Cel mai des utilizate rig-uri

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cel mai des utilizate rig-uri

Mesaj de Adrian I. »

Salut

Stiu ca internetul si forumurile abunda de fel si fel de monturi si rig-uri care de care mai sofisticate ("englezisme"). Pe baltile din jurul Bucurestiului (Hermes Peris, Moara Vlasiei 2, Lazar Alexandria, etc) predomina combinatia elicopter cu forfac rigid. Mai rar vezi plumb pierdut sau in-line. Rig-uri Ronnie Rig, Combi Rig, KD Rig, etc.
Ce ansambluri folositi, dar mai ales ce forfacuri utilizati cel mai des in ultima vreme? Si pe ce balti au dat randament bun?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cel mai des utilizate rig-uri

Mesaj de Andrei91 »

Se foloseste elicopterul pentru ca este fundul
malos si/sau este nevoie de distanta ...

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai des utilizate rig-uri

Mesaj de Adrian I. »

Stiu asta pentru ca pescuiesc destul de des pe aceste balti. Dar vreau sa vad si alte alternative. Am impresia ca in ultima vreme pescuitul prea a luat-o in directia "da-i tare si inainte" (elicopter+fluorocarbon si atat). Parca au disparut firele camasuite sau mai soft din trusele noastre. Doar rig-uri stiff si atat

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai des utilizate rig-uri

Mesaj de Albert »

Daca asta functioneaza, de ce sa schimbi? Doar de aia mergi pe baltile alea: tare in malul celalalt si aia e.
Inainte sa schimbi montura, schimba-ti abordarea. Chiar si pe lighiane poti sa prinzi peste si de langa mal....ce montura e mai eficienta urmeaza sa descoperi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”