lansete fibra

Moderator: Dan Mitranescu

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

lansete fibra

Mesaj de clabuc »

salut

Lansetele astea https://danmitranescu.ro/lansete-statio ... gime-210_m se preteaza la pescuit cu linguri de 9-15g ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Vin Noi 01, 2019 16:37
salut

Lansetele astea https://danmitranescu.ro/lansete-statio ... gime-210_m se preteaza la pescuit cu linguri de 9-15g ?
Acum 30 de ani pescuiam cu ceva similar la rapitor ( Germina 2,10 ). Se potrivea perfect, pentru ca altceva nu aveam. :)

Totusi, fibra plina nu are nimic in comun cu spinningul de acum. Este grea si foarte flexibila. Incomoda, fara semnal, fara posibilitatea de a intepa rapid.

Pentru pesti mari ( sau naluci mai grele ) :
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... -120g.html

Pentru un pescuit la spinning obisnuit:
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... gime-210_m

Eu folosesc:
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... -maxx.html

Cast
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 12, 2019 13:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de Cast »

Salut, recomanzi și o mulineta?
Merci

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk


clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de clabuc »

Multumesc, inteleg. Dar acum m.ai facut curios ce fel de naluci folosesti la lanseta aia heavy ca la 40 100g pare mai de pescuit marin asa sau la poate la somn

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: lansete fibra

Mesaj de ionut72 »

Susţin! E o senzaţie de lansetă, uşoară, rapidă, care duce năluci şi de peste 100 de grame şi are o rezervă imensă în talon. Extraordinar de reuşită.

P.S. Germina e ... visul unei nopţi de vară, lansetele cu care am inceput să pescuiesc acum 40 de ani şi pe care, în lipsă de altceva, le foloseam cu succes la toate felurile de pescuit, inclusiv pescuit "la mână" (un fel de precursor al pescuitului la feeder, la vârf, dar cu lanseta ţinută în mână din lipsă de loc pe mal). După care am luat şi niste "poseidoane". Amuzant e ca, după vreo 3 sezoane de pescuit exclusiv la ciprinide, le-am folosit, în premieră la Dunavăţ, şi la ştiucă, fiind extraordinar de încântaţi - uite, domnule, că merge bine şi la răpitor lanseta! :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Vin Noi 01, 2019 20:50
Multumesc, inteleg. Dar acum m.ai facut curios ce fel de naluci folosesti la lanseta aia heavy ca la 40 100g pare mai de pescuit marin asa sau la poate la somn
In spinning nu adaptez lanseta nalucilor, ci pestilor vizati, conditiilor de pescuit, semnalului, rezistentei la mici accidente.
Ca idee, primavara pescuiesc preponderent cu jig-uri de 4 g. Toamna ajung in 17 grame pe baraje si chiar 60-80g pe Dunare. Folosesc Heavy Spin Maxx 2,40m. Le-am lipit mufarile :) . Le tin intregi in permanenta.
Cand intep, nu exista os in gura salaului in care sa nu intre acul, chiar si pe capat de lanseu, cand firul are burta.

Discutia asta am tot purtat-o cu prieteni care intrau in zona asta a spinningului, furati de "fineturi". In afara de rateuri si lansete rupte nu am sesizat alte avantaje la betele firave.
Nu insist sa lamuresc pe nimeni, ca si asa e peste putin. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Lun Noi 04, 2019 7:58
Susţin! E o senzaţie de lansetă, uşoară, rapidă, care duce năluci şi de peste 100 de grame şi are o rezervă imensă în talon. Extraordinar de reuşită.
Toata "garda veche" o apreciaza. Pana acum 10 ani ne chinuiam sa o facem din Thunderstick-urile de la Cormoran.

Din primavara scot alt model. Aceeasi putere, dar numai 140g ( acum are 200g ). Plus ca le fac si dintr-o singura bucata. Mai scade putin greutatea si ii creste actiunea. O sa vina exclusiv cu inele Sea Guide RS :wink: si cu o noua serie de marimi ale acestora.
Fac si o varianta cu 80% putere fata de ce este acum. Asta ajunge la 120g ! :wink: Pentru fineturi. :D

Mai aduc si niste mulinete de spinning "bomba", cu pinioane de bronz si slow oscillation. 210g la tambur de 3000! :wink:
Marimi 5000, 4000, 3000, 2000. Totul de maxima calitate.
Sa linistim lucrurile si in zona asta. :)

Cast
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 12, 2019 13:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de Cast »

Deci, să așteptăm primavara.

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: lansete fibra

Mesaj de vioril »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Noi 04, 2019 20:06
ionut72 scrie:
Lun Noi 04, 2019 7:58
Susţin! E o senzaţie de lansetă, uşoară, rapidă, care duce năluci şi de peste 100 de grame şi are o rezervă imensă în talon. Extraordinar de reuşită.
Toata "garda veche" o apreciaza. Pana acum 10 ani ne chinuiam sa o facem din Thunderstick-urile de la Cormoran.

Din primavara scot alt model. Aceeasi putere, dar numai 140g ( acum are 200g ). Plus ca le fac si dintr-o singura bucata. Mai scade putin greutatea si ii creste actiunea. O sa vina exclusiv cu inele Sea Guide RS :wink: si cu o noua serie de marimi ale acestora.
Fac si o varianta cu 80% putere fata de ce este acum. Asta ajunge la 120g ! :wink: Pentru fineturi. :D

Mai aduc si niste mulinete de spinning "bomba", cu pinioane de bronz si slow oscillation. 210g la tambur de 3000! :wink:
Marimi 5000, 4000, 3000, 2000. Totul de maxima calitate.
Sa linistim lucrurile si in zona asta. :)
Eu cred ca tu glumesti in momentul in care spui ca o lanseta dintr-o bucata pentru spinning cu actiune foarte mare (120-140GR) , poate avea 140 grame . Nu mai spun de mulinete ; cum naiba sa scoti mulineta cu pinioane bronz la 210 grame si tambur de 3000 ? nu cred ca este asa ceva pe piata in acest moment. Este o depasire a oricarei limite din pescuitul la rapitor in momentul actual .
Asteptam , asteptam si iar asteptam.
catch & release DOAR DACA E CAZUL

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete fibra

Mesaj de clabuc »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Noi 04, 2019 20:06
ionut72 scrie:
Lun Noi 04, 2019 7:58
Din primavara scot alt model. Aceeasi putere, dar numai 140g ( acum are 200g ). Plus ca le fac si dintr-o singura bucata. Mai scade putin greutatea si ii creste actiunea. O sa vina exclusiv cu inele Sea Guide RS :wink: si cu o noua serie de marimi ale acestora.
Fac si o varianta cu 80% putere fata de ce este acum. Asta ajunge la 120g ! :wink: Pentru fineturi. :D

Mai aduc si niste mulinete de spinning "bomba", cu pinioane de bronz si slow oscillation. 210g la tambur de 3000! :wink:
Marimi 5000, 4000, 3000, 2000. Totul de maxima calitate.
Sa linistim lucrurile si in zona asta. :)
suna bine, cand vor veni aceste lansete ?

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”