Recomandare frigider auto

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Domnilor avand in vedere ca se apropie perioada de vara va rog un sfat pentru achzitia unui frigider auto .

Multe multumiri .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

''Frigidere'' sunt MULTE ! Da mai multe detalii la ce vrei sa-l folosesti :
- capacitate...adica ce vrei si cat vrei sa bagi in el
- alimentare...fara...gaz....electrica 12 V...220 V
- cu sau fara compresor
- pentru partide de cate zile
- ce masina ai pentru a-l transporta...etc.
- si cel mai important BUGETUL

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Capacitate aprox. 35l.
Alimentare gaz/12v/ 220v.
Cu compresor.
Partide 48-72 ore.
Racire minim 20 grade sub temp. exterioara .
Buget aprox. 500 euro.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Poti sa-ti alegi de aici modelul ! Preferabil Waeco/Dometic !

http://www.motorhome.ro/izo-frigo.html#close

Apoi cauti pe ''afara'' preturi bune si oferte !
Spor !!!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Lucian SV »


Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Omul vrea un frigider...CU COMPRESOR ! Aia e o porcarile de lada cu un fel de ventilator care reduce temperatura cu vreo 15 grade MAXIM fata de temperatura ambianta , adica daca afara e 40 de grade ...bei bere la 25 de grade .
Am avut vreo 3 porcarii de genul ...le-am dat cadou , fata de astea o lada clasica Coleman fara alimentare , cu gheata in ea e beton .

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Lucian SV »

Florin Pata scrie:
Joi Mai 14, 2020 15:28
Omul vrea un frigider...CU COMPRESOR ! Aia e o porcarile de lada cu un fel de ventilator care reduce temperatura cu vreo 15 grade MAXIM fata de temperatura ambianta , adica daca afara e 40 de grade ...bei bere la 25 de grade .
Am avut vreo 3 porcarii de genul ...le-am dat cadou , fata de astea o lada clasica Coleman fara alimentare , cu gheata in ea e beton .
Nu te tura ca proasta-n târg în primul rând!
Pt. cultura ta generală să știi că lucrurile au mai evoluat, iar porcăria face și gheață dacă o exploatezi cum trebuie. Nu se pune problema să nu răcească băutura sau alimentele. Am stat o lună în august anul trecut pe gaz, a fost ok. Nu știu unde ai să găsești un model pe gaz cu compresor, doar amoniac prin absorție .
ps. recomandarea a fost pt. cine a întrebat nu pentru un crizat ca tine. Aia de la Obregia mai au mult de „cusut” la tine.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Se pare ca in ultima vreme prostia crasa vine la pachet cu tenacitatea . Si cand esti prost nu e greu pentru tine ci pentru ceilalti . Citez din caracteristicile de pe site-ul trimis de tine :

''Frigiderul poate raci produse alimentare de la o temperatura de 22 si 24 de grade C pana la o temperatura de 5 grade C .''

Ce faci de la 24 de grade in sus ''inteligentule'' ? Citez :

''Temperatura de racire 5 - 10 grade C''

Imi aduc aminte de un mesaj de pe FB care ti se potriveste :

''Imi aduc aminte de clasa 1 ! Au fost cei mai frumosi 10 ani din viata mea !!! :lol: " .

In traducere lada ta raceste intre 5 si maxim 10 grade fata de temperatura exterioara ! Iar citez :

''pana la o temperatura minima de 5 grade C''

Se pare ca in scoala nu ai reusit sa ajungi si la lectiile de fizica ! Apa ingheata incepand de la 0 grade ...nu de la 5 grade !
Si sa mai inveti si tu ceva , unde vezi frigider/vitrina frigorifica PENTRU BAUTURI sa stii ca acelea nu fac gheata ci dau o temperatura minima de vreo PLUS 7-8 grade !!!

On topic !

Am lasat omul sa-si aleaga un produs , nu am mai scris o tona de informatii despre principiile de functionare ale lazilor frigorifice cu compresor si cele cu gaz prin absorbtie . Asta se poate gasi pe net .
Nu ma mai bag in discutii despre bugetul nimanui . Cele mai bune sunt cele cu compresor , nu mai spun aici care va fi urmatoarea mea lada frigorifica :D , dar sa ai de unde sa o alimentezi electric . Iar asta presupune baterii mari si generator...cu zgomotul acestuia...inclus !
Cele pe gaz prin absorbtie presupun butelie si unele teren plat dar nu sunt atat de puternice .
Uite aici una gaz , 12 V , 230 V care face 33 de grade sub mediul ambiant NU 5-10 ca a ta , care face si gheata :

https://www.km100.ro/lada-frigorifica-c ... c2200.html

Se incadreaza si in buget !

Uite si una cu compresor apropiata de buget , scrie clar PANA LA MINUS 18 Grade

https://www.emag.ro/frigider-auto-cu-co ... ction=view

Spor !!!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Pentru 48 - 72 de ore , daca tii in frigider/congelator ce iei cu tine si mai torni vreo 3-4 pungi cu gheata...e suficient :

https://www.emag.ro/lada-frigorifica-co ... ction=view

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Lucian SV »

@Florin Pata, cu numele tău nu-i de mirare că ai o „pată” pe cerebel. N-ar fi o problemă este că ești și prostoi numai că ți-a rămas semnalizarea blocată și deranjezi în trafic. Să-ți intre bine în cap , tot ce funcționează pe gaz are sistemul prin absorbție al amoniacului iar randamentul e același și la waeco și la orice alt model, indiferent de poveștile scrise de producători. Ți-o spune unul care a avut mai multe modele pe mână inclusiv waeco.
On topic
Toate lăzile din această categorie îngheață doar la 220v. Dacă vrei compresor, trebuie generator. Un ansamblu generator silențios+ladă cu compresor cam costă, însă o ladă cu absorție + butelie de voiaj cu GPL te scoate lejer. Pe an faci 3-4 partide mai lungi, pentru partidele de 2-3 zile sunt lăzi pt. care e suficientă gheața. O ladă profi cu gheață https://www.facebook.com/nextfishingtac ... 3042110345 :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”