recomandare cobra fox sau monkey

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
CDD78
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 02, 2020 7:16

recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de CDD78 »

salutare colegi pescari vreau sa achizitionez o cobra cu incarcare la maner fox rangemaster r20 sau ridgemonkey...ceva pareri de la cei ce au folosit sau detin aceste cobre (finisaje,greutate si distante de aruncare)...ms

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Am folosit ceva vreme bastonul de nadire de la Fox, varianta de 24mm (nu se mai fabrica). Un baston de nadire foarte usor, subtire in material, destul de bine finisat (nu mi s-a exfoliat in zona de iesire), gura de incarcare imi oferea un timp scurt de incarcare si destul de precis.
Dezavantajul pt multi, foarte subtire in material - eu nu lasam pe nimeni sa arunce cu ea, pana nu ii explicam ca e destul de subtire in material si exista riscul sa o crape daca strange prea tare.
Cu bastoanele de nadire de la Ridge Monkey, nu am avut ocazia sa arunc, nici cu varianta veche, nici cu ceea noua (Matte Edition). Din ceea ce am vazut in magazin, varianta noua este destul de cautata si apreciata, datorita faptului ca este mai rezistenta in material, chiar daca este ceva mai grea.

Baston nadire Fox, RidgeMonkey

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de razvan u. »

Ridge e grea.
C. S. PELICANUL

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de Valerian »

Baston nadire f.bun cei drept si scump 500 RON ,un baston de 2 mâini ORIENT BAMBUS de24mm dai si cu bile de 20,24 lejer cu bile de 24 dai undeva la 140-150m.

CDD78
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 02, 2020 7:16

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de CDD78 »

de ridge monkey am citit un articol in UK si se spunea ca ar avea putin sub 100gr e interesanta forma lui aerodinamica si culoarul bilei ,am inteles ca fox e mai bine finisata si are undeva la 74gr...ca si aruncare pentru mine nu conteaza daca arunc 100m cu ea este foarte ok ideea era sa aiba incarcare laterala pe maner...una este realitatea si alta filmulete cu reclama,ma interesa pareri pro si contra sa stiu pe care sa o cumpar din cele doua modele !!!

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de Valerian »

La Orient se poate pune o valva in locul dopului de la mâner si se încarcă pe jos.

CDD78
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 02, 2020 7:16

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de CDD78 »

la 500ron as vrea sa o pot cumpara fara sa modific nimic la ea...

CDD78
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 02, 2020 7:16

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de CDD78 »

stiu persoane care au cumparat fox nu a folosit cobra si a scos bastonul imediat la vanzare nu inteleg de ce??? ridge monkey o parere ceva...ms

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de Valerian »

Nu modifici nimic scoți dopul si pui acea valva cei drep cam scumpă vreo 60-70 RON un plasticdar faci încărcarea mai rapid pt.ca la acea lungime ii cam greu sa o încarci

CDD78
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 02, 2020 7:16

Re: recomandare cobra fox sau monkey

Mesaj de CDD78 »

colegi care au folosit ridgemonkey ,ceva comentari pro sau contra...ms

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”