NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Sigi »

E suplu, rigid sau asa-si-asa?

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de vioril »

Sigi scrie:
Mie Feb 19, 2020 10:19
E suplu, rigid sau asa-si-asa?
ESTE CE TREBUIE !
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:
Mie Feb 19, 2020 10:19
E suplu, rigid sau asa-si-asa?
Cel rosu este o idee mai rigid ca cel galben.
In comparatie cu vechiul M-LINE de acum cativa ani, este mai rigid, deoarece acela avea elongatie foarte mare.
Acum le fac cu elongatie mai mica. Rigiditatea nu este data de colorarea in masa, ca in cazul firelor opace.
Inerc sa impac toate pretentiile. :)

Avatar utilizator
Andrei.t
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 23, 2016 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Andrei.t »

Am primit si eu azi firele 0.40 si 0.25 rosii.
Chiar daca este mai rigid un pic ,firul este foarte foarte ok. Pare foarte rezistent iar culoarea chiar este placuta.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Feb 16, 2020 9:22
M-LINE ROSU FLUO NEON 1200m a intrat in stoc:
Buna seara, afecteaza cumva rezistenta firului culoarea?
Multumesc
ImagineImagine
BÂZ

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Indre Ovidiu »

Buna seara! Dl Dan , o lanterna de cap imi puteti recomanda cu care se vede bine seara firul m line rosu , bateriile sa tina macar o noapte! Multumesc
Nume utilizator schimbat din indre1988

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan Zaharia scrie:
Mie Feb 19, 2020 20:15
Dan Mitranescu scrie:
Dum Feb 16, 2020 9:22
M-LINE ROSU FLUO NEON 1200m a intrat in stoc:
Buna seara, afecteaza cumva rezistenta firului culoarea?
Multumesc
Rezistenta firului este afectata numai de introducerea colorantului direct in masa materialului, inainte ca firul sa fie turnat.
Asta se intampla mai ales in cazul colorantilor fluorescenti.
Eu unul m-am ferit de astfel de fire. Nu e vorba neaparat de rezistenta, dar in general acestea devin foarte zgomotoase pe inele deoarece se aspresc la suprafata si isi pierd luciul. Oxizii din colorant "impusca" suprafata firului in contact cu apa. Astfel de fire prind o culoare albicioasa dupa cateva folosiri. Totodata devin mai casante si implicit mai slabe la nod.

Firele M-LINE sunt vopsite dupa ce firul a fost prelucrat. Acest procedeu se poate observa prin faptul ca firele isi pastreaza un anumit grad de transparenta. Procedeul nu da ( dadea) o culoare atat de vizibila ca in cazul firelor colorate in masa materialului, dar pastreaza proprietatile ridicate ale acestuia.
Tehnologia de vopsire a avansat, iar firele M-LINE beneficiaza de ea. Astfel s-a obtinut o culoare foarte vizibila fara ca materialul sa fie combinat cu oxizii din colorantii fluorescenti.

Firul M-LINE este foarte rezistent la nod, iar acest aspect se pastreaza si dupa folosirea indelungata. Isi pastreaza luciul mult timp.
Cel rosu are o elongatie putin mai scazuta in comparatie cu cel galben.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Indre Ovidiu scrie:
Mie Feb 19, 2020 21:05
Buna seara! Dl Dan , o lanterna de cap imi puteti recomanda cu care se vede bine seara firul m line rosu , bateriile sa tina macar o noapte! Multumesc
Pe departe cea mai buna lanterna pentru fire si in special pentru cel rosu, este aceasta:
https://danmitranescu.ro/lanterne/979-l ... astra.html
Lanterna este si pentru distanta mare, dar si pentru suprafata mare. Se poate regla.
Lumina fluorescenta albastra "aprinde" firele.

Singura ei problema este ca vine cu acumulatori nu asa de performanti si acestia nu duc o noapte intr-un regim de folosire intens.
Acumulatori mai buni se pot achizitiona separat:
https://danmitranescu.ro/lanterne/634-s ... 00mah.html

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Sigi »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Feb 19, 2020 11:17
Sigi scrie:
Mie Feb 19, 2020 10:19
E suplu, rigid sau asa-si-asa?
Cel rosu este o idee mai rigid ca cel galben.
In comparatie cu vechiul M-LINE de acum cativa ani, este mai rigid, deoarece acela avea elongatie foarte mare.
Acum le fac cu elongatie mai mica. Rigiditatea nu este data de colorarea in masa, ca in cazul firelor opace.
Inerc sa impac toate pretentiile. :)
Intre timp au ajuns la mine firele comandate (0.23 si 0.27). Intr-adevar, sunt un pic rigide dar si asta poate fi un avantaj cateodata. In rest totul OK. Om vedea la proba live.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:
Vin Feb 21, 2020 10:05
Dan Mitranescu scrie:
Mie Feb 19, 2020 11:17
Sigi scrie:
Mie Feb 19, 2020 10:19
E suplu, rigid sau asa-si-asa?
Cel rosu este o idee mai rigid ca cel galben.
In comparatie cu vechiul M-LINE de acum cativa ani, este mai rigid, deoarece acela avea elongatie foarte mare.
Acum le fac cu elongatie mai mica. Rigiditatea nu este data de colorarea in masa, ca in cazul firelor opace.
Inerc sa impac toate pretentiile. :)
Intre timp au ajuns la mine firele comandate (0.23 si 0.27). Intr-adevar, sunt un pic rigide dar si asta poate fi un avantaj cateodata. In rest totul OK. Om vedea la proba live.
Fata de vechiul M-LINE firele sunt putin mai rigide. Din concluziile trase de la mai multi pescari vechi, toti erau deranjati de alungirea excesiva a firelor elastice, atat cu peste mare in drill pe distanta, cat si la scoaterea plumbului din namol.
Plus ca firele foarte maleabile pierd mult la abraziune, iar daca sunt intinse de cateva ori la maximum incep sa-si piarda si din rezistenta. Recunosc ca am mers pe mana lor concluziilor pescarilor.
Din reactia catorva zeci bune de clienti din magazinul fizic, toti au fost multumiti de rezistenta si mai ales de culoare.
Firul este si putin subdimensionat ( zic eu ) , supradimensionat ( zice lumea ). Are ca o sutime in plus fata de ce scrie pe eticheta, o idee mai mult ca cel galben.
Una peste alta, eu sunt foarte multumit de produs, mai ales ca am reusit un asemenea pret.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”