Incalzitor de cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin Ștef
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 11, 2019 20:16
Puncte: 0

Incalzitor de cort

Mesaj de Alin Ștef »

Salut,

Ce încălzitoare de cort folosiți și n-ați avut probleme cu ele? Vreau să îmi cumpăr unul și chiar nu știu ce să îmi iau :oops:

Mulțumesc!
Un pescar bun de crap nu are secrete, ci intuiție.

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de Bogdan Timis »

Incalzitor Mr Heater.
e scumput, dar face toti banii
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de danbd »

Salutare
Gasesti pe situri de accesorii camping/rulote cateva variante de incalzitoare destul de bune.
Cam de 2 ori mai scumpe ca in obor dar care emana mai putine gaze. Am asa ceva de 2 sezoane, incalzeste lejer un shelter decathlon si dimineata nu te ustura ochii de la gaze, cu mentiinea ca nu inchid usa complet. (Pe un reglaj mediu consuma o butelie de 11 l/6 kg, plina -plina in 2 nopti)
Din pacate nu pot da nume site conform politica crapmania.
Pot da in mesaj privat site
Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de Dan Mitranescu »

Orice incalzitor "cu ardere completa" , indiferent de cat ii este de ridicat randamentul in arderea gazelor, inevitabil consuma oxigenul. Incalzitorul arde gazele "complet", dar transforma oxigenul in dioxid de carbon.
Nu va lasati pacaliti de astfel de incalzitoare. Niciunul nu poate fi folosit cu cortul inchis. Am cautat solutii ani de zile si am probat fel si fel de incalzitoare. Dupa o noapte nu iesi fara dureri de cap din cort cu astea pe gaz.
Cele cu butelii mici sunt si foarte costisitoare in privinta consumului.
Singura olutie este un incalzitor cu evacuarea gazelor arse in afara cortului, gen soba de rulota sau o improvizatie dintr-un Webasto.

robi.robi88
Mesaje: 506
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:01
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de robi.robi88 »

Iti recomand HPV. Este cu termostat si senzor de miros, este probabil printre cele mai ok incalzitoare

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de eugen dragnea »

Cele cu buteli mici nu au ardere completa si nu puteam respira in cort chiar si aerisit...sau ce am folosit eu de la dechatlon asta facea si ieseai si foarte scump ca trebuia sa folosesti vreo doua butelii pe noapte.
Cele rusesti/chinezesti din obor in combinatie cu butelie incarcata cu GPL sunt ideale...inclusiv la randament si consum...sau cel putin al meu asa este, consum o butelie pe an (4 partide de 2-3 zile )
Am mai auzit de o varianta cu un furtun cuplat la teava de esapament si facut spirala prin cort cu un consum de 1-2 litri pe ora.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de Dan Mateianu »

Si eu eram interesat de unul.
Mr Heater mi-a fost recomandat de catre oamenii corturilor :)

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de georgehadrian »

Folosesc de 4-5 ani o butelie de 5 kg si incalzitor de cort cu ardere completa( aproximativa totusi) fara probleme.Pentru siguranta ,stau cu usa cortului partial deschisa.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de nicuB »

De ani de zile folosesc https://www.totalfishing.ro/incalzitor- ... -7810.html modificat pt a fi cuplat la o butelie mare. Las fermoarul de la intrare deschis aprox 10cm si nu am probleme cu respiratia, dureri de cap sau altceva.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzitor de cort

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Sep 30, 2020 0:04
Orice incalzitor "cu ardere completa" , indiferent de cat ii este de ridicat randamentul in arderea gazelor, inevitabil consuma oxigenul. Incalzitorul arde gazele "complet", dar transforma oxigenul in dioxid de carbon.
Nu va lasati pacaliti de astfel de incalzitoare. Niciunul nu poate fi folosit cu cortul inchis.
Perfect adevarat, Nici eu nu inchid cortul complet si nici nu recomand. Eu las 1/4 dintr-o latura deschisa si in diagonala undeva sus desfac un pic fermoarul (am modelul vechi de shelter Decathlon la care peretii cu plasa tantari au fermoar)

Eu spuneam doar ca, in categoria "incalzitoarelor cu ardere completa", exista unele mai bune si unele mai putin bune.

Eu folosesc incalzitor "GEKO 4600" (varianta fara aprindere piezo) care se monteaza cu suport direct pe gulerul buteliei (buteliile model Germania au guler) si spre deosebire de variantele ieftine (cele pe care le-m folosit eu, a nu se generaliza) emana mult mai putine gaze, si are senzor de pozitie (intrerupe alimentarea daca se rastoana)
Singura lui problema e ca daca dau la minim incepe sa palpaie si incepe sa emane gaze, iar de la mijloc spre tare (acolo unde merge in parametrii) e un pic cam prea puternic pentru Shelter Decathlon (cand suntem 3 persoane cu 3 paturi)

P.S. Nu inseamna ca Mr. Heater nu este bun, atat doar ca pentru mine e prea scump si prea scump in exploatare (meritoa doar cu furtun de trecere la butelie GPL, dar care si ala costa cam 150 200 RON)
Ultima oară modificat Vin Oct 02, 2020 10:23 de către danbd, modificat 1 dată în total.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”