Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Despre cum prindem crapi simplu si rapid folosind tehnica feeder
Scrie răspuns
remusionut
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 01, 2020 19:35

Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Mesaj de remusionut »

Salut.
Eu si ai mei am fost mereu pasionati de pescarie, dar la un nivel super super basic ( undite ieftine si linii cumparate la 5 lei). Mergeam pe balti fara bani si pierdeam timpul in natura, cu capturi mici sau deloc :). De la inceputul anului am zis sa devenim putin mai seriosi, si am investit in niste bete de carbon mai de calitate, iar eu am primit cadou si o lanseta no name la 100 de lei cu tot cu mulineta. Pe scurt, m-am indragosit de pescuitul la lanseta de la prima partida. Am inceput sa caut in lung si in lat pe net informatii despre acest subiect, am invatat multe chestii, dar lucrul asta mi-a creat si niste intrebari la care nu am gasit raspuns, motiv pentru care apelez la ajutorul vostru.
In primul rand, pe net se vorbeste mult de pescuitul la feeder. Am inteles cat de cat ce inseamna acest lucru (folosirea cosuletului, lanseta cu multe inele etc) dar nu am gasit mai nimic despre lanseta mea clasica, aia de o vezi pe toate baltile din Romania. Nu stiu cum se numeste, daca exista o tehnica anume si poate o folosesc eu gresit, ce pesti se prind la ea, etc. Parca toata lumea a inebunit cu tehnica asta "noua". Am o banuiala ca se numeste lanseta de crap, dar nu sunt sigur si nici nu stiu daca folosesc montura corecta ( aia cu un momitor unde pui nada si 2 ace de o gasesti atarnata in magazine, fara plumbi sau mai stiu eu ce) si daca se poate folosi si pentru prinderea carasului ( inca nu am experienta necesara pentru a ma duce dupa o specie anume, deocamdata merg pe balti unde 90% din pesti sunt caras) in ciuda denumirii. Stiu ca sunt intrebari idioate, dar am o lanseta de nici 2 saptamani, sunt mai incepator ca incepatorii :))
In al doilea rand as vrea sa achizitionez o "scula" putin mai ok de incepatori, folosita la pescuitul clasic pe balta de pana la 300 de lei cu tot cu mulineta. Poate aveti ceva recomandari.
Si in final, e metoda asta de feeder cu mult mai "buna" decat pescuitul clasic la lanseta? Se vorbeste asa mult de chestia asta incat ma face sa cred e net superioara fata de orice altceva.
Multumesc mult de eventualul ajutor, chiar am nevoie de el :)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Mesaj de Florin Pata »

Salut ,

Din pacate , nimeni nu va sta sa te invete pescuit pe forum , nimeni nu va sta sa iti scrie informatii despre ce inseamna feeder cand ai tone de informatie pe net !

https://www.google.com/search?q=despre+ ... e&ie=UTF-8

Gasesti aici tone de informatie despre echipamentul pentru pescuitul crapului :

comentarii-echipament-crap-f6/

Spor !!!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Mesaj de ilar »

Mai ai si youtube si f&h tv. Deci spor la lectura si rabdare

Avatar utilizator
vivi70
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 31, 2011 21:50
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Mesaj de vivi70 »

plimba te pe balti
studiaza pescarii cum procedeaza si pune in practica ceea ce vezi
vezi youtube si incearca sa faci ccea ce ai vizionat
pune intrebari pescarilor mai vechi
fa ti prieteni printre pescari
Nedelea Viorel
Vice campion national 2014
Clubul sportiv Green lake

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescar incepator ; nevoie de ajutor :)

Mesaj de sebastian_andone »

vezi un club si mergi cu ei
"X13"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Feeder”