Mtx Class Black Edition

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Rarespitbul
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:43

Mtx Class Black Edition

Mesaj de Rarespitbul »

Va salut !!
O parere despre noul class black edition pentru cei care îl folosesc,cum se comporta în lansare fata de modelul vechi ?

Bogdan Neagu
Mesaje: 16
Membru din: Joi Aug 04, 2016 21:34
Puncte: 0
Localitate: Moreni

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de Bogdan Neagu »

Salut,
Este sub vechiul model, de aici si pretul mai mic .
Probabil lipsa panzei de carbon face lanseta mai moale.
Din punctul meu de vedere nu se ating aceleași distanțe cu noul model.

Numai bine
Exclusive Fisherman'S Club

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de Dan Mitranescu »

Banuiesc ca este de la sine inteles ca nu am nici cel mai mic interes sa pun egalitate intre doua produse varf de gama si cu diferenta semnificativa de pret intre ele.

Cu toate astea, nu pot sa-mi schimb obiectivitatea si sa ma fac de ras dupa mai bine de 10 ani de cand fac lansete si dupa 20 de ani de comert.
Vine cineva cu un banal test de verificare a lansetelor , atarnand simultan aceleasi greutati de ele si ma face de rusine ca umblu cu cioara vopsita in 3k.
Lansetele au acelasi blank.
Diferenta de pret vine strict de la panza 3k , care pe langa costul in sine implica si timpi de executie aproape dublati, lanseta fiind coapta de doua ori.

Taria panzei de carbon a fost preluata de un alt strat de carbon, cu proprietati maxime, care totusi costa mai putin, atat ca materie prima cat si ca tehnologie de aplicare.
Noua lanseta "pierde" la aspectul blank-ului in fata celor care prefera modelul, dar castiga putin prin setul complet de inele K.

Faptul ca se simte "mai moale" este dat in special de greutatea mai mica, aspect ce se resimte in miscarea facuta la aruncare.
Spre exemplu, orice spod banal se simte "mai tare" in aruncare fata de Class, dar cu toate astea Class-ul arunca mai bine. Important este ca plumbul sa "simta" taria, nu bratele.

Repet, nu ma interesa din niciun punct de vedere egalitatea intre cele doua lansete, nici din punct de vedere al pretului si nici din faptul ca nu am nicio lanseta intre MTX14 si MTX CLASS, fiind pescari care considera in continuare ca nu pot incarca Class-ul. Acestora le recomand noul model pentru ca pot sa il incarce mai bine, deoarece este mai usor, nu pentru ca am cunostinta de cea mai mica diferenta de putere care sa faca diferenta semnificativ in aruncare.

Dupa parerea mea Class-ul vechi ramane numai cu avantajul faptului ca nu se zgarie si isi pastreaza aspectul blank-ului timp indelungat. In rest ...

tzubul12
Mesaje: 211
Membru din: Dum Aug 29, 2010 13:46
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de tzubul12 »

Va salut d-nul Dan,

vreau sa comand online un mtx class black edition pt a vedea daca ma " impac" cu el. am incercat si class-ul " clasic " daca pot spune asa, si mi-a fost destul de greu sa-l incarc. Mentionez ca acum am velocity, dar m-am hotarat sa renunt la ele in ideea de a castiga in distanta, si mai ales de a-mi completa setul bat+ mulineta mx 14000, de care sunt foarte multumit.

intebarea mea este daca sunt pe stoc??avand in vedere ca ar urma sa achizitionez celelalte 3 bete undeva pe la inceputul lunii Decembrie

multumesc,

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de Szilveszter »

Nu puteai să suni și tu direct ?era mult mai simplu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de Dan Mitranescu »

tzubul12 scrie:
Sâm Noi 02, 2019 12:46
Va salut d-nul Dan,

vreau sa comand online un mtx class black edition pt a vedea daca ma " impac" cu el. am incercat si class-ul " clasic " daca pot spune asa, si mi-a fost destul de greu sa-l incarc. Mentionez ca acum am velocity, dar m-am hotarat sa renunt la ele in ideea de a castiga in distanta, si mai ales de a-mi completa setul bat+ mulineta mx 14000, de care sunt foarte multumit.

intebarea mea este daca sunt pe stoc??avand in vedere ca ar urma sa achizitionez celelalte 3 bete undeva pe la inceputul lunii Decembrie

multumesc,
Salut,
Lansetele sunt in stoc si indiferent de situatie vom rezerva numarul de bucati dorit.
Oricand, cu placere.

tzubul12
Mesaje: 211
Membru din: Dum Aug 29, 2010 13:46
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de tzubul12 »

Am plasat comanda online, aștept lanseta.
Mulțumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx Class Black Edition

Mesaj de Dan Mitranescu »

tzubul12 scrie:
Dum Noi 03, 2019 16:54
Am plasat comanda online, aștept lanseta.
Mulțumesc,
Multumesc si eu.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”