NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ce se intampla in zona comerciala. ce semnalez eu de multa vreme, adica "manglitorii", respectiv cei care si-au facut o meserie din a influenta oamenii in alegerile pe care le fac si cei care asigura printr-o taxa de protectie unele firme, a ajuns la nivel mult mai mare. Nu credeam ca o sa se gaseasca o solutie pentru asa ceva, dar traim o astfel de schimbare, o colaborare a statelor lumii in a starpi sucursurile astea ale omenirii care influenteaza oamenii si care duc totul in jos, pentru castiguri mari.
Cei din pescuit sunt zero pe langa ce au ajuns altii sa faca la nivel mondial.

"Taxa de protectie" specifica gruparilor rau famate exista de cand este lumea. A ajuns sa se impuna multinationalelor, chiar si tarilor. Dai bani ca multinationala, ti se asigura protectie si facilitati in anumite tari in care doresti. Dai bani ca stat, esti protejat si nu ai parte de greve sau tot ce genereaza aceste influentari ale populatiei. Dai bani ca grupare politica, ai sanse sa castigi alegerile. Sau nu dai, le castigi si pe urma executi ce ti se spune.
Asta este cea mai inalta forma a mafiei care a existat vreodata.
Trump a semnalat problema, avand probleme directe. Putin a spus si el acelasi lucru, chiar daca a controlat aspectul mult mai bine. China, cat este de comunista, nu putea sa stopeze grevele. Greve intr-o tara cu cea mai mare urcare economica. Si acolo erau nemultumiti, ... fiind influentati.
In tari ale Europei ca Franta, Germania sau Italia, greve si oameni nemultumiti. Pai si in state ca astea au ajuns sa ii scoata in strada, chiar daca poate noi ne dorim sa traim ca acolo. Oricine poate sa fie influentat, pentru ca oricand se poate mai bine.
Influencerii, adica uneltele acestei mafii mondiale, controlau totul si nu avea nimeni ce sa le faca. Daca incercai sa le inchizi gura, behaiau ca li se restrang drepturile. In rest, prin stiri false si prin denigrarea valorilor nationale, instrigau populatia in atingerea scopului. Prin infiltrarea in multime generau violenta si pagube majore.

Asa faceau cu ceva timp in urma golanii de cartier. Mergeau in cate un restaurant si se luau la bataie. Clientii plecau, pagube erau, afacerea scadea. Se gasea cate unul care mergea la patron si ii spunea ca poate el sa ii linisteasca pe cei care fac scandal. Asa aparea taxa de protectie, taxa care se marea proportional cu afacerea. Nicio afacere nu putea sa prospere.

Totusi, uite ca statele lumii au gasit solutia de a starpii acest cancer al omenirii. Nu este usor si vom trage toti. Toata lumea sufera, de la cel mai mare in stat si pana la cel mai mic.
Respectati ce vi se cere. Vor fii probleme mari, dar pe termen scurt. Pe termen lung, aceste grupari mafiote vor disparea cu totul, iar statele nu vor mai fi stoarse. Numai asa vom obtine prospeitate. Chiar daca statul este o afacere, daca este stors de mafie, nu o sa prospere niciodata.

Asa vad eu lucrurile. La cate tampenii sunt pe internet, v-am mai pus eu una la dispozitie. Tratati-o ca pe un pamflet. :)

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de mircea62 »

BIG Like Dane
Mircea B.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de catalinSM »

Salut Dane, cu lanterna cu lumina FLUORESCENTA cum le vad pe alea care i-mi plac mie tare mult, fara culoare macar noaptea(si ziua le caut balanganind batul stanga-dreapta pana dau de ele :D )? Nu prea vreau sa schimb pentru ca le cred cele mai rezistente/diamentru. Sau nu?

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Ian 04, 2020 14:31
danbd scrie:
Sâm Ian 04, 2020 12:31
Salut Dan
Am intele eu bine ca ati folosit acest model de carlige pe monturi elicopter?
Monturi elicopter cu fir rigid?
varianta asta sau varianta cu ochetul intors spre spate?
Vor ajunge si cele cu ochet intors?
Dupa mintea mea... la ce forma au astea... pe montura cu amnezia se 'inchid' de tot
Multumesc,
Au ceva in comun cu cele de la Fl?
Am luat tot de la tine din gama FL (alea de seamana cu Fox) si au varful slab rau.
Multumeac,
Eu am folosit Krank-urile de la Korda. Forma da unghiul de intepare si asta mi-a placut la ele, deoarece sunt adeptul deschiderilor mari si a "sucirii" carligelor. Asta faceam eu pe Sasame.
A scos si FL o forma aproximativ la fel. Tot Krank se numesc :D . Arata bine, dar ca si cele de la Korda, le cedeaza varful destul de repede. Cel putin asta este aprecierea mea in comparatie cu Sasame.
Cele venite la Hakuyo au o forma asemanatoare, dar sunt mici diferente fata de FL : varful la Sharp este forjat pe toata lungimea ( "batut" pentru intarire si subtiere ), iar unghiul deschiderii este o idee mai pronuntat. La FL varful este in plan cu bucla si "sucirea" este din tija, iar la Sharp varful este sucit inclusiv in raport cu bucla.
In plus, nu cred ca mai are cineva curaj sa scrie MADE IN JAPAN pe produs fara ca acesta sa fie facut acolo.
Carligele inteapa foarte bine, dar cum spuneam, nu le-am folosit pana acum ca sa merg pana la capat cu aprecierile.

Legat de montura cu fir mono, consider ca tocmai aceasta "inchidere" ( cum o numesti ) a carligului face montura prinzatoare. Real se obtine o departare a varfului carligului fata de axa firului, deci o deschidere mai mare, nu o inchidere.
Varful agata amplu si se indreapta imediat pentru a intepa cand pestele pleaca cu momeala. Asta este si smecheria.

In poza avem Sharp in stanga si FL in dreapta. Se observa diferenta de unghi.


Imagine
Salutare,

Imi cer scuze ca redeschid un subiect asa vechi dar de atunci mi-a rasmas pe retina ideea de folosi aest carlig in monturi rigide cu fire tip "Amnezia"

Am atasat o poza cu o montura facuta cu un carlig aproximativ similar cu Sharp (K. K) nr 6 pe o montura Amnezia de 20 LBS. Supun spre analiza doar unghiul in care iese firul din ochetul carligului, plecand de la intrebarea: Nu e prea inchis unghiul in raport cu varful carligului?
Imagine

Ma gandeam ca se face fenomen de balama si se deschide unghiul pe aspiratie dar pe Amnezia de 20lbs firul e rigit tare...

Recunosc ca eu in aceasta montura cand folosesc acest model de carlig, folosesc modelul chody, dar asta nu inseamna ca ce folosesc eu e cel mai bun (ca si model) :D

Nu stiu cum sa mut topicul in alta sectiune.

Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Sâm Mai 09, 2020 11:09

Imi cer scuze ca redeschid un subiect asa vechi dar de atunci mi-a rasmas pe retina ideea de folosi aest carlig in monturi rigide cu fire tip "Amnezia"

Am atasat o poza cu o montura facuta cu un carlig aproximativ similar cu Sharp (K. K) nr 6 pe o montura Amnezia de 20 LBS. Supun spre analiza doar unghiul in care iese firul din ochetul carligului, plecand de la intrebarea: Nu e prea inchis unghiul in raport cu varful carligului?
Prioritara este "distanta" de agatare.
O astfel de montura mareste considerabil "distanta" de agatare pentru carlige. ( Ia buza crapului mai amplu,... nu stiu cum sa explic altfel :) )
Dupa ce varful acului se fixeaza amplu, prind intinderea firului se accentueaza si unghiul de intepare.
Daca acul este legat cu textil, varful inteapa direct cu un unghi mai bun, dar inteparea se face nu atat de ampla.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Daca tot suntem la monturi, ce parere aveti, acestea sunt bine facute ?

... la 10 lei ? :D

https://danmitranescu.ro/267-special-crap


Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si o racheta medie noua. Pluteste si este foarte usoara !

https://danmitranescu.ro/rachete-si-cup ... toare.html

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
danbd scrie:
Sâm Mai 09, 2020 11:09

Imi cer scuze ca redeschid un subiect asa vechi dar de atunci mi-a rasmas pe retina ideea de folosi aest carlig in monturi rigide cu fire tip "Amnezia"

Am atasat o poza cu o montura facuta cu un carlig aproximativ similar cu Sharp (K. K) nr 6 pe o montura Amnezia de 20 LBS. Supun spre analiza doar unghiul in care iese firul din ochetul carligului, plecand de la intrebarea: Nu e prea inchis unghiul in raport cu varful carligului?
Prioritara este "distanta" de agatare.
O astfel de montura mareste considerabil "distanta" de agatare pentru carlige. ( Ia buza crapului mai amplu,... nu stiu cum sa explic altfel :) )
Dupa ce varful acului se fixeaza amplu, prind intinderea firului se accentueaza si unghiul de intepare.
Daca acul este legat cu textil, varful inteapa direct cu un unghi mai bun, dar inteparea se face nu atat de ampla.
Nu exista riscul datorita unghiului prea închis, pe aspirație curbura cârligului sa se lovească de buza peștelui și să nu se mai intepe?

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Mar Mai 12, 2020 9:59

Nu exista riscul datorita unghiului prea închis, pe aspirație curbura cârligului sa se lovească de buza peștelui și să nu se mai intepe?

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
Nu este un secret asa de mare, dar eu pescuiesc de foarte mult timp exclusiv cu carlige nr.1.
Un secret putin mai mare este ca le si mai desfac putin cu patentul.
Deschiderea mare a carligului da un randament mai bun. Explicatia a venit din practica, nu invers.
Ideea este ca pestele nu se lasa pana nu absoarbe ce il tenteaza, dar ideea este sa poata sa elimine mai greu.

Singura asemanare intre carligul legat cu mono si carligul care mi-a dat cele mai bune rezultate este "amplitudinea" mare de agatare. Pe carligul legat cu mono sunt chiar mai multe trasaturi ( amplitudine mai mare ), dar singurul dezavantaj este faptul ca montura respectiva nu agata intotdeauna pestele de buza de jos si sunt mai multe rateuri.
Una peste alta, montura este prinzatoare si apreciata de multi pescari cu rezultate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »


senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”