Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
sorrynblue
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 13, 2019 19:39

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de sorrynblue »

Eu pun spirele la baza și scot tamburul maxim când arunc. Cu alte lansete nu am reușit sa rup. Adică azi în încercarea de a trage maxim de bat am reușit sa rup de 5 ori la rand. O sa încerc cu ceva înaintas puțin mai gros.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

sorrynblue scrie:
Sâm Iul 04, 2020 2:30
Eu pun spirele la baza și scot tamburul maxim când arunc. Cu alte lansete nu am reușit sa rup. Adică azi în încercarea de a trage maxim de bat am reușit sa rup de 5 ori la rand. O sa încerc cu ceva înaintas puțin mai gros.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk
Ce lungime are inaintasul ?

sorrynblue
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 13, 2019 19:39

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de sorrynblue »

Plumbul la spigot și 3 spire. Și de pocnit pocnește de la nodul plumbului.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk


eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de eugen dragnea »

sorrynblue scrie:
Sâm Iul 04, 2020 16:31
Plumbul la spigot și 3 spire. Și de pocnit pocnește de la nodul plumbului.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk
Fie nodul la plumb este incorect facut ... fie esti viitorul campion mondial la casting...😉
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

sorrynblue scrie:
Sâm Iul 04, 2020 16:31
Plumbul la spigot și 3 spire. Și de pocnit pocnește de la nodul plumbului.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk
Daca faci nodul ginger asa, se desface !

Imagine

Trebuie facut asa:


Imagine
Trebuie bagat firul prin bucle de doua ori.

Maxxx 8 Braid de 0,25 nu poate sa il rupa nimeni in aruncare.
Camouflage de 0,25 se poate rupe. 0,30-ul este mai indicat.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de catalinSM »

Imagine
eu fac asta, dar bag de doua ori firul prin vartej. i-l fac si la rapitor si la crap si nu am avut probleme pana acum.

Laurentiu Burlacu
Mesaje: 59
Membru din: Mie Aug 11, 2010 16:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Laurentiu Burlacu »

Acum mulți ani am cunoscut, pe baltă, un pescar cu o aruncare foarte puternică, aș spune violentă. Nu avea o tehnică foarte bună, în sensul că aruncarea părea smucită, se vedea că are nevoie de mai mult exercițiu pentru a obține o mișcare mai cursivă. Totuși forța îl ajuta să arunce pe la 110m. Problema era că la 4-5 aruncări rupea. Folosea textil de 0.30 și plumb de 110 sau 115g.
Am intrat in vorbă și am aflat că i se întâmplă des asta și era foarte frustrat, și pe bună dreptate. Tehnica de aruncare era normală, peste cap, cu plumbul la spigot, făcea un pas în față, părea ok.
După o filmare cu încetinitorul am văzut, amândoi, care era problema. Făcea o chestie ciudată și aproape insesizabilă. Chiar înainte de a începe aruncarea, când începea mișcarea din corp înspre înainte, cobora brusc vârful lansetei 8-10cm, apoi arunca. Pe filmare se vedea clar cum plumbul nu apuca să cadă suficient ca să întindă înaintașul. Când înaintașul se întindea plesnea din cauza șocului, de cele mai multe ori de la nodul vârtejului, pescuia cu plumbi inline.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ejas »

Salut,

Aceasi problema am avut si eu cind am trecut de la MTX 14 la Class, vezi subiectul aici comentarii-echipament-crap-f6/pt-dan-mi ... 14-10.html

Solutia a fost nodul Clinch Improved (prezentat de Dan). Daca ti se rupe si asa, treci la 9 Braid de 0.25 sau la 8 Braid de 0.30. Eu 8 Braid de 0.25 am mai rupt, dar 8 Braid de 0.3 niciodata.

Poate fi si ceva din ce a prezentat Laurentiu, smucitura ce prinde firut netensionat la virtej, dar eu cu 8 Braid de 0.3, nu am reusit sa l rup, iar Clasurile chiar trebuie smucite pentru a le incarca Ok.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu rupe nimeni in aruncare 8 BRAID de 0,25 de la Hakuyo. Nici cei mai puternici aruncatori din tara si asta cu lansete mai tari ca MTX 14. Alta este problema.
Eu cred ca de la nod este totul.

sorrynblue
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 13, 2019 19:39

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de sorrynblue »

De fapt cela care rupea nu sunt eu e un prieten care nu avea cum sa posteze aici. În urma consultărilor cu voi eu vad ca singura problema stilul lui de aruncare. E posibil sa facă ceva cum zicea colegul mai sus și sa coboare puțin vârful. Voi încerca să filmez cu încetinitorul. E posibil ca plumbul sa nu aibă o mișcare accelerata și de fapt sa fie o smucitura. Nodurile ies din discuție clar, pescuiesc de 8 ani la crap și de 18 spinning.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk


senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”