TX7 VS TX5

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

razvan dobre
Mesaje: 389
Membru din: Sâm Iul 14, 2012 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

TX7 VS TX5

Mesaj de razvan dobre »

Salut
Doresc sa-mi achizitionez un set de lansete cu actiune rapida si m-am oprit la aceste 2 modele Shimano TX7 si TX5.
Doresc pareri de la aceia dintre voi care ati folositi aceste 2 modele,care dintre acestea doua este mai rapida si se preteaza pentru distanta?

Multumesc

baracudafish1977
pescar de competitie
Mesaje: 1262
Membru din: Lun Feb 25, 2013 14:20
Puncte: 0
Localitate: Pascani - iasi

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de baracudafish1977 »

TX7 este cea mai rapida.
Posesor de TX7 si probate modelele toate din gama TX , dumica , la Shimano Casting Pausesti.
Born to fish , forced to work ;)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de ionut72 »

razvan dobre scrie:
Sâm Oct 19, 2019 16:59
Salut
Doresc sa-mi achizitionez un set de lansete cu actiune rapida si m-am oprit la aceste 2 modele Shimano TX7 si TX5.
Doresc pareri de la aceia dintre voi care ati folositi aceste 2 modele,care dintre acestea doua este mai rapida si se preteaza pentru distanta?

Multumesc
Strict pentru distanta, personal, lansez cu ambele cam la aceeasi distanta. Insa, daca marefer la tot comportamentul lansetei, TX7 iese castigtoare neta.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de ionut72 »

.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de ionut72 »

.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,


Am avut ocazia sa arunc cam cu toata gama Shimano TX, iar in momentul de fata ca si lansete detin TX5. Daca m-as ghida dupa cerintele tale, as merge pe Shimano TX7. Insa, as lua in calcul si TX9A (sunt lansele pe care am vrut sa le achizitionez), dar aruncand cu ele mi-am dat seama ca o sa-mi fie greu sa le incarc, nefiind un aruncator bun.
Diferenta de pret, se va gasi in husa individuala cu care TX9A se vinde, dar si in componente ( mandrina CI4+) si procesul de fabricatie (Spiral X, greutate redusa).
De mentionat ca toate 3 sunt lansete rapide, ramane sa vezi cu care te intelegi mai bine :)

https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... 97477.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... 89330.html

razvan dobre
Mesaje: 389
Membru din: Sâm Iul 14, 2012 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de razvan dobre »

Salutare, multumesc mult fiecaruia dintre voi pentru parerile asupra celor 2 modele de lansete, raman la varianta de TX7.

Cu deosebit respect

Ionut Costan
Mesaje: 242
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 0:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Ionut Costan »

Atentie....TX7 este mai greu de incarcat decat TX5.....ai nevoie de o tehnica avansata de casting.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut Costan scrie:
Sâm Noi 02, 2019 16:55
Atentie....TX7 este mai greu de incarcat decat TX5.....ai nevoie de o tehnica avansata de casting.
O lanseta buna se incarca "greu" numai daca esti obisnuit cu una mai slaba.

La fel si invers. Daca te obisnuiesti cu o lanseta buna ( tare si usoara ), o sa-ti fie greu sa mai scoti maximum dintr-o lanseta mai slaba ( moale ... recunos, ma abtin sa-i spun pe nume ) .

Tin minte, cand a fost Mihalcea la un concurs de casting in Ungaria. A fost un concurs pe mai multe categorii de putere a lansetelor. Daca la categoria lansetelor puternice rezultatele au fost stranse si Cristi a castigat la diferenta mica, pai cand au trecut la bete mai moi, Cristi i-a batut pe talani ( termen folosit pentru aruncatorii mari si puternici :) ) de i-a zvantat, cu diferente de aprox.20m. Si asta deoarece Cristi stie (si poate) sa se adapteze unei lensete in functie de puterea ei. Talanii nu stiu si chiar daca au forta nu scot dintr-o lanseta moale nici macar cat un aruncator modest obisnuit cu lanseta respectiva.

Asa ca lansetele nu se incarca "greu" , ci tehnica de a le incarca se obtine cateodata mai greu.
Personal a trebuit sa ma chinui trei concursuri la rand pentru a ma obisnui cu o lanseta mai tare, pentru a scoate mai mult din ea, comparativ cu vechile lansete putin mai moi.
Acum, daca ma pui sa arunc cu vechile lansete nu mai reusesc sa scot din ele nici pe departe ce puteam cand le foloseam constant. Senzatia este ca sunt lansete pe care "nu pot sa le incarc", dar real este numai o tehnica neadaptata lor.

Si asta chiar daca este dovedit ca odata cu trecerea anilor creste si forta in brat. :wink:

Ionut Costan
Mesaje: 242
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 0:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: TX7 VS TX5

Mesaj de Ionut Costan »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Noi 03, 2019 19:40
Ionut Costan scrie:
Sâm Noi 02, 2019 16:55
Atentie....TX7 este mai greu de incarcat decat TX5.....ai nevoie de o tehnica avansata de casting.
O lanseta buna se incarca "greu" numai daca esti obisnuit cu una mai slaba.

La fel si invers. Daca te obisnuiesti cu o lanseta buna ( tare si usoara ), o sa-ti fie greu sa mai scoti maximum dintr-o lanseta mai slaba ( moale ... recunos, ma abtin sa-i spun pe nume ) .

Tin minte, cand a fost Mihalcea la un concurs de casting in Ungaria. A fost un concurs pe mai multe categorii de putere a lansetelor. Daca la categoria lansetelor puternice rezultatele au fost stranse si Cristi a castigat la diferenta mica, pai cand au trecut la bete mai moi, Cristi i-a batut pe talani ( termen folosit pentru aruncatorii mari si puternici :) ) de i-a zvantat, cu diferente de aprox.20m. Si asta deoarece Cristi stie (si poate) sa se adapteze unei lensete in functie de puterea ei. Talanii nu stiu si chiar daca au forta nu scot dintr-o lanseta moale nici macar cat un aruncator modest obisnuit cu lanseta respectiva.

Asa ca lansetele nu se incarca "greu" , ci tehnica de a le incarca se obtine cateodata mai greu.
Personal a trebuit sa ma chinui trei concursuri la rand pentru a ma obisnui cu o lanseta mai tare, pentru a scoate mai mult din ea, comparativ cu vechile lansete putin mai moi.
Acum, daca ma pui sa arunc cu vechile lansete nu mai reusesc sa scot din ele nici pe departe ce puteam cand le foloseam constant. Senzatia este ca sunt lansete pe care "nu pot sa le incarc", dar real este numai o tehnica neadaptata lor.

Si asta chiar daca este dovedit ca odata cu trecerea anilor creste si forta in brat. :wink:


Nu te contrazic…..pana acum am dat cu Velocity si mi-au trebuit cateva iesiri sa ma obisnuiesc cu ele. Acum dau cu TX7 dar am facut doar o singura iesire si prima concluzie a fost "mai greu de incarcat"...sper sa fac casa buna si cu TX7. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”