Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

În urma sugestiei unui coleg, deschid acest subiect, despre cârligele pe care le folosim, pentru pescuitul crapului, fie, pe bălți, fie, pe ape curgătoare, pentru a clarifica situația, cu bune, și, cu rele, pentru a alege, fiecare, în funcție de criteriile sale, produsul care i se potrivește, cel mai bine!
Încep, prin a da o notă mică, celor de la Korda, respectiv, cârligelor Korda Krank X(pe care le-am folosit, pentru prima dată, săptămâna trecută), care, după o singură partidă, s-au îndoit cu pești de 10-12 kg! Sunt curios, ce se întâmpla, dacă foloseam, tot, Korda Krank X, și, la celelalte monturi, la care, am avut capturi mai mari!
Cu excepția faptului că înțeapă relativ bine, că sunt făcute să "ia ochii", mai ales, pescarului, dacă se îndoaie, dacă se deteriorează și vârful, mai mult, decât, la orice alt model, pe care l-am folosit, până acum, ce motive ar rămâne, pentru diferența de preț? Plătim doar numele? Ce valoare mai are un nume, din care nu a rămas, decât, prețul? Chiar, dacă pot pune mâna, să le ascut, să le îndrept, totuși, de ce nu aș putea face, același lucru, la cârlige de 3-4 ori, mai ieftine? Până la urmă, ce plătesc, în plus? Pentru ce? Ca să le facem c.rul, mare, marilor producători, care, ce să vezi, mai sunt, și, străini, și, surpriză, nu sunt ruși? În altă ordine de idei, dacă pomenește cineva, despre chinezi, să încerce să înțeleagă situația, în profunzime, chinezul îți produce orice, cu prețul optim, pentru manoperă, dar, când vine "aristocratul" occidental, care vrea să plătească 0,1 lei(vorba vine), pentru manoperă și materiale, când mai introduce și "politica" "defectării planificate", în proce domeniu, și, apoi, cere zeci, sau sute de euro, pentru produse, cine e vinovat? Chinezul? De ce? De fapt, nu-i vinovat nici hoțul din Apus, ci, suntem vinovați noi, care le cumpărăm rebuturile, la preț de lux!!
Abia acum, am înțeles motivele amicilor, care schimbă cârlige, monturi. fire ș.a.m.d., după o partidă, respectiv, după câteva partide(aici, mă refer la firele principale)! Aceasta este economia "de piață", am ajuns la produse "de unică folosință", lista exemplelor, din orice domeniu, confirmă, de fapt, regula, nu excepția, de la regulă!
Iar, când mai aud mulțimea, "Cum, domn'e, cât ai vrea să țină? Nu trebuie să meargă economia?", mi se face greață, cu alte cuvinte, clientul cere să fie păcălit, ars, țepuit, jefuit, și lista continuă, la fel cum a cerut să fie ascultate telefoanele, prin reglementare legală, la fel cum cere, după ce este "călăuzit", cu pricepere, de către cei care ne arată "progresul", "luminița de la capătul tunelului", din mediul intern, dar, mai ales, de către cei din mediul extern! De la un anumit nivel de preț, există, sau, existau alte așteptări, care, se pare că au dispărut, marea majoritate a cumpărătorilor, nu, numai, că s-a resemnat, dar, consideră că este normal...noua "normalitate"...calea spre "progres"...fie, că plătești puțin, fie, că plătești mult, nu mai contează că se strică, aproape, la fel, cu puține excepții!! Cu toate acestea, suntem "eco", deși, aruncăm, exponențial, mai mult, decât, cu 30-40 de ani, înainte!
Adică, în ultimele 200 de ani, lumea s-a putut dezvolta, fabricând produse, la care, prețul să reflecte calitatea, iar clasa superioară de produse a dovedit că rezistă, evident, mai mult timp, decât celelalte, spre deosebire de ceea ce vedem, acum, când, indiferent de preț, toate sunt gândite cu "defectare planificată", așadar, de ce să mai plătesc 26 lei, pe un plic cu cârlige Korda, în loc să cumpăr, cu 6,9 lei, un plic cu cârlige Fudo? Mă rog, am mai găsit Fudo, și, cu 5,5 lei, dar, s-au cam epuizat sursele, cu prețul vechi!
Așadar, cu toate că mai aveam zeci de plicuri cu cârlige Gamakatsu, ESP, Owner, Solar, Rod Hutchinson, Drennan și multe, altele, luate, cu vreo 12-13-14 ani, înainte, am căzut și eu, în capcana acestor vremuri, dar, pentru puțin timp, nu am cumpărat, decât, 2 plicuri cu cârlige Korda, dar, m-am lecuit! Până termin rezerva existentă, am timp să caut, să aleg ce e mai puțin rău, din modelele de cârlige existente!
Aștept și alte păreri, pro, sau contra, și, de asemenea, despre cât mai multe modele de cârlige, de la cât mai mulți producători!
Fire întinse, și, mare atenție, la ce cumpărați, nu vă grăbiți!
P.S. Să deschidem și alte subiecte, despre fiecare categorie de echipament pentru pescuit, asta, dacă nu sunt, deja, deschise, dinainte!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de .ecs »

Korda Krank X de 6 si 4 folosesc si nu mi s-a intamplat vreodata sa se indrepte.

Am folosit si krank-ul de la claumar, n-am ce sa ii reprosez.

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Serboiu Alexandru »

Am patit si eu acelasi lucru cu carligele de la Korda acum 4-5 ani si de atunci am incetat sa mai folosesc altceva inafara de fluorocarbon de la ei. Marfa de 2 lei vanduta ca premium. In ultimul timp am cumparat doar Fox si ACE, de care sunt foarte multumit. Nu ma pot plange insa nici de PB, Gamakatsu sau Gardner. Cu toate ca nu este recomandat am avut partide cu peste 20 de pesti in care nu am schimbat carligele niciodata, cu mentiunea ca dupa fiecare peste le verificam sa vad daca mai tin. Si au tinut.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Serboiu Alexandru scrie:
Joi Iun 04, 2020 15:35
Am patit si eu acelasi lucru cu carligele de la Korda acum 4-5 ani si de atunci am incetat sa mai folosesc altceva inafara de fluorocarbon de la ei. Marfa de 2 lei vanduta ca premium. In ultimul timp am cumparat doar Fox si ACE, de care sunt foarte multumit. Nu ma pot plange insa nici de PB, Gamakatsu sau Gardner. Cu toate ca nu este recomandat am avut partide cu peste 20 de pesti in care nu am schimbat carligele niciodata, cu mentiunea ca dupa fiecare peste le verificam sa vad daca mai tin. Si au tinut.
Mulțumesc!
În cel mai rău caz, se pot reascuți, în mai puțin timp, decât necesită refacerea monturii!
Despre cârlige, nu am apucat să folosesc PB și Gardner, nu mai rețin, ACE, dacă am, dar, voi lua câte un plic, să vedem, cum se descurcă. De la Gardner, Mugga, parcă, îmi sugera un amic.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

.ecs scrie:
Joi Iun 04, 2020 15:29
Korda Krank X de 6 si 4 folosesc si nu mi s-a intamplat vreodata sa se indrepte.

Am folosit si krank-ul de la claumar, n-am ce sa ii reprosez.
Nu s-au îndreptat, dar, s-au deformat, în zona de curbură, cu vreo 2,5-3 mm, iar vârful necesită reascuțire, după un singur pește, e adevărat, peste 10 kg, dar, nu-mi aduc aminte, să fi pățit așa ceva, cu cârligele vechi, clasice, fără "inovațiile" ultimilor ani!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de .ecs »

VIzavi de rezistenta varfului am avut ceva probleme cu kamakura krank. Dar krank x nu mi-au creat niciodata probleme si nu schimb carligul dupa fiecare peste. La fire de legat si carlige Korda ramane brandul meu preferat.

Foarte mult imi plac si Gamakatsu A1 .

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

.ecs scrie:
Joi Iun 04, 2020 17:18
VIzavi de rezistenta varfului am avut ceva probleme cu kamakura krank. Dar krank x nu mi-au creat niciodata probleme si nu schimb carligul dupa fiecare peste. La fire de legat si carlige Korda ramane brandul meu preferat.

Foarte mult imi plac si Gamakatsu A1 .
Eu am luat Krank X, nr. 6.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de syyd »

Hakuyo Sharp ati incercat? Le-am folosit in prima partida de anul asta...nr. 8...care de fapt sunt un 6. Monturi cu momitor la ciortani de 2-4 kg. Au intepat exemplar. Niciun peste pierdut. Varful carligelor a ramas la fel de ager ...de altfel nu am schimbat carligele deloc pe intreaga durata a partidei.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de onu_eckou3 »

Salut,

@freespirit

Ce marime ereau carligele si pe ce balta le-ai folosit? Cred ca e important sa specifici lucrul asta.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Florin Pata »

Folosesc Korda Krank X de 2 si de 4 precum si Fox Curve Shank X tot 2 si 4 !
Carligele sunt singurele produse pe care le mai folosesc de la Korda !
Krank X au deschidere mai mare si parca dau rateuri mai putine , dar varful tine mai mult la Fox !
O se le folosesc in continuare pe ambele , in zonele cu teren curat Korda iar in zonele cu agatatura Fox !

PS - Astept banii de la Korda si Fox !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”