Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de ilar »

Si aici se vede cat de egoisti suntem uni dintre noi. Ne gandim doar la noi cei care ajungem pe lacuri stam trei zile( cel putin) avem cel putin 25 m intre standuri cort pat fite... dar oare cati sunt cei care nu isi permit aceste lucruri sau simplu opteaza din multe alte motive pt pescuit de o zi, match feeder, la caras la pecuit cu taxa mica si mai duce si ceva peste acasa sau cei care pescuiesc pe rauri si se strang 30 pe 40 ml ca acolo s-a prins si saptamana trecuta etc. Oare daca noi avem voie ei nu pot sa mearga. Oare si in cazul lor mai sunt valabile cele enumerate mai sus de catre uni voi?
Ori interzici tuturor ori ba. Nu poti cu jumatate de masura. Si tot egoism vad si in contrele infinite dintre cateva persoane, nici unul nu ar lasa de la el. Cu sau fara argumente vrem sa dovedim ca noi avem trei coaie si suntem “uber ales” si incet cand nicse termina cuvintele ajungem la insulte si jigniri la persoana. Ce pretentii sa avem de la cei care ne conduc, de la oricare, daca noi cei care suntem adunati aici de aceeasi pasiune ne calcam reciproc in picioare si ne ca..am unul in palaria celuilat.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de ilar »

popescu59 scrie:
Mie Mar 25, 2020 13:33
Nu va suparati de intrebare s-a RECOMANDAT sa stam dracu in casa , corect ? Eu cred ca s-a strecurat o mica greseala da mica de tot s-a Recomandat sa stam in casa DARRRRRRRRRRRRRRRRRR S-A UITAT sa se specifice dupa cit timp putem iesi dracu din casa , chiar ca s-a strecurat o mica greseala . Acum trebuie sa fim si rautaciosi toata lumea spune 14 zile in casa tot romanul si va fi bine . Ok am stat 15 zile RECOMANDATE in casa si a 16 zi ies pina la farmacie si ce sa vezi m-am inbolnavit nu imi pot explica cum se poate asa ceva .Deci trebuie sa stam cu toti 14 zile in casa sau trebuie sa stam dracu in casa pina cind NU SE STIE pina cind ??? Hai sa vedem problema din alt punct de vedere , familie 3 copii sotu salariat singur intretinator al familiei i s-a recomandat sa stea ACASA OK , findca suntem caractere stam in casa si ce sa vezi in cutia postala vine factura de la electricitate care iti da termen 15 zile sa achiti in caz contrar ti se taie curentul. Stind asa pe ginduri mai arunci o privire in cutia postala si ce sa vezi factura de la gaze care ca si la lumina are termen 15 zile dupa care daca nu achiti pac si gazele , tare de tot , te mai uiti spre cutia postala si pac ce sa vezi factura de la cablu-tv , aceleasi recomandari de achitare aceleasi termene , mai stai putin si pac inca o factura de la apa canal si gunoi , fix aceasi procedura in care esti somat sa achiti altfel stop apa . Stivuiesc frumos facturile si ne uitam la ele le privim cu dispret 2adulti si 3 copii calculind cit este 75 la suta din sal min pe economie si ce sa vezi ca facturile adunate toate insumeasa cam suma care o are sotul intretinator de ridicat e bine NU ? Am stat zile in casa si ce sa vezi li se facu foame la cei mici , acum e acum ce avem de facut ? Simplu asteptam sa vina banii de la cei 75 la suta somaj tehnic si cind vor sosi mai vedem cum facem cu facturile si mincarea ca doar stam dracului in casa . Dupa 20 de zile au sosit cei de la electricitate sa ne debranseze , si cei de la gaze si cei de la cablu si cei de la apa cerindusi banii ca sa isi poata lua si ei salariile . Noi ce am facut am luat hirtia in care scrie ca avem somaj tehnic si le-am dat-o lor sa o imparta ca sa isi poata lua si ei salariile . Drept pentru care am fost debransati de la toate utilitatile .Darrrrrrrrrr cel mai frumos este ca am rezistat 20 de zile in casa fara nimic de mincare dar avind pe masa o hirtie in care suntem anuntati ca suntem in somaj tehnic 75 la suta , O FI BINE ? Deci dragii mei fata de cele aratate mai sus ITI MAI VINE SA STAI IN CASA ??? Si va mai dau un amanunt micut poate nu il stiati , in situatia mai sus mentionata sunt aproape 70 la suta dintre romani OARE ITI VINE SA STAI IN CASA ???
Mda o tara de adevar este in ceea ce spui, dar intrebare: Ce faci daca pe singurul care aduce bani in casa il mani si-l aduni pt bani pana cand cade la datorie si familia ramane fara singura sursa de venit?
Guvernul oricum nu ajuta nici acum nici dupa.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Mie Mar 25, 2020 19:49
Dan Mitranescu scrie:
Mie Mar 25, 2020 13:45
Va vad mai informati si destul de precauti. Am si eu o nelamurire, dar nu i-a dat nimeni atentie.
Credeti ca anul asta vor fi mai mult de 750 milioane oameni ce vor face pneumonie in intreaga lume si mai mult de 4 milioane de morti, victime ale acestei boli?
vedem dupa aprilie...la una se intervine agresiv...la cealalta nu
Pneumonia este numai una si este declansata de mai multe categorii de virusuri.
Corona virus produce pneumonia.
Daca este un virus nou, teoretic, la ce amploare are, trebuie sa creasca cu mult numarul victimelor pneumoniei.
Daca numarul victimelor nu trece de 4 milioane, nu este nuciun virus nou, sau nu este un virus care sa omoare alte persoane in afara celor care oricum mureau de pneumonie.

Virus plecat dintr-un oras si nu a putut nimeni sa il opreasca sa se raspandeasca in toata lumea, iar acum, cand este peste tot, incercam sa il stopm. Pe bune ?!

Sunt convins ca o sa apara si o pastila minune care sa stearga cu buretele toata aceasta "nenorocire" mondiala.

Stau in casa si respect decizia autoritatilor !

P.S. sper ca Dide, "Ceausescu" si cu Angi sunt bine. :wink: 8) :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Trebuie sa fim uniti sufleteste. Nu va mai certati !

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Andrei91 »

Dane , mai mult ca sigur daca nu se luau masuri cu privire la covid si se raspandea , numarul mortilor ajungea la cifre alarmante. Mor oameni de gripa sezoniera, da totusi uita-te ce se intampla in spitalele din regiunea Lombardia,Italia.nu mai au locuri, ventilatoare, e nebunie, prea mare valu de persoane in stare critica, asta dupa toate masurile si restrictiile luate.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de DumiD »

Eu nu inteleg ce nu e clar cu pandemia, de vor unii sa mearga la pescuit. Virusul e foarte contagios, si chiar daca nu te omoara, pe multi ii trimite la spital. In SUA, cea mai mare economie, sistemul sanitar nu a facut fata. In China, a doua economie, sistemul sanitar nu a facut fata. Italia, a 6-a sau a 7-a, la fel. Spania nu face fata. Cum va asteptati ca sistemul nostru sa faca? Deja avem spitale si nu mai avem cadre medicale. Nimeni nu a fost pregatit. Mergeti la pescuit, umpleti spitalele cu covid, si o sa muriti de apendicita sau de la un carlig ruginit infipt in deget, ca nu o sa aiba cine sa va trateze. De aia cu dializa sau alte probleme nici nu mai vorbim, e timpul sa-si puna in ordine cele lumesti si sa-si caute loc de veci.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

Problema este foarte simpla DE CE NE MINT DE CE ??? De ce nu spun verde in fata ca daca vom sta in casa ne ferim si atit de ce ne baga pe git sloganul cu 14 zile si nu spun RASPICAT Stai NUMAI SI NUMAI in casa si esti cit de cit ferit NU GARANTEAZA NIMENI CA STIND NUMAI IN CASA ESTI SCAPAT NU NU Stind in casa nu ai posibilitatea sa agravezi situatia pe care o gestioneaza GUVERNUL si care nu are nici o varinata decit STATI IN CASA , ca ai ce sa maninci , ca ai cu ce sa achiti facturi NU CONTEAZA NU NU STATI NUMAI IN CASA . Nu te omoara virusul te omoara infometarea si situatia in care te vei gasi la un moment dat fara curent fara apa fara gaze fara caldura deci MORT ESTI IN ORICE SITUATIE . SI COLAC PESTE PUPAZA ALTA INCONSTIENTA A GUVERNULUI CADAVRELE CELOR MORTI SUNT ELIBERATE FAMILIEI SA FIE INGROPATE deci guvernul ne da virusul sa il purtam cu noi . In toate tarile care au morti mortii sunt ARSI CIT MAI RAPID CU PUTINTA la noi se dau familiei sa ii ingroape . DE CE MAI STAM IN CASA ?? PE CINE SA PROTEJAM DACA TU GUVERN NU AI POSIBILITATI SA ARZI 15 MORTI CE NE MAI CERI NOUA???

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

INCEP SA IMI PUN INTREBAREA OARE ACESTI MORTI AU MURIT DE CORONAVIRUS??? Daca da atunci GUVERNUL trebuie inpuscat , Daca au murit pur si simplu atunci cadvrele trebuiesc ingropate si GUVERNUL RAPORTEAZA MORTI DE CORONAVIRUS CA SA DEA BINE LA UE SI MAI ALES SA SPERIE POPULATIA . DECI CARE ESTE ADEVARUL ???

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu de felul meu sunt mai haiduc. Nu prea ma sperie nimic. Nici macar moartea. Avantajul meu este ca stau bine psihic in acest razboi. Sunt constient ca vor muri multe mii de oameni in Romania. Dar la fel de constient sunt ca nu acesta este drumul pe care trebuie sa mergem, cu izolarea. Si armata si politia pe strazi. Adica potentiali purtatori de virus. Din pacate, nu am nici eu o rezolvare. Dar speranta si optimismul nu mi-au disparut. Candva se va termina.... Poate mult mai repede daca ar disparea cei care instaureaza si dezvolta actuala stare de panica, in toate mediile online.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Andrei91 »

Ca sa dispara carantina, ar trebui sa testeze cat mai repede oamenii din izolare si carantina adica aproximativ 70000 de persoane ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”