Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Sumila
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 21, 2020 17:53

Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Sumila »

Buna ziua,
Sunt nou pe forum. Doresc multa sanatate si fir intins administratorilor si membrilor forumului.
Nu am fost niciodata la pescuit pe bratul Cernovca din Delta Dunarii.
Cum se pescuieste in 2020 pe acest brat ? Mai este peste sau a fost braconat tot si se prinde sporadic ? A venit apocalipsa si pe aici dupa 2018, cand au plecat Raduta si Silvian ? Nadesti zile si zile mediu sau masiv, ai scule corespunzatoare pescuitului din DD, am experienata in lacuri si balti dar nu in curentii specifici DD, sunt sanse sa prind ceva sau mai bine ma duc in alt loc pe la Obrizuri ?
CUM ESTE PESCUITUL IN 2020 ACOLO PE CERNOVCA !!! Nu ma deranjeaza, de la un timp pescuiesc DOAR in sistem "C&R" iar la sfarsitul zilei opresc 5 kg pentru gatit.
Intentionez sa merg acolo in septembrie, pentru cca. 7-8 zile, am barca si sonar.
Prin ce zona a bratului este mai bine sa caut o groapa si sa incep programul de nadire. In acesta perioada intentionez sa nadesc MEDIU cu cca. 50 kg de nada. Ar trebui mai mult pentru specificul pescuitului pe Cernovca 7-8 zile ?
Cum este mai bine boilies + bulgari sau doar boilies. Un pescar din orasul meu mi-a spus ca a nadit doar cu boilies DAR vecinii au nadit cu boilies + bulgari si au prins mai mult decat grupul lui.
FUNCTIE DE CURENT SE POATE NADI SI CU BULGARI SAU TREBUIE DIN CAUZA CURENTULUI FOLOSI NADA LESTATA IN SAC DE CARTOFI.
CUM ATI PROCEDAT DVS.CARE ATI FOST DE CURAND ACOLO ?
PRIN CE ZONA A BRATULUI SA CAUT CELE MAI PRIELNICE LOCURI DE PESCUIT(GROPI) ?
La ce distanta fata de groapa in amonte trebuie sa nadesc functie de curentul specific din zona bratului Cernovca si pe ce suprafata recomandati (L x l) ?
Cum este pescuitul in zona in ultima perioada, ADICA DUPA 2018, de cand au plecat din zona Raduta si Silvian, cum este in 2020, rog explicati care este situatia anul acesta ? Cine a pescuit pe acolo in 2019 si 2020 il rog sa relateze situatia acestei zone de pescuit din DD.
O zi placuta, multa sanatate si numai bine. Fir intins.
Cu respect,
Sumila

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de eugen dragnea »

Ce ceri tu aici se invata in 3-4 ani de "facultate" pe malul Dunarii...tu cam vrei sa iei direct "diploma" pe combinatie...😁
Testeaza si experimenteaza cat mai mult...dupa care poti sa vi cu cateva intrebari cheie 😉
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Sumila
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 21, 2020 17:53

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Sumila »

Buna ziua,
Mulțumesc pentru mesajul Dvs.plin de înțelepciune. Ati pescuit acolo in 2019-2020!!! Am rugat in mesajul meu sa răspundă doar pescarii sportivi care au fost de curând acolo. Numai pescari sportivi. Eu in ultimi 30 de ani am stat in fiecare an in C-V cca. 4 luni/an dar nu am avut timp de pescuit pe Cernovca. Nu inteleg de ce ma trimiteti la facultate. Ce treaba aveti !!! Nu am timp, un localnic din zona, întreabă pe forum. Rog raspundeti cine cunoaste noutati despre Cernovca. Nu scrieti pentru a va amuza.
Multă sănătate si înțelepciune. Fir întins.
Cu respect,
Sumila

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Lucian SV »

Sumila scrie:
Vin Iul 24, 2020 8:44
Buna ziua,
Mulțumesc pentru mesajul Dvs.plin de înțelepciune. Ati pescuit acolo in 2019-2020!!! Am rugat in mesajul meu sa răspundă doar pescarii sportivi care au fost de curând acolo. Numai pescari sportivi. Eu in ultimi 30 de ani am stat in fiecare an in C-V cca. 4 luni/an dar nu am avut timp de pescuit pe Cernovca. Nu inteleg de ce ma trimiteti la facultate. Ce treaba aveti !!! Nu am timp, un localnic din zona, întreabă pe forum. Rog raspundeti cine cunoaste noutati despre Cernovca. Nu scrieti pentru a va amuza.
Multă sănătate si înțelepciune. Fir întins.
Cu respect,
Sumila
Zi mersi că nu te-a trimis la plimbare, dar te trimit eu! Care-i atât de tâmpit să ardă benzina la capătul lumii și apoi să-ți dea pont pe forum? Poate vrei și cioatele nădite, montura, momeala... Cască ochii la cotele apelor prima oară... :wink: PS. tu ești amuzant deocamdată! Ps2. dacă te mănâncă te așteaptă 5 biliarde de țânțari și 200 de șacali.

Sumila
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 21, 2020 17:53

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Sumila »

Buna ziua,
Am primit doua raspunsuri extrem de anormale. Nu inteleg de unde atata ura la cei doi domni. Ce pare atat de ciudat ca sunt din C-V si sunt plecat de acolo de 30 de ani. Am fost acolo vara de vara sa-mi ingrijesc casa si gradina. Aproape toata vara stau pe la tara. Pescari sportivi adevarati nu mai gasesti sunt numai batrani prin sat. C-V avea odata 8000 de suflete cat Sulina iar acum au ramas cca. 1400 de batrani, braconieri si evazionisti. Nu am cu cine vorbi decat poate de monofilamente si curent sau povesti de cum se prindea in antichitate prin zona. Habar nu au cum o fi un pescui sportiv cu C&R pe la Babina-Cernovca. Cunosc multe locuri de pescuit intre bratele Crisan si C-V (putin si pe Sf.Ghe.) dar nu am fost niciodata la pescuit in zona solicitata in postarea initiala. Inainte de 2018 nu ma interesa. Am fost deseori la pescuit cu blogari renumiti din tara noastra sau propietari de magazine de specialitate. Niciodata nu am intalnit la nici un pescar faimos sau nu sa nu impartaseasca din informatiile lui REALE despre zone bune la pescuit sau sa nu dea imediat deschizand Google Maps o latitudine si o longitudine. Ma interesa Babina-Cernovca din perioada 2019-2020. Aveam nevoie de date, zona de la ... km la ... km unde este bine sa pescuiesti. Buturile scufundate si gropile le gasesc eu cu sonarul si barca mea.
Cine sunteti dvs.stimati pescari sportivi sa ma jigniti. Nu am nevoie sa luati legatura cu mine pentru asa ceva. Discutati in alta parte si NU pe forum in felul acesta cu oameni pe care nu ii cunosteti.
Stimati pescari sportivi de pe forum va rog daca cunoasteti ceva amanunte din perioada 2019-2020 cum este cu pescuitul pe bratul Cernovca va rog sa ma informati. Momentan prietenii si cunostintele mele NU detin informatii NOI despre zona.
Multa sanatate si numai bine. Fir intins.
Cu respect,
Sumila

Avatar utilizator
Hades
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 24, 2010 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Hades »

Buna ziua,
Fix cu atitudinea Dvs. nu o sa primiti nici un raspuns.
Nu este vorba de jigniri sau altceva, situatia este simpla, nimeni care a investit bani in nada si benzina si a descoperit ceva locuri productive acolo nu o sa faca publice acele locuri.

1. datorita braconierilor care in ultima vreme au invatat sa urmareasca si ei forumurile de profil
2. pentru a evita "inflatia" de pescari pe metru patrat, stricarea locurilor de pescuit, presiunea pe peste, gunoi, etc...

Sfatul meu este sa mergeti pe apa, verificati curentii, constatati cam pe unde s-ar strange hrana naturala si incercati.

Fire intinse!
Invidia este recunoasterea in subconstient a inferioritatii proprii!

Sumila
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 21, 2020 17:53

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Sumila »

Buna ziua,
Mulțumesc pentru sfaturi si opinii.
Intre timp am aflat tot ce ma interesează de la echipe care pescuiesc special in astfel de zone.
Pescari sportivi de competiții, onesti cu mult fair-play in pescuitul sportiv.
Multă sănătate si fir întins.
Cu respect,
Sumila

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de eugen dragnea »

Sa fii sanatos si la punga gros...ai inteles fix-pix din postarea mea...
Toate cele bune!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Sumila
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 21, 2020 17:53

Re: Cernovca - Zona buna de pescuit pe brat

Mesaj de Sumila »

Buna ziua,
Va mulțumesc pentru sfaturile Dvs.extrem de utile.
Cooperarea a fost utila si corecta.
Recomandările si informațiile Dvs.vor fi de un real ajutor.
Multă sănătate si numai bine. Fir întins.
Cu respect,
Sumila

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”