Campionat National Federatie

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Stefan Popescu scrie:
Joi Oct 03, 2019 19:58
Dan Mitranescu scrie:
Joi Oct 03, 2019 17:20
Stefan Popescu scrie:
Joi Oct 03, 2019 16:19
FIPS Ed
Eu stiu ca FIPS este un s.r.l. si in niciun caz o structura sportiva.
Nu numai ca nu e sportiva, dar cand au incercat sa se faca structura sportiva, forurile internationale in masura sa le dea un asfel de aviz le-au spus negru pe alb ca nu se pot transforma in structura sportiva.
Asa ca FIPS organizeaza "braile" in continuare cu numele de CAMPIONAT MONDIAL, fara sa fie o structura sportiva si toate tarile accepta aceasta situatie.
Asa ca pescarii din Romania care au castigat o braila locala, au mers la o braila internationala. Nu vad nimic penal in asta si nici macar contraventional. Poate un avertisment, ca sa gasim o cale de mijloc, dar mai mult, nu.
Gresesc ?
Știi tu ceva, dar nu știi bine. CIPS a dorit ca pescuitul sportiv să fie recunoscut ca sport olimpic. Acolo s-au împotmolit. Dar asta nu înseamnă că nu este un organism sportiv. Sunt „n” sporturi neolimpice și care organizează Campionate mondiale. Un exemplu este rugby-ul.
Le stiu din gura celor de la CIPS. Trageam si eu cu urechea prin 2009.
Vorbeau despre faptul ca forurile internationale in masura nu le dadeau dreptul de a fi numiti sportivi, avand ca argument faptul ca un sport nu poate sa fie compatibil cu chinuitul animalelor. Era la modul general observatia, nu legat neaparat de participarea la Olimpiada.

Nu stiu, motiv pentru care intreb. FIPS are CIS international ( nu stiu cum se numeste exact )? Au vreo recunoastere oficiala a faptului ca reprezinta un sport ?

Ma gandesc ca imi fac si eu sc FEDERATIA INTERNATIONALA DE ARUNCAT SPORTIV CU SCOBITORI srl .
Nu o sa ma primeasca nimeni la olimpiada, dar nici nu o sa-mi interzica nimeni sa organizez CM de ARUNCAT SPORTIV CU SCOBITORI.

Adica o sa fiu sportiv ca zic eu, nu ca imi da acordul un for avizat. Cam asa e si FIPS ?

Gresesc ceva ?

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Stefan Popescu »

Da, greșești din nou și o faci intenționat. De exemplu, FIPSAS, federația italiană de pescuit sportiv este membră a comitetului olimpic italian. Toate organismele sportive internaționale pe ramurile de sport, sunt independente. Ca orice persoană juridică funcționează în baza unui statut. Și atâta vreme cât statutul CIPS spune explicit că este organism sportiv, nu poți tu să vi și să spui că este SRL. Înțelegi? Eu cred că știi, dar faci pe naivul. Dacă chiar ești convins de asta este altceva.
PS Spune-mi și mie un for internațional care eliberează CIS. Habar nu ai ce vorbești.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de nicuB »

Stefan Popescu scrie:
Joi Oct 03, 2019 19:58
CIPS a dorit ca pescuitul sportiv să fie recunoscut ca sport olimpic. Acolo s-au împotmolit.
Pai si ce mai stai, nu te duci sa-i ajuti?
Cateva citate din legi, 2 -3 procese si ii pui pe calea cea drepata.
Poate ai bulan si il sari din schema pe Matteoli, ajungi presedintele FIPS-ului. Atunci sa vezi cum ploua cu bani pe tine, nu maruntisul la care tanjesti acum :)

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de iulius_gherase »

Art. 2
1. C.I.P.S. is a non-profit organization and shall pursue its aims in the attempt to foster the mutual understanding and friendship among its Members. C.I.P.S.’s noblest task is the fosterage of peace and understanding of peoples, in accordance with the principles of the Olympic ideal.
2. Sports activities within C.I.P.S. shall be carried out on an amateur basis
Cu alte cuvinte e un ONG care se ocupa cu sportul practicat la nivel de amatori
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Stefan Popescu »

iulius_gherase scrie:
Vin Oct 04, 2019 10:33
Art. 2
1. C.I.P.S. is a non-profit organization and shall pursue its aims in the attempt to foster the mutual understanding and friendship among its Members. C.I.P.S.’s noblest task is the fosterage of peace and understanding of peoples, in accordance with the principles of the Olympic ideal.
2. Sports activities within C.I.P.S. shall be carried out on an amateur basis
Cu alte cuvinte e un ONG care se ocupa cu sportul practicat la nivel de amatori
In primul rând trebuie să știi să faci diferența dintre sportul amator și sportul profesionist. In România pescuitul sportiv se practică la nivel de amatori. Mai încearcă.

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de iulius_gherase »

si intotdeauna se va practica la acest nivel.....oricum amatorii astia sunt mult mai profesionisti decat "profesionistii" federatiei.......cat timp, niciunul din pescari nu este renumerat lunar si nici nu incaseaza vreo diurna de la vreun club sau federatie, chiar si pescarii federatiei sunt considerati amatori....vezi ca pe vremuri, americanii nu puteau participa la Olimpiada cu jucatori, gen din NBA sau NHL, fiindca erau considerati profesionisti si se prezentau la Olimpiade cu jucatori din colegii, fiindca acestia chiar daca jucau profesionist, in competitii oficiale, nu erau considerati profesionisti fiindca nu erau platiti de catre colegiile unde invatau....pana si-a dat seama Comitetul Olimpic ca a priva lumea de unii din cei mai buni jucatori e total eronat...si cu admiterea jucatorilor din NBA, a crescut si nivelul jucatorilor din celelalte tari....
tu poate ai dreptate cu ceea ce ai vrea sa faci cu federatia, dar modul, in care ai ales sa indeplinesti acest obiectiv, este total eronat...
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de iulius_gherase »

apropo nu am vazut FRF sa interzica toate competitiile de fotbal....si stiu ca este campionat de fotbal la Politia de frontiera si pe urma merg la un Campionat mondial al fotbalistilor...ceva asemanator au si avocatii. nu stiu sa fi venit vreodata FRF sa le interzica miutele astea ale lor, pe motiv ca doar FRF organizeaza competitii de fotbal
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de georgehadrian »

Bine punctat!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Stefan Popescu scrie:
Vin Oct 04, 2019 6:03
Da, greșești din nou și o faci intenționat. De exemplu, FIPSAS, federația italiană de pescuit sportiv este membră a comitetului olimpic italian. Toate organismele sportive internaționale pe ramurile de sport, sunt independente. Ca orice persoană juridică funcționează în baza unui statut. Și atâta vreme cât statutul CIPS spune explicit că este organism sportiv, nu poți tu să vi și să spui că este SRL. Înțelegi? Eu cred că știi, dar faci pe naivul. Dacă chiar ești convins de asta este altceva.
PS Spune-mi și mie un for internațional care eliberează CIS. Habar nu ai ce vorbești.
Gresesti in privinta mea. Discutia este amicala, dar se pare ca-si pune amprenta tensiunea in care esti.
Mi s-a falfait intodeauna de legile aferente discutiei, deoarece nu a fost niciodata nimic concludent si nu-mi bat capul cu lucruri fara rost. Discutia e amicala. Am specificat ca "intreb" din simpla curiozitate, facand ordine in informatiile pe care le-am prins din zbor.
Am habar despre ce vorbesc, cand vorbesc si in sectorul 5 asta este o jignire pe care nu ti-o accept. Asa ca te rog sa ai putin respect.
Atat timp cat intreb ceva nu se poate numi ca "nu am habar despre ce vorbesc".

Eu stiu foarte bine, fix de la conducerea FIPS, ca nu pot sa se numeasca sportivi, sau sa intre in competitii internationale sportive, pentru ca se joaca cu viata animalelor. Se cam adevereste, pentru ca am vazut cum se desfasoara campionatele mondiale organizate de ei. Nu au asa mare legatura cu conditiile sportive. Nu cred ca avea dreptul sa participe acolo foarte multi, sub conditiile pe care le aveti la Federatie. Numai ca au participat romanii despre care stiu sigur ca nu sunt sportivi, spune tot. Un campionat mondial facut cu persoane fizice ( neafiliate la cluburi sportive) nu e un CM sportiv. E o braila !
Gresesc ?

Liga de Crap este o structura sportiva ?
Liga de Crap poate sa organizeze Braila Internationala de pescuit la crap?
Federatiile din alte tari pot sa participe la Braila Ligii ?

Cam asa vad eu lucrurile cu FIPS-ul.

Repet, intreb . Daca se poate raspunde cu da sau nu, ca asa inteleg mai repede.

Eu vreu Federatie in Romania, dar la nivel mondial nu mi se pare a fi asa ceva.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de popescu59 »

Oameni mari fara minte - un subiect care nu are nici un rezultat

. S-a spus clar NU SUNT FONDURI PENTRU A FI PREGATIT UN LOT NATIONAL PENTRU A MERGE LA CM . Cine vrea la CM scoate din buzunar cam 2000 eu persoana si participa la CM . Astea sunt conditiile la momentul de fata cu si fara federatie sau linga agvps .Daca Marin Parfum are 2000 eu merge si participa la CM , ce conteaza ca arunca el 38 de m cu lanseta are banisori face parte din lotul national care participa la CM . Inca un amanunt foarte foarte esential cine are 3000 eu e capitan de echipa -- RESTUL E CANCAN.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”