Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de freespirit »

Dacă mai există un subiect similar, rog moderatorii să mute postarea, și comentariile ulterioare, acolo.
Altfel, așa, cum am inițiat topicul despre cârlige, a venit rândul firelor mono. Ce așteptări aveți de la un fir, ce vă place, și, ce nu vă place la firele pe care le-ați folosit, până acum?
De exemplu, eu doresc să-l pot folosi cât mai mult timp, având aceleași caracteristici, adică, să-și păstreze rezistența, elasticitatea, memoria, comportamentul la temperaturi scăzute(iarna), dar, și, la temperaturi ridicate(vara), și, mai pe înțelesul tuturor, să nu fie sârmos, să nu facă peruci, să fie - cât de cât - vizibil, și noaptea, să aibă diametrul real - adică, ce scrie pe ambalaj, să iasă și la măsurarea cu șublerul - să aibă, cel puțin, rezistența la nod, prescrisă de producător, să nu ìnceapă să se desprindă fàșii, cum am văzut fire aruncate pe malul apei, să aibă raportul optim, din punct de vedere calitate-preț și lista continuă, adăugați, și voi, părerile și preferințele voastre, precum și producătorii și modelele preferate.
Dacă ținem cont de faptul că majoritatea produselor - implicit, și firele - sunt fabricate în China, iar calitatea celor "de firmă" este în continuă și accelerată scădere, invers proporțional față de preț, poate ne mai uităm și la produsele propriuzise, după utilizarea lor, nu, doar, la numele de pe etichetă!
Așadar, ultimele fire pe care le folosesc sunt M-line galben(nu fluo), de 0,25 mm, pentru pescuit prin aruncare, și, de 0,45 mm, pentru plantat, iar, pe al treilea set de tamburi, mai am firul textil de la Penn(chiar dacă nu face obiectul discuției de față), de 0,32 mm, pe tot tamburul, de foarte multă vreme, și, spre surprinderea mea - și a altora - încă, se descurcă onorabil(textilul Penn).
Despre M-line, după 2 partide, și, după 3 ieșiri de antrenament, pot spune că sunt mulțumit - până acum - ținând cont de punctele pe care le-am enumerat mai sus, rămâne de văzut, dacă îmi voi păstra părerea, până la sfârșitul sezonului.
P.S. Înainte de M-line, foloseam un fir mono de 0,35 mm, transparent, de la Maver - nu mai rețin modelul - pe care îl am de mai mulți ani, dar, am fost mulțumit de el, am mai plantat pe Hermes, și, cu 2 ani, înainte, cu un set de tamburi încărcați cu Maver(și iarna, când se putea pescui, prin 2018, dar, și vara), nu am avut rupturi, nu am rămas fără monturi, din agățătură, decât, în vreo 3 situații, când nu prea putea face mare lucru, nici un Invisitech, sau altul, din clasa superioară.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de freespirit »

Dacă cineva are și filmări cu testarea unor fire, cu probe între diferite modele, cu atât, mai bine...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de freespirit »

Dacă, mai demult, existau diferențe între clasele diferite de calitate, și, de preț, în prezent, nu mai am încredere în numele consacrate - și nu, numai - este evident, de ce, deci, sunt binevenite argumentele și exemplele din experiențele personale, deși, mai greu se pot întâlni, și compara - concret - părerile celor care preferă firele de firmă, cu părerile celor care aleg fire fără un nume cu tradiție.
Mai este justificată alegerea unui nume, cu prețul rămas acolo, sus, în timp ce calitatea scade, pe zi ce trece - cică, e "economie de piață"...cam așa, și "firma" tinde spre nivelul pieței, la propriu, în foarte multe situații - sau nu?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de freespirit »

Dacă ați sesizat diferențe între firele produse mai demult și firele recente, sunt utile exemplele.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de ionut72 »

Trabucco S-Force XPS Velvet Procast 300m.

Vizibil, suplu, memorie scăzută, dimensiune reală, rezistenţă la nod.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de Szilveszter »

ionut72 scrie:
Joi Iul 02, 2020 7:12
Trabucco S-Force XPS Velvet Procast 300m.

Vizibil, suplu, memorie scăzută, dimensiune reală, rezistenţă la nod.
Dacă-l folosești demult ,spune-mi te rog cât rezistă pe tambur până începe să piardă din rezistență.eu am avut un fir care după ce l-am folosit la diosig un 48 de ore ,partea care a stat în apă, a devenit ca ața de cusut de slabă.numai rețin numele firului,când ajung acasă vă zic

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de ionut72 »

Szilveszter scrie:
Mar Iul 07, 2020 21:30
ionut72 scrie:
Joi Iul 02, 2020 7:12
Trabucco S-Force XPS Velvet Procast 300m.

Vizibil, suplu, memorie scăzută, dimensiune reală, rezistenţă la nod.
Dacă-l folosești demult ,spune-mi te rog cât rezistă pe tambur până începe să piardă din rezistență.eu am avut un fir care după ce l-am folosit la diosig un 48 de ore ,partea care a stat în apă, a devenit ca ața de cusut de slabă.numai rețin numele firului,când ajung acasă vă zic
În regim de pescuit "de plăcere", îl poţi folosi un sezon, fără probleme.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de Szilveszter »

Ok,mulțam de info

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de Szilveszter »

Szilveszter scrie:
Mar Iul 07, 2020 21:30
ionut72 scrie:
Joi Iul 02, 2020 7:12
Trabucco S-Force XPS Velvet Procast 300m.

Vizibil, suplu, memorie scăzută, dimensiune reală, rezistenţă la nod.
Dacă-l folosești demult ,spune-mi te rog cât rezistă pe tambur până începe să piardă din rezistență.eu am avut un fir care după ce l-am folosit la diosig un 48 de ore ,partea care a stat în apă, a devenit ca ața de cusut de slabă.numai rețin numele firului,când ajung acasă vă zic
Katran synapse era firul de care am zis,nu recomand

Avatar utilizator
r00nin2003
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 27, 2017 12:48

Re: Fire monofilament pentru pescuitul crapului - păreri, preferințe și critici

Mesaj de r00nin2003 »

Claumar Invisiline- pescuiesc cu el de cand a aparut pe piata. Nu am avut nici o problema. Am folosit 0.20, 0.25 si 0.35.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”