SFAT PENTRU MAESTRU

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

patabum scrie:Imi permit, cu umilinta si apeland la bunavointa LV-ului si a amicului Mateianu, sa fac oarece completari:

1. Sfat pentru comercianti:
Daca va bateti pe o felie de prajitura, va alegeti cu o bucatica de nu va ajunge nici pe o masea! Daca va uniti, la inceput, va intelegeti asupra retetei, puneti ingredientele care trebuie, iese un tort mare, mare si gustos. Multi vor fi cei ce vor vrea sa se infrupte din el. Fiind cei ce l-ati facut, e dreptul vostru sa taiati feliile si sa le impartiti. Cu cat mai mare tortu', cu atat mai mare felia...
Sfatul este sincer exprimat dar nu tine cont de realitatea existenta si concurentiala din orice economie de piata . Unde dracu ai mai vazut concurenta sa se uneasca intr-un tort gigantic din care sa se serveasca clientii si sa fie toata lumea multumita . Asta se numeste prin anumite carti - MONOPOL - si nu cred ca este cazul pentru magazinele noastre . Este clar ca la aceasta etapa fiecare magazin vrea sa isi impuna marca si asta prin rezultatele obtinute pe balta , de fiecare membru al unei comunitati . Simplu si clar ! Din fericirte pentru acest Forum rezultatele vorbesc de la sine cu privire la competente si mod de abordare a unei partide de pescuit la crap . Exista un curent populist , la care stiu ca mai simpatizezi si tu in momentele tale de slabiciune ( nimeni nu e perfect ! ) si exista un curent tare si aspru la care vad ca incepi sa te alaturi . Avem nevoie de pescari ca tine si ne face placare sa discutam cu oameni de spirit si de actiune !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Haide-ti sa va spun cu ce se ocupa Mutiluta Cocean , ca sa va dati seama ce fetita paracioasa si plangacioasa este :

Sambata noaptea la ora 1.30 !?! l-a sunat pe Maestrul Rosioru ca sa se planga cum il desfintez eu !
Mutantul nu are curaj sa scrie aici !**************
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Datorita respectului enorm datorat maestrului Rosioru, voi incheia aici aceasta discutie referitoare la mutant.
PM Prima postare de pe acest topic a fost o momeala, din pacate nu s-au agatat elementele vizate ! :wink: Dar voi mai incerca !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Val Pangica jr scrie: Sfatul este sincer exprimat dar nu tine cont de realitatea existenta si concurentiala din orice economie de piata . Unde dracu ai mai vazut concurenta sa se uneasca intr-un tort gigantic din care sa se serveasca clientii si sa fie toata lumea multumita . Asta se numeste prin anumite carti - MONOPOL - si nu cred ca este cazul pentru magazinele noastre . Este clar ca la aceasta etapa fiecare magazin vrea sa isi impuna marca si asta prin rezultatele obtinute pe balta , de fiecare membru al unei comunitati . Simplu si clar ! Din fericirte pentru acest Forum rezultatele vorbesc de la sine cu privire la competente si mod de abordare a unei partide de pescuit la crap . Exista un curent populist , la care stiu ca mai simpatizezi si tu in momentele tale de slabiciune ( nimeni nu e perfect ! ) si exista un curent tare si aspru la care vad ca incepi sa te alaturi . Avem nevoie de pescari ca tine si ne face placare sa discutam cu oameni de spirit si de actiune !
Val, te rog sa nu te superi, nu vreau sub nici o forma sa tin lectii sau sa ma dau mai rotund decat e cazul, vreau doar sa fiu bine inteles:
- Monopol inseamna un singur furnizor (de servicii, produse, irelevant). Tu descrii un cartel, sau o intelegere neoficiala intre jucatorii de pe o piata pentru a mentine anumite tarife, etc, urmand ca ei sa fie principalii beneficiari. Nu este cazul.
- Magazinele nu pot avea marca! Au, daca vrei, o anume perceptie vis-a-vis de calitatea produselor, pretul acestora, modul in care esti servit client fiind, etc.

Eu nu pledez nici pentru una, nici pentru alta ci pentru ceva mult mai simplu. Daca 2 se cearta, din pacate, in cazul nostru concret, nu prea mai exista al 3-lea care sa castige! Cred ca, la Romanica, sunt max. 200 de indivizi care au puterea financiara sa cumpere regulat. Majoritatea au si resursele necesare sa-si achizitioneze de afara ce vor. Aia care mai raman, si nu foarte multi, reprezinta prea putin ca sa formeze o piata. Sincer, nu cred ca formeaza macar o nisa. Drept urmare, toti se bat pe ei: in preturi, performante, etc. Nu ajuta pe nimeni, numarul alora de pot si vor sa cumpere nu creste. Daca s-ar schimba stilul, daca oamenii ar fi atrasi mai intai de frumusetea pescuitului specializat la crap, de provocarea reprezentata de fiecare iesire in parte, next step ar ajunge sa traiasca satisfactia deosebita a pregatirilor si mai ales a sperantelor premergatoare fiecarei iesiri. Moment in care au prins microbul. Mai multi "bolnavi", apare piata, toata lumea e 'appy!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Patabum

Bai si stiam ca ma prinzi la aia cu cartelul si monopolul . Esti beton frate , sa mor ! Cu marca magazinului te contrazic un pic - e vorba de o anumita prestanta si de acceptarea unor anumite produse la vinzare . Uite iti dau exemplul Bass Pro Shops . Numele magazinului a ajuns o marca . Nu cumperi Shimano de la un magazin oarecare ci iti cumperi o lanseta Shimano de la Bass Pro Shops . Conteaza !
Cit priveste invitatia mea - ramine valabila .

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

te salut patabume (ca sa-l parafrazez pe terente),
te rog sa-mi dai voie sa-ti spun ca eu si vladut (impreuna cu gasca noastra), dincolo de caterincile si intepaturile de pe acest forum, ne regasim perfect in ultima parte a mesajului tau. sau nu ne regasim, cum vrei s-o iei. adica am facut prozeliti "la verde"(acu' l-am citat pe marius lacatus). adica pe malul baltii. eu zic ca destul de multi.
evident, n-am ajuns la numarul impresionant al pescarilor cu mouse XBR (adica cu bait runner) de pe crap.ro.
si-o sa mai facem!!!
traiasca carp-fishingul!(acu' pe carmolist)
The One Team

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

@andrei vladeanu:

Aceeasi stima... Acelasi respect... Aceeasi speranta...

Quo vadis, Domine?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Maestrul

uite maestre ce faci cind vrei sa faci pace intre toti ! Acolitul tau - Dl. Iliuta Goian a indraznit sa imi baneze orice acces pe situl www.crap.ro - asta ca sa intelegi bine - nu numai ca nu pot posta , nu pot nici vedea ce se scrie pe acolo . Eu nu o procedez ca distinsul tau prieten si am sa-i las liber accesul pe acest Forum , pentru ca si asa nu se poate apara . Dar ce vreau sa-ti spun este faptul ca incerci sa amesteci ratati cu pescarii , nevertebratele cu vertebrate , veveritzele cu lupii , etc . Nu ma gindeam vreodata ca dl Iliuta va proceda in acest fel dupa ce nu l-am atacat in viata mea in mod direct ci doar i-am spus unde greseste . Dar asta este - unii se cred mai cocosi decit i-a lasat Mama Natura , altii se rasfata cu Mama Natura si se simt mai castigati . :lol: :lol: :lol:
Indiferent de ce ma vei ruga tu sau altii , nu mai am somn pina Dl. Iliuta nu va fi ingenunchiat - pentru ca dupa ce i-am rabdat politica de "strutz" acum m-a lovit direct si irevocabil . Si sa nu dea dracu sa aud ca se scrie ceva de mine pe crap.ro si nu sterge imediat , ca il rad in cap si ii dau drumul pe strada , in pielea goala .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Am dat ultimatum lui Iliuta- 24 ore - sa dispar cu totul de pe situl lui , cu tot cu postari si ce o mai fi pe acolo . Daca nu se face cerinta mea , voi trece la represalii si am un buget frumos pentru treaba asta , de fapt nici nu ma uit la bani . A vrut premiere si spectacol de gala cu mine - o sa aiba destule belele de azi incolo !
Am vreo 3 colegi care pentru 200 EUR , sparg orice - situri sau oase ! Nu stiu daca sa-l bat ca e pisacios rau de tot si slab de inger . Dar o mozoleala tot o sa-i traga baietii . Are 24 ore sa se hotareasca !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Uite ce imi raspunde Ilie Goian pe mail :

Poti deja sa te simti exonerat de orice raspundere. Nu am nici o obligatie
fata de tine, candva ai considerat ca trebuie sa scrii niste mesaje si le-ai
scris, scrise raman, doresti sa nu ti se mai lege numele de crap.ro, ok,
sunt de acord, iti sterg userul cu totul, de acum inainte la postarile tale
va aparea "vizitator".

Cat despre modul in care pui problema, inca o data demonstrezi ca ai un
caracter ......


I-am reiterat ca nu ma joc cu chestiile astea si astept reactia lui . Razboi sa fie daca altfel nu se poate !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”