeste-te ca poti inlocui segmentul de la cirlig cu ce combinatie vrei:
- poti sa pui segment de Chod, ca in figura respectiva,
sau segment de Whity Pool (ghiara respectiva)
sau segment de Ronnie Rig.
Toate merg bine, asa cum ti-am explicat, agata tot ce misca.
In rest in functie de multele variabile posibile (vezi postare), inspiratie, culori pop-up, arome, prinzi mai mic, mai mare, mai des, mai rar..

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Monturi pop-up

Mesaj de syyd »

Mulțumesc. O să le incerc!

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Monturi pop-up

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

oriunde ma duc aud de montura Ronnie Rig.. toata lumea o foloseste! chiar are asa bune rezultate peste tot?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”