Porumb Dunare

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
adrian92
Mesaje: 15
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:51

Porumb Dunare

Mesaj de adrian92 »

Salut as vrea o recomandare pentru porumb folosit la Dunare.O sa ma duc dupa ce iese din prohibitie,dar am cumparat 3 arome: krill,scopex and octopus si vanilie si as vrea sa il fierb si sa il pun in borcane de 200 g cu tuica+ aroma sa fac 3 borcane.Este bine cu tuica? sau i ia din aroma?Sa il bag in borcan in apa in care a fiert? sau se strica pana in iunie?

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Porumb Dunare

Mesaj de Cucu Ionel »

Te referi strict la porumb ptr. carlig sa inteleg? Da, tuica( preferabil palinca) ii ia din puterea aromei, iar ca si aroma recomandata eu am avut rezultatele cele mai bune cu porumb natural. Am mai prins dar nu semnificativ, in timpul partidelor de-a lungul anilor si la aroma de scopex sau S&O, porumb preparat de sarbul Meleg, in perioada cand il comercializa in tara Senzor-ul.
Fir intins

adrian92
Mesaje: 15
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:51

Re: Porumb Dunare

Mesaj de adrian92 »

Da porumb de carlig si altceva decat tuica?daca il las in apa lui se strica sigur.Am prins la tuica + miere in rest e prima data cand vreau sa testez ca tot aud povesti despre scoica la Dunare.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Porumb Dunare

Mesaj de eugen dragnea »

Tine tuica/palinca separat in sticle de minim 0,5 litri, daca ai palinca ai grija la "dozaj" ca risti "sa te traga monstrul in apa"... aromele jongleazale cum vrei tu dar neaparat sa incerci si fara aroma (porumb simplu fiert cu mult zahar")... ca sa nu zici ca nu ai incercat si asta😉...in rest : incearca sa te simti bine fara sa poluezi Dunarea prea mult...aaa si sa nu uit, neaparat trebuie sa ai montura care trebuie, acolo unde trebuie si asa cum trebuie...mai e un aspect care trebuie mentionat pentru Dunare: sa pescuiesti cand trebuie, dar asta din urma este relativ daca pastrezi la rece sticla aia de tuica/palinca 😋
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

adrian92
Mesaje: 15
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:51

Re: Porumb Dunare

Mesaj de adrian92 »

:)) ms de raspuns o sa incerc diferite variante,insa o sa nadesc cu 2 zile inainte cu porumb fiert si csl stiu ca anul trecut am facut asa pentru 2 tovarasi si au avut parte numai de fire rupte asta se intampla cam in iunie-august.Fir intins la toti.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”