Recomandare mulinete crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan87
Mesaje: 413
Membru din: Joi Mai 15, 2014 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti Sector 3

Recomandare mulinete crap

Mesaj de Bogdan87 »

Buna seara pescari!
Vreau sa imi achizitionez un set de 4 mulinete,insa nu sunt stiu ce sa aleg intre
DAIWA EMBLEM PRO 5500
Daiwa Tournament 5000 QDA
Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC
. Mentionez ca in trecut am avut PL860, Ultegra 14000 XSC, Ultegra 14000 XTD, Beastmaster 10000 XB, Aerlex 10000 XTB.
Nu am deținut până în prezent mulinete de crap de la Daiwa si nu stiu cum se comporta in timp.
Astept sfaturi si in legatura cu alte mulinete. Va multumesc anticipat!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare mulinete crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan87 scrie:
Dum Ian 26, 2020 21:34
Buna seara pescari!
Vreau sa imi achizitionez un set de 4 mulinete,insa nu sunt stiu ce sa aleg intre
DAIWA EMBLEM PRO 5500
Daiwa Tournament 5000 QDA
Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC
. Mentionez ca in trecut am avut PL860, Ultegra 14000 XSC, Ultegra 14000 XTD, Beastmaster 10000 XB, Aerlex 10000 XTB.
Nu am deținut până în prezent mulinete de crap de la Daiwa si nu stiu cum se comporta in timp.
Astept sfaturi si in legatura cu alte mulinete. Va multumesc anticipat!
Cele pe care le-ai avut cum s-au comportat in timp ?
Intreb in vederea unui raspuns cat mai precis.

Avatar utilizator
Bogdan87
Mesaje: 413
Membru din: Joi Mai 15, 2014 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti Sector 3

Re: Recomandare mulinete crap

Mesaj de Bogdan87 »

Sincer in afara de Okuma Power Liner am fost nevoit să aduc modificari la majoritatea mulinetelor de la Shimano (frane rapide, schimbat bucse manivelă cu rulmenti, upgrade rulmenti). Cele mai bune mi s-au părut Ultegra XSC 14000. Din pacate am zis ca fac un upgrade prin trecerea la XTD 14000. Regret si acum ca am dat mulinetele Ultegra XSC. Sincer daca as găsii un set de mulinete noi Ultegra 14000 XSC as ramane pe Shimano. În momentul de față diversitatea mulinetelor de crap ridica o mare problema in ce priveste viitoarea achiziție. Daiwa nu am avut prilejul să dețin si din acest motiv am cerut un sfat. Totodată Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC pare a fi o alegere buna din ce citesc pe review-uri. As dorii totusi sa stiu cu ce vine in plus modelul nou de Shimano Big Baitrunner CI4 XTB.
Cu Stima. Bogdan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare mulinete crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan87 scrie:
Lun Ian 27, 2020 20:45
Sincer in afara de Okuma Power Liner am fost nevoit să aduc modificari la majoritatea mulinetelor de la Shimano (frane rapide, schimbat bucse manivelă cu rulmenti, upgrade rulmenti). Cele mai bune mi s-au părut Ultegra XSC 14000. Din pacate am zis ca fac un upgrade prin trecerea la XTD 14000. Regret si acum ca am dat mulinetele Ultegra XSC. Sincer daca as găsii un set de mulinete noi Ultegra 14000 XSC as ramane pe Shimano. În momentul de față diversitatea mulinetelor de crap ridica o mare problema in ce priveste viitoarea achiziție. Daiwa nu am avut prilejul să dețin si din acest motiv am cerut un sfat. Totodată Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC pare a fi o alegere buna din ce citesc pe review-uri. As dorii totusi sa stiu cu ce vine in plus modelul nou de Shimano Big Baitrunner CI4 XTB.
Cu Stima. Bogdan
Te sfatuiesc sa astepti noile MX 14000 CUSTOM care vin cu pinioane de bronz si inca un rulment pe pinionul mic. Era tot ce le mai lipsea ca sa poat sa le dau garantie comerciala de 3 ani ( ca nu se gaseste nimic mai bun atat in functionare , cat si pe fiecare piesa in parte, in comparatie cu oricare alta mulineta pana in 2000 lei :!: )
Costa ceva mai mult in comparatie cu modelul de baza, dar mai putin decat esti dispus sa investesti. ( aprox. 650 lei )
Restul detaliilor sunt aici:
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... 14000.html

Pescuiesti cu ele cateva partide si daca nu-ti plac, le primesc inapoi fara nicio vorba in plus.
Mulinetele vin peste doua saptamani.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”