recomandare lanseta

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

recomandare lanseta

Mesaj de eugen dragnea »

Salut,
a venit vremea sa inlocuiesc batranele MTX 8 care m-au slujit bine in ultimii ani .... chiar daca uneori nu reuseam sa le incarc corespunzator si-au facut treaba bine... recomanda-mi te rog ce model de MTX sa-mi iau avand in vedere ca nu am limita de buget si aruncarea mea este progresiva cu fortare maxima pe finalul aruncarii. Vreau o lanseta foarte usoara si doresc sa ma bucur si de placerea drilului deci nu mai vreau "pari"... mai ales ca dupa 2 zile de pescuit nu mai puteam incarca corespunzator MTX 8-ul...dar totodata vreau sa pot ajunge la distante extreme in caz de forta majora. Deci ce-mi recomanzi?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: recomandare lanseta

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dum Noi 24, 2019 23:07
Salut,
a venit vremea sa inlocuiesc batranele MTX 8 care m-au slujit bine in ultimii ani .... chiar daca uneori nu reuseam sa le incarc corespunzator si-au facut treaba bine... recomanda-mi te rog ce model de MTX sa-mi iau avand in vedere ca nu am limita de buget si aruncarea mea este progresiva cu fortare maxima pe finalul aruncarii. Vreau o lanseta foarte usoara si doresc sa ma bucur si de placerea drilului deci nu mai vreau "pari"... mai ales ca dupa 2 zile de pescuit nu mai puteam incarca corespunzator MTX 8-ul...dar totodata vreau sa pot ajunge la distante extreme in caz de forta majora. Deci ce-mi recomanzi?
Salut,
Recomand exact ce nu mai am in stoc :) : MTX 14 New Concept sau MTX CLASS New Concept.
Sunt sesizabil mai usoare ca 8-ul , iar noua configuratie de inele ajuta in aruncare, dar le face si sa lucreze frumos in drill.
Class-ul este mai tare si ca efort pot sa il compar cu 8-ul, dar scoate distante mai mari.

E relativa asta cu distanta. O lanseta buna ( usoara si tare ) isi pune in valoare calitatea nu neaparat in distante extreme, cat in momentul in care folosesti o montura cu sac solubil, eventual si cu momitor.
O montura ca asta Class-ul o arunca la 130m in mana multor pescari, in timp ce o lanseta din astea care se tot balangane pe piata, poate chiar si 14-le , nu o sa treaca de 100m, in situatia in care nu se rupe. Macar 14-le nu se rupe, restul sunt incadrate la "din vina pescarului" si pana la urma chiar asa e. Aici se incurca lumea rau.
Cei ce recomanda anumite tipuri de lansete "de distanta" iti arata ca lanseta e buna cu plumb simplu. Acum tu vrei sa o folosesti cu monturi care sa prinda si peste, e raspunderea ta. :)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: recomandare lanseta

Mesaj de eugen dragnea »

Multumesc pentru raspuns.Astept sa intre pe stoc ca oricum nu mai fac prea multe partide anul asta.
Ai cumva disponibil un 14 si/sau un Class pentru teste?...ma gandesc sa mai fac o ultima ieseala pe Greaca sa vad cum ma inteleg cu ele.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare lanseta

Mesaj de Buricu »

Eu am facut exact aceeasi schimbare: de la MTX 8 la MTX 14 NC. Pescuiesc numai aruncat in partide de placere. Cu MTX 14 NC am reusit sa pescuiesc cu momoitor si sac solubil mic la 90 m fara efort deosebit. Firul era clipsat. Cand va avea Dan pe stoc fa o incercare! Cu MTX Class nu am pescuit.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: recomandare lanseta

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Lun Noi 25, 2019 17:55
Multumesc pentru raspuns.Astept sa intre pe stoc ca oricum nu mai fac prea multe partide anul asta.
Ai cumva disponibil un 14 si/sau un Class pentru teste?...ma gandesc sa mai fac o ultima ieseala pe Greaca sa vad cum ma inteleg cu ele.
Nu mai am niciuna. Am avut cateva "in teste" , dar toate au ramas la cei care le-au folosit. :)
Am Class-urile mele ( New Concept ). Una din astea pot sa-ti ofer. 14 New Concept nu am.
La sfarsit de ianuarie vine lotul nou.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: recomandare lanseta

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Noi 25, 2019 19:27
Nu mai am niciuna. Am avut cateva "in teste" , dar toate au ramas la cei care le-au folosit. :)
Am Class-urile mele ( New Concept ). Una din astea pot sa-ti ofer. 14 New Concept nu am.
La sfarsit de ianuarie vine lotul nou.
Multumesc :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”