Recomandare lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Recomandare lansete

Mesaj de adi1980 »

Buna tuturor!

Motivul pentru care deschid separat pentru lansete, este ca nu am vrut sa iasa un terci de pareri cu mulinete si lansete si sper sa ma intelegeti!
Sunt interesat de urmatoarele lansete, sper sa nu deschid cutia pandorei cu subiectul mtx class, dar.......
Am citit ce am gasit despre class-ul vechi si cel new concept si mi-am format o idee destul de buna as zice, insa evident orice parere este bine venita.

mtx class
mtx class new concept
mtx class black edition (am gasit doar foarte putine info).
Fl Strategist Force Plus Hard New ( nu le prea au cu numele la lansete )

In mod normal as fi intrebat numai de class, dar de curand am aflat de fl (eu acuma am strategistele alea de 3.75 si mi-au placut si ma simt pregatit pentru ceva cu actiune mai rapida). Pe net despre fl am gasit numai un casting day organizat de claumarpescar si vreo 2 utilizatori, dar toate opiniile parea sa denote o lanseta foarte ok. As fi foarte curios daca cineva a lansat si cu un class si cu noul strategist, sa stiu o opinie a cuiva care a pus mana pe ele.

Sunt binevenite si alte lansete.....pana in 900 buc :) eventual se pot trimite pe privat, daca asa doriti.

Multumesc anticipat pentru orice parere!

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lansete

Mesaj de .ecs »

Daca te duci cu bugetul spre 900lei nu stiu de ce mai iei in calcul FL.

Fox Horizon X4, Shimano TX5, Daiwa Emblem, Select Vigor, sunt destule. Du-te in magazine sa le vezi.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lansete

Mesaj de niu »

Salutare,

Pentru Class New Concept nici nu trebuie sa ai buget de 900lei, sunt la 750lei.
https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... ncept.html

Si din cate stiu ai ales mulineta MX,

Am pescuit cu Class New Concept+MX pentru prima data saptamana trecuta si am ramas impresionat, chiar nu simti lanseta in mana.
In banii care ii dai pe ele sunt best buy dupa parerea mea, la momentul actual al pietei.
Class-ul are actiune rapida, 4lbs, 420gr si chestia cu 9 inelele ajuta foarte mult in lansari, distribuind mai bine forta de lansare catre plumb/momitor si ajuta si la o revenire mult mai imbunatatita a lansetei, in comparatie cu modelul de baza.
Chiar daca lanseta are 9 inele, nu incurca cu nimic pentru ca sunt distribuite ok incat se echilibreaza foarte bine lanseta, si in plus am observat ca nodul de la inaintas iese mult mai usor fara sa opuna rezistenta.

Majoritatea lansetelor de top nu depasesc ca putere 3.50lbs, si daca depasesc nu le gasesti la 750lei.

Tu decizi acum, ce e mai bine pt tine :D .
Spor.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lansete

Mesaj de danbd »

Salut,

Precizez de la inceput ca este o parere personala si ca nu trebuie luata ca adevar.

Consider ca pentru alegerea noului set de lansete trebuie sa evaluezi unde te situezi acum si unde vrei sa ajungi.

Concret

- Unde pescuiesti acum - tipologie balti (latimi in general).
- distanta maxima cu combo actual (zic asta pt ca Strategist este destul de "supla" si o trecere la Class e posibil sa nu te incante din prima)
- metoda de pescuit: momitor / plumb ponderi
- tip pescuit: placere/ concurs si aruncat/ plantat ponderi
- de cat timp ai comboul actual. Aici poti vedea tendinta de schimbare (de nou)
- poate si altele

Apoi trebuie proiectate punctele de mai sus in zona de asteptari.

- Unde vrei sa pescuiesti in viitor
- distanta maxima la care aspiri, si cat esti dispus sa investesti in "antrenamente" pe acest subiect.
- metoda de pescuit: momitoare/ plumb?
- tip pescuit: placere/ concurs si aruncat/ plantat
- cat timp crezi ca vei tine combo-ul nou
- poate si altele

Puncte care consider ca recomanda MTX CLASS
- stil pescuit aruncat
- distante f mari si in special cu momitoare
- concursuri
- balti cu latimi de peste 140-15 metri

Daca pentru mine ponderile punctelor de mai sus ca medie ar fi sub 30% pe estimarea urmatorilor 2 ani (sa zicem) m-as orienta spre 14 New Concept

doua scenarii posibile

MTX 14 New Concept +mulineta MT (desi eu nu as renunta sub nicio forma la frana lui MX)
- consider mai fluida trecerea de la Strategist la 14 New concpt

MTX CLASS New Concept + mulineta MX (Daca iau CLASS consider ca vreau maximum si atunci fara discutie MX)

Ca paranteza

- Detin un set de MTX 14 Model vechi
- Un Set de CLASS prima Generatie
- 1 buc Class New Concept - prospatura in teste

Pot spune ca daca nu participam (fara rezultate notabile) la concursuri si daca nu aveam nevoie de distante mari cu momitoare nu faceam pasul la CLASS. Si acum cochetez cu idea sa schimb MTX 14 vechi cu 14 New Concept

Am oferit variante doar intre produsele HK deoarece pe acestea a fost intrebarea iar modelul de FL nu il conosc (cunosc doar modelul FL Strategist clasic)

Imi cer scuze ca am bagat si mulineta in poveste dar nu m-am putut abtine. :D

Sper sa te ajute
Cu respect,

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lansete

Mesaj de Albert »

Foarte bun raspunsul lui danbd. Ar trebui dat la toate topicurile in care se intreaba despre lansete. Dupa ce raspunzi la aceste intrebari e mult mai usor sa obtii recomandari.

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare lansete

Mesaj de adi1980 »

In primul rand, multumesc pentru raspunsuri, chiar imi plac informatile care le primesc pe acest forum. thx

.ecs - venind de la strategist, eu consider normal ca mi-a atras atentia, chiar mi-as dori o parere a cuiva care a folosit-o pe asta noua "hard new" (numele tot ma amuza) si la buget ar fi chiar lejer. Una de 900 X4, m-ar cam lovi sub centura, una de 750 x 4 m-ar lovi numa in stomac si fl-ul l-as lua fara probleme. :D dar inteleg ce zici si ms de recomandari.

niu - probabil ca fac asa o sa si merg pe class new concept (cand intra in stoc) si mx-uri - sa "aud" de la cineva care chiar a pus mana pe ele si este f multumit este f important.

danbd - imi place f mult comentul tau si la mie situatia este asa:

- pescuiesc in general pe balti de peste 150m si unde se pescuieste doar de pe o parte.
- distanta actuala cu combo-ul actual....pe la 140m (de precizat ca vara asta am inceput sa merg pe balti mai mari si deci doar recent am inceput sa fac lansari de peste 100m, dar datorita unu prieten am progresat foarte repede....zic eu).
- pescuiesc si cu momitor si cu plumb....dar....aprox 70% cu plumb, fara plantat (pana acuma cel putin).
- de placere.
- combo-ul actual il am de vreo 3-4 ani (nu mai stiu exact) ii strategistul ala cu mandrina fuji de 3.75 si helicon 5600nf fir de 0.25 deobicei.

Pe viitor:

- o sa merg tot pe lacuri mari (m-a prins si-mi place la nebunie).
- sa ajung la 170m (cu nada, nu doar plumb) si iarna asta vreau sa merg pe camp pana-mi sar capacele si nu ma opresc pana nu scot tot ce poate combo-ul, daca reusesc sa trec de 170m....f bine, daca nu, nu ma las pana nu ajung macar acolo.
- o sa mai dau cu monitor, dar probabil preponderent plumb, poate cu saculet (sa vedem si cat ma incurca la distanta).
- de placere, dar vreau sa incep sa ma duc la concursuri.
- combo-ul nou vreau cel putin tot vreo 4 ani sa-l tin.

Nu as merge pe mtx14 new concept, pt ca nu vreau ca in 1 maxim 2 ani sa-mi doresc altceva. Chiar daca trecerea o sa fie destul de "brusca", consider ca daca perseverez in a-mi perfectiona tehnica de lansat, o sa reusesc sa incerc lanseta si nu ma astept sa-mi iasa asta din prima. Chiar ma astept ca primele aruncari sa fie mai "slabe" decat cu fl-ul actual.

Orice alt raspuns este bine venim. Mersi

Ionut Costan
Mesaje: 242
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 0:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare lansete

Mesaj de Ionut Costan »

Salut...la 900 lei gasesti si TX7 noi...dar atentie....sunt mai greu de incarcat decat TX5

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare lansete

Mesaj de adi1980 »

Pai cand iei decizia sa treci la class, tx7....etc, iti asumi o iarna in camp, ca sa reusesti macar decent sa le incarci in primavara. Poate chiar 2 ierni hehe

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”