Pareri rod-pod hakuio inox 145

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de eugen dragnea »

Sorin Daringa scrie:
Joi Apr 09, 2020 8:17
Fără sa se supere Dan, am avut rod-podul și ruginește. Da ai citit bine. Apar pete de rugina dacă sta în ploaie sau e roua puternica dimineața. L-am vândut și mi-am luat stylopod de la Prowessvarianta de 160cm desfăcut, care este net superior.
Prowess-ul meu nu avea nici o urma de rugina dupa nenumarate partide pe ploaie dar dupa o partida pe un lac din zona Razem-Sinoe cu apa salmastra in care l-au maturat valurile vreo 2 zile mi-au aparut usoare urme de rugina...cred ca ies la pasla dar cum sunt cam superficial cand vine vorba de intretinut scule de pescuit este si acum asa...culmea este ca prind in continuare peste chiar daca e usor ruginit :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de Dan Mitranescu »

Orice otel inox rugineste mai devreme sau mai tarziu, in functie de mediul in care este tinut.
Inoxul simplu nu rugineste niciodata, dar este un material moale care nu se preteaza la un rod pod.
Tacamurile din bucatarie daca sunt lasate in apa ruginesc.

Urmele sau petele de rugina se scot pentru mult timp prin slefuirea cu pasla sau cu WD40.
Rod pod-ul de la Hakuyo se pateaza cu rugina de la niturile de otel care fixraza posturile. Se curata cu WD40 si este bine sa fie use. Nu inoxul rugineste in conditii normale de utilizare. Cel putin asta am sesizat eu la al meu dupa 5 ani de folosire. Curatat, iese ca nou.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Joi Apr 09, 2020 10:15
Sorin Daringa scrie:
Joi Apr 09, 2020 8:17
Fără sa se supere Dan, am avut rod-podul și ruginește. Da ai citit bine. Apar pete de rugina dacă sta în ploaie sau e roua puternica dimineața. L-am vândut și mi-am luat stylopod de la Prowessvarianta de 160cm desfăcut, care este net superior.
Prowess-ul meu nu avea nici o urma de rugina dupa nenumarate partide pe ploaie dar dupa o partida pe un lac din zona Razem-Sinoe cu apa salmastra in care l-au maturat valurile vreo 2 zile mi-au aparut usoare urme de rugina...cred ca ies la pasla dar cum sunt cam superficial cand vine vorba de intretinut scule de pescuit este si acum asa...culmea este ca prind in continuare peste chiar daca e usor ruginit :wink:
Eu la Corbu pateam asta. Tot apa salmastra este.
Repet, stifturile de prindere ale pieselor componente ruginesc si de la ele se scurge si pe inox. Se curata cu WD si pasla. Nu da cu smilgher, pentru ca ramane urata zona.

P.S. cred ca merge si cu pasta de dinti. Nu am incercat pe rod pod, dar am scos pete de rugina de pe alte suprafete patate, fara sa intru in material. Folosesc pasta de dinti la orice fel de polisare. :wink:

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de Sorin Daringa »

Nu am spus ca nu este ok. Mi-am spus doar părerea. L-am avut, Dan a fost informat despre asta, și da am primit același sfat. WD-40.Daca se cer păreri mi se pare normal ca omul sa primească și Pro și Contra. 😎
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sorin Daringa scrie:
Dum Apr 12, 2020 0:02
Nu am spus ca nu este ok. Mi-am spus doar părerea. L-am avut, Dan a fost informat despre asta, și da am primit același sfat. WD-40.Daca se cer păreri mi se pare normal ca omul sa primească și Pro și Contra. 😎
Nici eu nu am raspuns cu repros Sorin. Este numai un sfat de remediere a problemei si de intretinere a produsului.
Am precizat ca am trecut si eu prin aceeasi problema. Eugen spune ca a sesizat acelasi lucru si cu cel de la Prowess.

Cel mai important este sa se stie ca rugina pleaca de la stifturile care fixeaza componentele si nu de la barele de inox.
Aparent nu se curata, dar cu substanta potrivita isi recapata culoarea de baza.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Apr 11, 2020 15:46
Se curata cu WD si pasla. Nu da cu smilgher, pentru ca ramane urata zona.

P.S. cred ca merge si cu pasta de dinti. Nu am incercat pe rod pod, dar am scos pete de rugina de pe alte suprafete patate, fara sa intru in material. Folosesc pasta de dinti la orice fel de polisare. :wink:
Eu abia reusesc sa o pun pe dinti...pe rod-pod nici atat... :lol: ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

bebe2011
Mesaje: 231
Membru din: Mar Aug 16, 2011 14:19
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de bebe2011 »

Am Daiwa

bebe2011
Mesaje: 231
Membru din: Mar Aug 16, 2011 14:19
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de bebe2011 »

Am Daiwa Infinity din anul in care a aparut.
A prins ploi si am pescuit cu el in apa...n-are pic de rugina.

CATALIN T M
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 05, 2010 21:25
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de CATALIN T M »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 10, 2020 23:19
eugen dragnea scrie:
Mar Mar 10, 2020 22:15
Am Stylpod Prowes aproape identic cu Hakuyo si i-am luat cadou unui prieten un Hakuyo cu picioare suplimentare dar din pacate nu se ridica la nivelul originalului:picioarele suplimentare sunt mai scurte,corpul este mai scurt,finisajele nu erau complete...dar daca te uiti ca este la jumatate de pret parca nu mai conteaza ca ai pus mana pe pila sa iei bavurile...
O sa aduc personal modelul, cu imbunatatiri, de la finisaje si pana la lungimi. Trebuie sa apara in primavara asta.
Aproximativ acelasi pret.
Buna ziua
Vreau sa comand rodpodu sa rezolvat prb cu finisajele ???

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri rod-pod hakuio inox 145

Mesaj de Dan Mitranescu »

CATALIN T M scrie:
Joi Ian 28, 2021 15:20
Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 10, 2020 23:19
eugen dragnea scrie:
Mar Mar 10, 2020 22:15
Am Stylpod Prowes aproape identic cu Hakuyo si i-am luat cadou unui prieten un Hakuyo cu picioare suplimentare dar din pacate nu se ridica la nivelul originalului:picioarele suplimentare sunt mai scurte,corpul este mai scurt,finisajele nu erau complete...dar daca te uiti ca este la jumatate de pret parca nu mai conteaza ca ai pus mana pe pila sa iei bavurile...
O sa aduc personal modelul, cu imbunatatiri, de la finisaje si pana la lungimi. Trebuie sa apara in primavara asta.
Aproximativ acelasi pret.
Buna ziua
Vreau sa comand rodpodu sa rezolvat prb cu finisajele ???
Finisajele vor fi schimbate pe modelul de la Tazura, model care o sa ajunga in luna martie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”