fir textil pt linia principală

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Mie Aug 21, 2019 23:54
A ajuns astăzi pachetul, totul este în regulă. Tuburile le asteptam de ani de zile 😊, am făcut găurile cu burghiu de 5,5 (ele fiind de 6), pt a intra mai greu si nu e nevoie să le lipesc, iar la tuburile din plastic o să le fac o ciuperca pt a nu iesi afară..în sfârșit,după atâția ani, am rezolvat problema asta 👍.
Plecam mâine la pescui, dar am comandat de aici de pe site (din Bazar) un Senzor Navigator 2 si de două sapt., o zi nu-mi răspunde, iar în cealaltă zi mă întreabă dacă l-am primit, fiind grăbit si nu are timp să vb. 😆😅😂..mi-a "mâncat", omu' ăsta, două săptămâni, nu stiu cum gândește... Sper să ajung cât mai rpd pe malul Dunării pentru a trage de crapi cu firele noi.
Vă mulțumesc pentru tot !
Multumesc si eu. Tinem legatura.

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Cucu Ionel »

Buna seara. Legat de acest stil de pescuit, dur, in agatatura, unde nu prea poti sa-i lasi pestelui loc de intors, Dane, ce mulineta-mi recomanzi? Multumesc!
Fir intins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Sâm Aug 31, 2019 21:29
Buna seara. Legat de acest stil de pescuit, dur, in agatatura, unde nu prea poti sa-i lasi pestelui loc de intors, Dane, ce mulineta-mi recomanzi? Multumesc!
Salut,
Pentru Dunare si acest stil de pescuit consider ca mulinetele TD 6000 sunt exact ce trebuie. Simple, puternice, compacte, capacitate mare de fir.

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Cucu Ionel »

Am inteles, multam!!
Fir intins

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Bună seara.
Sunt de 4 zile pe Dunăre, firele se comportă f bine, nu se scamoseaza, e exact ce trebuie în gropanul meu de 15 m cu multă piatră si scoică..din păcate,nici un dril..nu stiu ce greșesc,îmi scapă ceva..dau simplu,pe momitor mămăligă(bum☺),pe carlig două boabe cukk de miere,lipite de carlig (pe silicon)..momesc cu porumb si putin grâu fiert, cam jumate de găleată dau dimineața si restul o dau cu racheta în timpul zilei,nu momesc seara pt că după ora 17 nu mai trage crapul,vin somni f mari..s-au prins în zonă ceva crapi dar numai la turtă de dovleac,ceva cuburi găurile,cu 2 carlige înfipte,unu cu pop-up lăsat liber..chiar refuz să dau la asa ceva,mi-am comandat,dar vreau să pun pe firul de păr,cu toate că cred că funcționează doar în felul ăla cu 13 carlige..
Redeschid un subiect despre care am mai vb acum câțiva ani..au fost la pescuit 2 băieți,au stat 3 zile si au prins mulți crapi,cei mai mari fiind de 20 kg,iar cei de langa ei nici măcar un crap..sunt f secretosi, dar eu am aflat cu ce dau..e vb de Fiat X Krill si/sau pellete halibut feending,astea cred că le bagă în mămăligă si pe momitor,iar pe carlig porumb cu miere si propolis,si cred că si cu aromă de ananas (eu zic că nu e important ce pun pe carlig, si doar pe momitor). .nu nadesc cu porumb,doar ce rămâne de pe momitoare..dau cu feedere rigide si pescuiesc la clips (eu cu textile si lansete rigide pot folosi clipsul sau se rupe de la soc???)..m-am gândit să comand si eu ceva de genu ăsta..ce parere aveți, aceste arome pe momitor fac diferența ???nu stiu ce să mai cred, dar băieții ăstia chiar prind f mult crap..

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Salutare.
Am revenit de la Dunăre,chiar din urmatoarea dimineață, după ce am scris acel mesaj,au început să îmi intre crapii,cam târziu dar am înțeles cauza..cel mai mare crap a fost de 14-15 kg si somn de 16 kg. Firele chiar si-au făcut treaba, în comparație cu firele mai scumpe (de 3-4 ori mai scumpe),cele teflonate, pot spune că cele teflonate alunecă mai bine pe inele,nu fac zgomot, dar se scamoseaza si se ''ciobesc'' f tare si rpd pe ultimi metri..iar cele Hakuyo fac puțin zgomot pe inele dar nu se scamoseaza, rezistă mult mai bine la praguri, pietre, scoici etc..cu acestea se poate face forfacul, iar cu cele teflonate e cam riscant..bineînțeles că sunt avantaje si dezavantaje, dar la prețul ăsta nu există nici pe departe concurență, pescuiesc de peste 10 ani cu textile pe linia principală..ca si rezistență, se poate trage de crapi, somni fără nici o frică..culoarea se păstrează bine după o partidă de 5 săptămâni ..vom vedea pe termen lung dacă îsi păstrează calitățile.

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Vă salut!
Spuneți mi, vă rog, ce sac solubil se potrivește pt carlig..pescuind pe Dunăre la aprox 15m adâncime(să nu se topească până ajunge pe substrat!), vreau să peotejez cârligul, cât timp se târăște pe fundul apei, cred că asta e cea mai bună soluție..
Mâine îmi va pleca un colet de la dv, si sper să reusesc să rezolv si problema asta.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Dum Iul 19, 2020 23:34
Vă salut!
Spuneți mi, vă rog, ce sac solubil se potrivește pt carlig..pescuind pe Dunăre la aprox 15m adâncime(să nu se topească până ajunge pe substrat!), vreau să peotejez cârligul, cât timp se târăște pe fundul apei, cred că asta e cea mai bună soluție..
Mâine îmi va pleca un colet de la dv, si sper să reusesc să rezolv si problema asta.
Salut,
Modelul acesta de sac solubil este foarte bun pentru Dunare:
https://danmitranescu.ro/materiale-pva/ ... mm-5m.html

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de viorel doloc »

Acest model, de 37mm la rolă de 5 metri îl folosesc și eu de ani de zile la plantat sau la Dunăre...e foarte Ok! Recomand!!!
Carp Passion

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Domnu' Dan, lansete de somn FL Cat Fish Passion Pro la 3m nu aduceți? Pt Dunăre în pescuitul de pe mal..nu le-am văzut, sper să fie ce trebuie..

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”