Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Mesaj de freespirit »

Observasem, dar, nu am realizat, dacă-mi explică, și mie, cineva,, cum, de la 600 m/0,30 mm, pe tamburul de BBLC, și, pe cel de Infinity 5500 XBR, se ajunge la alte rezultate, cu alte diametre, că eu nu înțeleg...😈
Care bate câmpii, Shimano, sau, Daiwa?
Fişiere ataşate
20200210_102142.jpg
20200210_102142.jpg (270.62 KiB) Vizualizat de 594 ori
20200210_102042.jpg
20200210_102042.jpg (278.92 KiB) Vizualizat de 594 ori
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Mesaj de pescarusull »

Din calcule facute cu diverse programe eu am observat ca ce scrie pe tamburul shimano e eronat.
Exemplu de progam de calcul gasesti aici: http://duno.norre.dk/LineCapacity
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Mesaj de freespirit »

pescarusull scrie:
Lun Feb 10, 2020 17:56
Din calcule facute cu diverse programe eu am observat ca ce scrie pe tamburul shimano e eronat.
Exemplu de progam de calcul gasesti aici: http://duno.norre.dk/LineCapacity
Mulțumesc! Era prea mare, diferența, 0,35 mm/550 m, la Daiwa, iar, la Shimano, cu 110 m, mai puțin, 0,35 mm/400 m.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Mesaj de freespirit »

pescarusull scrie:
Lun Feb 10, 2020 17:56
Din calcule facute cu diverse programe eu am observat ca ce scrie pe tamburul shimano e eronat.
Exemplu de progam de calcul gasesti aici: http://duno.norre.dk/LineCapacity
Apropo, țin minte că, acum, ceva, vreme, întrebai despre Infinity, ce mulinete ți-ai luat, până la urmă? Eu am și 4 Infinity 5500 XBR, și 4 BBLC-uri, luate, de noi, din 2007, din UK, cu tamburi de rezervă, nu știu ce aș alege, dintre cele două, dar, după preț, BBLC-urile au crescut, la preț, la revânzare, folosite, față de Infinity, care, de la prețul inițial, mare, scade, destul de mult, la revânzare, deci, din acest punct de vedere, deși, Infinity e mai ușoară, cu vreo 25 g, BBLC-ul merită banii, fiind, mai convenabil. Pentru aruncat, am luat o Basia 45 SLD QDX, din afară, cu prețul, cu puțin, peste jumătate, din prețul din România, ca să văd, cum mă împac, cu ea, să văd, dacă mai iau, încă 3 bucăți. Pentru plantat, pentru pescuit, în condiții grele, Infinity și BBLC-urile rămân, adevărate tancuri, dar, pentru distanță, pentru aruncat, din mână, Basia este, aproape, cu jumătate, mai ușoară. Dacă ai, ori BBLC, ori Infinity, să nu le dai, că nu vei regreta. Dacă auzi pe cineva, că, vinde tamburi de Infinity 5500, mai am nevoie de încă unul, pentru a avea, complet, al treilea set, de 4 tamburi, pentru monofilament de 0,45-0,50 mm, cu înaintaș mono, de 0,65 mm.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Infinity și Shimano BBLC

Mesaj de freespirit »

Rectific, la BBLC, firul de 0,35 mm/440 m.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”