Parere mix de nada propriu

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de eugen dragnea »

catalinSM scrie:
Vin Mai 15, 2020 15:28
in butoi sa fie trecut de jumate, cca 60% seminte uscate peste ele lapte sa se umple butoiul
Deci pleci la pescuit cu butoiul de 200 litri in care ai 6 duble de porumb uscat care ajung in balta in 48-72 ore de pescuit ?!?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de freespirit »

Rus Bogdan scrie:
Joi Iul 16, 2020 6:33
freespirit scrie:
Joi Iul 16, 2020 2:14
Ce e mai bine? Ce e mai util? Ce e mai de lăudat? Să optimizezi costurile, sau, să investești în nadă, cu rezultate similare?
Nu te supara, asta este o intrebare retorica? :lol:
Evident! 😂😈
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de carp_fisher »

catalinSM scrie:
Mar Iul 14, 2020 22:06
daca ai model pe Pavlovici si englezoii, e bine. trebuieste sa cumpere cineva si lidcor, carlige de 40 de lei, monturi de 50 de lei, boilies de nadit de 50 de lei kg. de aceea romanii cu elicopterul romanesc, momitor cu mamaliga si plastic, cu nadirea paianghen, da in gura la toti pe unde merg. romanul este inovator si face in asa fel sa pescuiasca bine cu putin bani.
:D :D :D Ai perfecta dreptate. Ca o mica paranteza, nu pescuiesc pe lacuri sau balti, ci pe râu. Am inceput si eu cu boabe fermentate. Nu pot sa sa iti spun ca ma dadeam cu toate alifiile cand ajungeam acasa si, aproape sa dorm pe presul din fata usii :D :D :D . Vara trecuta, cu ajutorul baietilor de la echipa Senzor, care au intervenit cu sfaturi aici pe forum, mi-am incropit un mix de nada propriu. Am avut rezultate peste asteptari toata vara. Munca mai putina, Mai putin chin.
Cat despre fire, carlige sau leadcore, le prefer pe cele de calitate, dar nu ezit sa folosesc agrafe rapide de la Fl sau rachete de nadirela 15 lei. :D :D :D
Boilies-urile sau alte minuni de nade nu folosesc.
Cat despre leadcore, pot sa iti spun ca unii pesti nu mi-ar fi sacapat daca l-as fi folosit atunci cand trebuia.
Pentru montura cu plumb pierdut, nu plang. In primul rand pentru ca procentajul de pesti scosi a crescut si pentru ca, in al doilea rand, are domunul Robert Anisoiu de lucru si economia de piata functioneaza!!! :D :D :D
Referitor la carlige, le prefer pe cele de 25 lei plicul. Poate pentru confortul psihologic.
Ca si concluzie, il am model pe Vlad Pavlovici pentru ca da un sens frumos pescuitului!
E doar opinia mea. No ofence! :)
Fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de freespirit »

În legătură cu mirosul boabelor fermentate, ori folosești mănuși chirurgicale, ori folosești cu cupă/lopățică pentru nădire. Eu am aruncat boabele, cu mâna, și nu am avut probleme cu mirosul, doar mi s-au îngălbenit, puțin, unghiile.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de carp_fisher »

catalinSM scrie:
Mar Iul 14, 2020 22:06
daca ai model pe Pavlovici si englezoii, e bine. trebuieste sa cumpere cineva si lidcor, carlige de 40 de lei, monturi de 50 de lei, boilies de nadit de 50 de lei kg. de aceea romanii cu elicopterul romanesc, momitor cu mamaliga si plastic, cu nadirea paianghen, da in gura la toti pe unde merg. romanul este inovator si face in asa fel sa pescuiasca bine cu putin bani.
Nu. Ii am model in ceea ce priveste atitudinea față de acest sport, în general, dar mai ales pentru peștele care este personajul principal al acestui sport!
Cât despre carlige, boiliesuri, leadcore si alte nebunii, ai perfecta dreptate!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de Vladut Mateianu »

catalinSM scrie:
Mar Iul 14, 2020 22:06
daca ai model pe Pavlovici si englezoii, e bine. trebuieste sa cumpere cineva si lidcor, carlige de 40 de lei, monturi de 50 de lei, boilies de nadit de 50 de lei kg. de aceea romanii cu elicopterul romanesc, momitor cu mamaliga si plastic, cu nadirea paianghen, da in gura la toti pe unde merg. romanul este inovator si face in asa fel sa pescuiasca bine cu putin bani.
Foarte bine punctat. Smecheria este sa prinzi peste mult cu investitii cat mai mici ! Se numeste talent. Cu bani poti cumpara multe, mai putin talentul....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”