NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de carpdiem »

Cand intra in stoc noile mulinete?
CarpDiem - Cezar Paunescu

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Sigi »

Sigi scrie:
Vin Feb 21, 2020 10:05
Dan Mitranescu scrie:
Mie Feb 19, 2020 11:17
Sigi scrie:
Mie Feb 19, 2020 10:19
E suplu, rigid sau asa-si-asa?
Cel rosu este o idee mai rigid ca cel galben.
In comparatie cu vechiul M-LINE de acum cativa ani, este mai rigid, deoarece acela avea elongatie foarte mare.
Acum le fac cu elongatie mai mica. Rigiditatea nu este data de colorarea in masa, ca in cazul firelor opace.
Inerc sa impac toate pretentiile. :)
Intre timp au ajuns la mine firele comandate (0.23 si 0.27). Intr-adevar, sunt un pic rigide dar si asta poate fi un avantaj cateodata. In rest totul OK. Om vedea la proba live.
Am avut ocazia sa testez firele cumparate la rupere cu un dinamometru profesional.
Cel de 0,23 s-a rupt la 3,81 kg iar cel de 0,27 la 5,36 kg.
Consider ca valorile sunt bune.
Mentionez ca pentru a atasa firul de carligul dinamometrului m-am folosit de un nod clinch imbunatatit cu doua spire in jurul ochetului si sapte spire in jurul firului. Celalalt capat l-am infasurat in jurul unui obiect din cauciuc tare de care m-am folosit la tragere. Firul nu s-a rupt nici la nod nici langa nod. si nici langa obiectul pe care a fost infasurat ci pe undeva pe la mijloc.
Cu acelasi dinamometru am mai facut un test: am trecut un fir textil foarte solid prin inelele lansetei, l-am fixat de piciorul unei mulinete iar celalalt capat l-am atasat de dinamometru. Apoi un coleg a tinut bine dinamometrul si eu am tras de lanseta cu toata forta. Indicatia maxima a dinamometrului nu a trecut de 2,5 kg. In mod sigur lanseta s-a indoit mai mult decat la TC dar nu a patit nimic.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

carpdiem scrie:
Sâm Feb 22, 2020 21:22
Cand intra in stoc noile mulinete?
Peste doua zile.

Avatar utilizator
Ovidiu Nicolescu
Mesaje: 228
Membru din: Joi Mai 01, 2014 16:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Ovidiu Nicolescu »

Salut Dan,
Ce fir de 0.25 imi recomanzi pentru pescuit doar lansat sa aiba si cat de cat vizibilitate noaptea?
Deasemenea rolele de 1200m se pot insemna la 300 m?
Multumesc
PB 18.50 kg

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ovidiu Nicolescu scrie:
Lun Feb 24, 2020 17:46
Salut Dan,
Ce fir de 0.25 imi recomanzi pentru pescuit doar lansat sa aiba si cat de cat vizibilitate noaptea?
Deasemenea rolele de 1200m se pot insemna la 300 m?
Multumesc
Salut Ovidiu,
Ambele modele M-LINE sunt vizibile noaptea.
Lanterna cu lumina albastra fluorescenta face ca firul rosu sa fie foarte vizibil noaptea, acesta fiind foarte vizibil inclusiv ziua.
Fara lumina albastra, firul galben este mai vizibil noaptea, dar acesta nu se vede la fel de bine ca cel rosu ziua.
Peste avantajele oferite de culoare, firele au o foarte buna rezistenta la nod.
Deja au aparut pozele cu ele, primul concurs al anului fiind castigat de prietenii din Carp Zone : Jony, Madalin si Maxx, folosind aceste fire.
Rolele de 1200m nu se pot masura de noi la 300m, dar un contor pentru fire este foarte util in acest sens.

O poza de la concurs:


Imagine

Avatar utilizator
Ovidiu Nicolescu
Mesaje: 228
Membru din: Joi Mai 01, 2014 16:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Ovidiu Nicolescu »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Feb 24, 2020 19:22
Ovidiu Nicolescu scrie:
Lun Feb 24, 2020 17:46
Salut Dan,
Ce fir de 0.25 imi recomanzi pentru pescuit doar lansat sa aiba si cat de cat vizibilitate noaptea?
Deasemenea rolele de 1200m se pot insemna la 300 m?
Multumesc
Salut Ovidiu,
Ambele modele M-LINE sunt vizibile noaptea.
Lanterna cu lumina albastra fluorescenta face ca firul rosu sa fie foarte vizibil noaptea, acesta fiind foarte vizibil inclusiv ziua.
Fara lumina albastra, firul galben este mai vizibil noaptea, dar acesta nu se vede la fel de bine ca cel rosu ziua.
Peste avantajele oferite de culoare, firele au o foarte buna rezistenta la nod.
Deja au aparut pozele cu ele, primul concurs al anului fiind castigat de prietenii din Carp Zone : Jony, Madalin si Maxx, folosind aceste fire.
Rolele de 1200m nu se pot masura de noi la 300m, dar un contor pentru fire este foarte util in acest sens.

O poza de la concurs:


Imagine

Multumesc de raspuns, mai mult ca sigur il voi alege pe cel rosu :)
PB 18.50 kg

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Mar 16, 2020 20:46
TOPIC IN CURATARE.

Am dat cu praf de clone !
Am eu o solutie profesionala de curatare...se numeste durere-n p... selectiva...ti-ar prinde bine uneori ca viata-i prea scurta sa consumi energie inutil...cand ti se termina diplomatia treci pe modulul "ignore", doare cel mai tare... :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Mar 17, 2020 17:08
Dan Mitranescu scrie:
Lun Mar 16, 2020 20:46
TOPIC IN CURATARE.

Am dat cu praf de clone !
Am eu o solutie profesionala de curatare...se numeste durere-n p... selectiva...ti-ar prinde bine uneori ca viata-i prea scurta sa consumi energie inutil...cand ti se termina diplomatia treci pe modulul "ignore", doare cel mai tare... :wink:
Chiar ma consum. Multumesc ca ai sesizat asta si apreciez sfatul.
Nu ma deranjeaza neaparat cum si-au ales sa-si faca astia marketingul. Este mai mult de atat si cu totul altceva.
Am sa-mi diminuez activitatea pe forum. Tot respectul meu pentru cei care sunt aici ca sa invete sa pescuiasca sau sa socializeze in acest sens. Cine are nevoie de un sfat, stie cum sa ma gaseasca.

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de okd »

Am sa-mi diminuez activitatea pe forum.
Poate scrieti mai multe despre pescuit, scule sunt destule pentru toate bugetele si preferintele.In plus este si asta o forma foarte buna de marketing, cei care asimileaza informatiile vor aprecia si vor fi si cumparatori.
Mai ales ca despre pescuitul cu nada sau seminte nu mai scrie nimeni si pescuieste lumea la ciortan cu bile de 50 de lei si monturi SF.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Lucian SV »

okd scrie:
Mie Mar 18, 2020 10:21
Mai ales ca despre pescuitul cu nada sau seminte nu mai scrie nimeni si pescuieste lumea la ciortan cu bile de 50 de lei si monturi SF.
Păi ce mai vrei când pescuiesc cu bile și pe Dunăre???

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”