MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dupa aproape un an si jumatate de cand sunt pe piata mulinetele MX 14000 a sesizat cineva defecte in functionare sau piese cu calitate precara ?

Agata firul pe undeva, a inceput sa aseze firul aiurea, frana nu mai merge ca la inceput, ... ?

Se observa urme de uzura dupa aceasta perioada ?

Nu ma pot lua dupa ale mele pentru ca le-am folosit doar 30-40zile.

Le-am mai avut la o mica revizie pe ale lui Iulica care au tone scoase si nici la ele nu am vazut diferente de luat in calcul in comparatie cu una noua.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Mai 18, 2019 1:27
Dupa aproape un an si jumatate de cand sunt pe piata mulinetele MX 14000 a sesizat cineva defecte in functionare sau piese cu calitate precara ?

Agata firul pe undeva, a inceput sa aseze firul aiurea, frana nu mai merge ca la inceput, ... ?

Se observa urme de uzura dupa aceasta perioada ?

Nu ma pot lua dupa ale mele pentru ca le-am folosit doar 30-40zile.

Le-am mai avut la o mica revizie pe ale lui Iulica care au tone scoase si nici la ele nu am vazut diferente de luat in calcul in comparatie cu una noua.
???????

Defecte inca nu gasim in aproape doua sezoane de cand este mulineta pe piata, dar macar gasim pe cineva care sa fie dezamagit de alegerea facuta, sau cineva care sa fi gasit un avantaj concret oferit de o alta mulineta ( chiar si de doua ori mai scumpa ) ?

Am vazut si eu pe forumuri ca la alte mulinete se mai cauta fuste sparte, se mai pun rulmenti pe unde lipsesc, se mai taie plasticul de la galet, se asteapta luni dupa o piesa stricata , ... Din cauza asta intreb.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

:shock: Urmaresc de o perioada acest subiect ... probabil am sa achizitionez si eu 3 mtx 14 cu aceste mulinete ... inca nu sunt hotarat ... li se face multa antireclama in magazinele de profil ... doream sa vad un mtx 14 echipat cu aceasta mulineta dar nu am avut sansa , ar fi binevenite mai multe pareri de la utilizatori care le detin din sezonul trecut si probabil au tras pe ele si la concursuri ... multumesc.

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de odsec »

odsec scrie:
Lun Noi 26, 2018 9:13
cu ce se incep, crede ma pescuiesc de multi ani, si la crap,poate foarte multii inscris pe forum nu au varsta de cati ani pescuiesc , nu scriu roman ca e ..................... am avut 100 de mulinete + trec prin mana mea sute de mulineta simplu merita bani .....................sper ca ai inteles ce vrut sa scriu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Vin Aug 16, 2019 23:03
... li se face multa antireclama in magazinele de profil ...
Asa este. Din punct de vedere uman inteleg perfect acest lucru. Ce vrei sa spuna cand ei nu au posibilitatea sa aduca aceste mulinete?!
Cunosc prea bine povestea de la MTX 14 sau Class. Si aici lucrurile stau la fel in alte magazine. Daca intrebi de MTX 14 ti se raspunde "ca se inmoaie" , daca intrebi de Class "e prea tare" . Niciuna nu e buna . Este atat de usor de depistat ipocrizia , chiar daca nu esti pescar, incat aceasta "antireclama" m-a ajutat foarte mult. M-am bazat pe ea de cand am hotarat cum sa comercializez aceste produse. La MX 14000 ce le-o mai fi dat prin cap ?! :) Ca public nu scot o soapta, numai inghit in sec. :)
In zilele noastre, reclama vanzatorilor este cea mai importanta. Te recomanda cel care ia legatura directa cu clientul, vinzi, daca nu, stai la coada chiar daca ai un produs bun.
De aici a plecat tactica brand-urilor de a stimula vanzatorii. Cum sa ii stimulezi, daca nu prin bani. Asta inseamna sa le oferi un adaos comercial mai mare ca al concurentei ( si implicit o intelegere cu toti de a tine preturile sus, o intelegere care poarta numele de cartel, in prostia unora facand chiar contracte in acest sens, dar asta nu e treaba noastra ... ).
Daca pui un adaos foarte mare ca sa stimulezi vanzatorul, deja produsul are un raport calitate / pret foarte scazut.

Eu am ales total alt drum. M-am bazat pe mai multe aspecte:
1. pescarii comunica foarte mult si pe termen lung.
2. pescarii buni si vechi sunt repere in a recomanda scule de pescuit. Toti ajung sa stie ce inseamna o scula buna, iar cad s-au "fript" nu uita usor.
3. posibilitatea mea de a face cunoscute produsele. Acest lucru a venit din popularitatea si rezultatele din competitii, dar cel mai mult a venit din argumente solide.
4. lipsa oricarui compromis comercial din activitatea pe care o fac. Ca altfel ma mancau cu totul.

In felul acesta am redus cheltuielile pe produs, nu ma recomanda niciun magazin, dar ma recomanda pescarii care stiu de capul lor. Sunt foarte multi in comparatie cu magazinele. Am anticipat asta si mi-a prins bine. Si nu numai pe aceste produse. Pe tot, de la comert si pana la modul in care imi traiesc viata. Ma refer la demnitate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Vin Aug 16, 2019 23:03
.....ar fi binevenite mai multe pareri de la utilizatori care le detin din sezonul trecut si probabil au tras pe ele si la concursuri ... multumesc.
De la Iulian Petre pe fb:
" Hai sa fim seriosi ...Am prins zeci.de tone ...retineti zeci ...si nu am avut nici o problema.cu MX-urile ...si sunt tavalite in zeci de concursuri .....doi ani de zile si din 12 bucati nu am stricat niciuna ...si mai dau si cu spombul. "

In lumea asta a pescarilor de competitie exista o problema. O simt personal, asa ca o sa ma dau exemplu.
Daca , spre exemplu, spun despre boiliesurile de la 4CARP ca sunt ff prinzatoare pe Mora, Peris si Greaca, ..., lucru de care sunt convins din informatiile pe care le am, pai automat "ma stric" cu ceilalti producatori de nada. ( clienti si prieteni foarte multi dintre ei )
Recomandarile publice de la pescarii cu experienta nu apar din aceasta cauza.
O inteleg, pentru ca o simt si eu ca atare.

Cunosc zeci de pescari din varful competitiei de crap care folosesc MTX CLASS. Niciunul nu a iesit public sa spuna ca dupa ce le-au trecut multe lansete prin mana, au ramas la Class. Le-am facut si reduceri , dar nici asa nu spun nimic si nici macar nu le-am cerut asta, pentru ca inteleg prea bine situatia.
Lotul Corbu cand a reprezentat Romania la Campionatul Mondial a fost sponsorizat cu Class-uri. Au vrut 12 lansete baietii sa pescuiasca, situatie in care primeau gratis folostine de la altii :wink: , dar nu, au vrut Class-ul. Am putut sa le dau 6 bucati gratis si 6 au fost platite.
Zece pescari de top si niciun cuvant public despre Class-uri .
Am inteles situatia, privind din acelasi punct de vedere expus mai sus.

Asa ca "recomandarile" eu "le fur" de pe unde pot. In felul asta nu se supara nici posesorii produselor pe mine si nici altcineva pe ei. :)

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Scuze daca am fost gresit inteles ... eu sunt un umil pescar de placere , chiar sunt interesat de un set de bete bune din 2 bucati dar sa nu platesc reclama ... inteleg ce fel de politica se practica pe piata ... de unde se agata harta in cui nu pot sa ma deplasez ... fiind ardelean is mai chitingan in hotariri ... l-am sunat pe Iulian Petre si a fost foarte amabil ... multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Sâm Aug 17, 2019 22:27
Scuze daca am fost gresit inteles ... eu sunt un umil pescar de placere , chiar sunt interesat de un set de bete bune din 2 bucati dar sa nu platesc reclama ... inteleg ce fel de politica se practica pe piata ... de unde se agata harta in cui nu pot sa ma deplasez ... fiind ardelean is mai chitingan in hotariri ... l-am sunat pe Iulian Petre si a fost foarte amabil ... multumesc.
Poate eu am fost inteles gresit. Comentariul meu se refera la motivul pentru care "se face antireclama in alte magazine" pentru produsele mele si la mentalitatea la care am ajuns legat de recomandarea produselor.

Legat strict de mulineta, aceasta ofera inclusiv posibilitatea de a fi returnata daca timp de 3 ani se gaseste una care sa aiba cel putin o componenta mai buna, sau sa ofere avantaje functionale, chiar daca este si de doua ori mai scumpa.
Astfel, MX 14000 se poate compara direct pe balta cu alte mulinete, se poate desface si compara pe subansamble sau piese.
O astfel de siguranta a calitatii nu este oferita de nicio alta mulineta. Mai mult nu cred ca se poate.
Din cateva sute de pescari care au achizitionat mulinetele inca nu le-a returnat nimeni si nici nu a venit nimeni cu mulinete defecte la garantie. Nici macar sa sparga cineva o fusta de sub tambur, ca am doi saci plini cu piesele respective. :)

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Pana la urma convins. Am comandat azi un set de mtx14 3,90 cu mx 14000 si huse individuale ... multumesc domnului Dan pentru amabilitate si tratatie... AM INTELES CA E ARDELEAN :lol:

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de iulian staicu »

Buna Dane, crezi ca ai putea sa aduci si tamburi de rezerva Mx cu 2 -3 clipsuri pr spod/ marker.
ccc corbu constanta

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”