Crap Dunăre iarna

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Crap Dunăre iarna

Mesaj de marian_popescu »

Poate nu e cel mai popular subiect pe acest forum, dar sigur e incitant pentru unii dintre noi.
Cota e scăzută si scade in continuare, apa destul de limpede, deci sanse destul de.mici la salau (specie țintă de regulă in sezonul rece pe Dunare).
Ma gândeam sa ias la crap. Stiu teorie, practica lipseste cu desăvârșire, nu am iesit niciodată în ianuarie la crap pe apa de 3,5 grade. Poate mai creste putin pana duminica, atunci am de gand sa ies.

M-ar interesa daca are cineva experiențe pozitive pe o vreme ca asta, pe Dunare, si cateva detalii, atât cât se poate, nu ma intereseaza sa mi se dezvăluie locații exacte.
Sunt pregătit cu barca, lansete moi, mămăligă, pelete si nade de toate felurile

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de eugen dragnea »

Eu am fost de nebun cu cortul pe 3 si 4 ianuarie pe bucla la Mahmudia pe apa de 6-7 grade...nici nu ma gandeam ca pe locurile alea de iernare sa nu "ciupesc" ceva mai mare...dar nu am luat nimic in afara de cateva platici ratacite. Daca ma va mai lua vreodata nebunia de plecat in ianuarie la Dunare voi alege sa pescuiesc pe gropane si la agatatura din barca cate 1 ora pe fiecare loc...poate asa as da de el.
In alta ordine de idei, am fost duminica pe Greaca, am reusit sa pescuiesc doar dupa ora 12 pentru ca era inghetata dar tot am luat 3 bucati care au totalizat 7 kg...deci poti sa te reorientezi spre un carpodrom.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de GNicolae »

Ultima oara am fost cu Zotic pe 20 decembrie , avea apa 5.5 grade , am prins 7 crapi 3-7 kg , vreo 40 ciotrani sub 1kg si vreo 50 somotei din care punctabili 1.5 up 18 buc , pe sulina .
CS SENZOR

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de marian_popescu »

Ăsta DA pescuit!!!
Felicitări!
Totusi, de la 5,5 la 3 grade cat are acum, e ceva diferență
La ce i-ai luat si cam pe ce tip de.locuri?

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de GNicolae »

Boilies / rama neagra la somotei , ai sa razi dar exact in curent mare pe ala de 8-10m :)
CS SENZOR

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de Vladut Mateianu »

Daca ai timp, du-te ! Localizarea este baza, pescuit din barca, la interceptie. Fara nadire. Ideal este sa ai momitor si atat.
La carlig eu iti recomand porumb de floricele pe fir de par, boilies mic(solubil sau tare) sau pop up de 6-8 mm.
Forfac scurt, cat mai aproapre de naditor. Dunarea Veche intre Crisan si Mila 23 este o varianta....sau direct bratul Sulina, dar insista cu sonarul !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Crap Dunăre iarna

Mesaj de marius25 »

Saptamana trecuta au incercat niste amicii pe bratul macin ,locuri cunoscute ce in vara-toamna au fost productive,ancorati din barca la agatatura,au stat doua zile fara un tac,s-au mutat pe canalul de apa calda de la Cernavoda si au ciupit ceva.Daca ai sonar poate dai de el.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”