ABC Pescuit la Feeder

Despre cum prindem crapi simplu si rapid folosind tehnica feeder
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 16:59
O intrebare la care doar un expert in feeder imi poate raspunde :

Ce NU pot eu sa fac cu lansetele clasice de crap, iar un pescar de feeder poate face ? :roll:

PS. Monturile pot sa fie identice in ambele variante!
Ce NU poti sa faci este sa te iei cu lanseta de popou cand arunci. :D

mariancarp
Mesaje: 51
Membru din: Joi Aug 25, 2005 14:29

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de mariancarp »

Nu că mă dau eu deștept,dar oferi o prezentare mai bună decât cu o montura de crap,orice ciortan o să îl razii de pe vad daca ai o montura corespunzătoare,un ac mic ,un fir subțire o.momeala de mare atracție.este vorba de precizie mai buna

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Vladut Mateianu »

mariancarp scrie:
Dum Ian 10, 2021 22:10
Nu că mă dau eu deștept,dar oferi o prezentare mai bună decât cu o montura de crap,orice ciortan o să îl razii de pe vad daca ai o montura corespunzătoare,un ac mic ,un fir subțire o.momeala de mare atracție.este vorba de precizie mai buna
Pai si aceiasi montura nu o pot folosi si la lansetele clasice ? Si fir subtire gen 0,20 mm si avertizorii si swingerele reglate la finete maxima ca sa arate orice trasatura ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de nicuB »

Iti spune eu un lucru pe care sigur nu il poti face: nu poti astepta/nu poti vedea trasatura uitandu-te la varful lansetei :)
Banuiesc ca intrebarea ta se refera strict la pescuitul crapului....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu nu inteleg altceva, de ce nu o lanseta de 2,70m cu bambina. Ce nu face asta in comparatie cu feederul. Nu mai pun ca la asta stai ca omul cu privirea la doi metri concentrata, nu la 5m, ( sa vii acasa dupa o zi de pescuit de parca te-ai privit ochi in ochi cu sarpele boua :D ) , este mai usor de de transportat, iar ca semnal, daca ii pui o bambina micuta cu bila :D , pai nu se indoaie feederul 2cm si aia e "lipita". :D

Acum serios. Feederul este un stil de pescuit si atat. Fiecare stil cu placerea si adeptii lui. Placerile nu se pot compara.
Dar cum in singurul loc din univers unde placerea are grade de comparatie totul se poate, respectiv in lumea lansetelor de prins crap, hai sa acceptam si betele de feeder. Barem la feeder te folosesti de elasticitatea batului ca semnal, sa nu mai stai cu avertizori si swingere dupa tine, adica ii gasesti si o parte utila daca tot e folostina, dar sa-ti iei o folostina de 3,90 "ca e mai buna" ca una mai rigida care sa te ajute in aruncare ( ca pentru asta ti-ai luat 3,90 daca nu stiai :wink: ) asta rupe orice logica.

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Ionut C-tinescu »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Ian 12, 2021 14:10
Eu nu inteleg altceva, de ce nu o lanseta de 2,70m cu bambina. Ce nu face asta in comparatie cu feederul. Nu mai pun ca la asta stai ca omul cu privirea la doi metri concentrata, nu la 5m, ( sa vii acasa dupa o zi de pescuit de parca te-ai privit ochi in ochi cu sarpele boua :D ) , este mai usor de de transportat, iar ca semnal, daca ii pui o bambina micuta cu bila :D , pai nu se indoaie feederul 2cm si aia e "lipita". :D

Acum serios. Feederul este un stil de pescuit si atat. Fiecare stil cu placerea si adeptii lui. Placerile nu se pot compara.
Dar cum in singurul loc din univers unde placerea are grade de comparatie totul se poate, respectiv in lumea lansetelor de prins crap, hai sa acceptam si betele de feeder. Barem la feeder te folosesti de elasticitatea batului ca semnal, sa nu mai stai cu avertizori si swingere dupa tine, adica ii gasesti si o parte utila daca tot e folostina, dar sa-ti iei o folostina de 3,90 "ca e mai buna" ca una mai rigida care sa te ajute in aruncare ( ca pentru asta ti-ai luat 3,90 daca nu stiai :wink: ) asta rupe orice logica.
Pentru balti, se poate si cu o telescopica, sa zicem. Pe rau in schimb, nu prea mai ai cum sa dai la bambina.

Feeder-ele au fost inventate pentru pescuitul de finete. Un pescuit in care sa poti pune si carlige nr. 12-16 si sa ai totusi siguranta in dril. Cu o lanseta clasica de crap, si un carlig foarte mic, rezultatele vor fi diferite.

Nu mai spun de acele partide in care chiar si cu un feeder sensibil, trasaturile nu pot fi semnalizate decat folosind un fir textil.

Feeder-ul a castigat ceva teren in fata pescuitului la crap in ultimii ani, iar tendinta se mentine si in prezent.
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut C-tinescu scrie:
Mar Ian 12, 2021 19:00

Pentru balti, se poate si cu o telescopica, sa zicem. Pe rau in schimb, nu prea mai ai cum sa dai la bambina.

Feeder-ele au fost inventate pentru pescuitul de finete. Un pescuit in care sa poti pune si carlige nr. 12-16 si sa ai totusi siguranta in dril. Cu o lanseta clasica de crap, si un carlig foarte mic, rezultatele vor fi diferite.

Nu mai spun de acele partide in care chiar si cu un feeder sensibil, trasaturile nu pot fi semnalizate decat folosind un fir textil.

Feeder-ul a castigat ceva teren in fata pescuitului la crap in ultimii ani, iar tendinta se mentine si in prezent.
Nu, feederul a fost inventat pentru cei care foloseau carlige de 12-16 la crap si nu stiau ce cauta pe garla. :D
I-a luat Dome pe dupa umar si le-a zis: "voi sunteti buni, dar nu aveti lanseta potrivita". :D
Si i-a strans pe toti sa se joace intre ei. Au inceput sa apara si rezultatele. :D

Stii ca sunt prietenul tau. Nu te superi tu pe mine! :D Mor de feederul asta al vostru ! :D Daca ma pui sa leg un carlig de 16 plec acasa. :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ionut, recomanzi folosirea firului textil la pescuitul la feeder ? Sau fir mono clasic (guta) ? Si ce dimensiuni consideri ca sunt cele mai indicate ?

Te intreb ptr ca stiu ca te pricepi bine la acest tip de pescuit, am 2 colegi de munca care vor sa o apuce pe acest drum si vreau sa stiu cum sa ii dotez ! Ms.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Ionut C-tinescu »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Ian 13, 2021 2:33
Ionut C-tinescu scrie:
Mar Ian 12, 2021 19:00

Pentru balti, se poate si cu o telescopica, sa zicem. Pe rau in schimb, nu prea mai ai cum sa dai la bambina.

Feeder-ele au fost inventate pentru pescuitul de finete. Un pescuit in care sa poti pune si carlige nr. 12-16 si sa ai totusi siguranta in dril. Cu o lanseta clasica de crap, si un carlig foarte mic, rezultatele vor fi diferite.

Nu mai spun de acele partide in care chiar si cu un feeder sensibil, trasaturile nu pot fi semnalizate decat folosind un fir textil.

Feeder-ul a castigat ceva teren in fata pescuitului la crap in ultimii ani, iar tendinta se mentine si in prezent.
Nu, feederul a fost inventat pentru cei care foloseau carlige de 12-16 la crap si nu stiau ce cauta pe garla. :D
I-a luat Dome pe dupa umar si le-a zis: "voi sunteti buni, dar nu aveti lanseta potrivita". :D
Si i-a strans pe toti sa se joace intre ei. Au inceput sa apara si rezultatele. :D

Stii ca sunt prietenul tau. Nu te superi tu pe mine! :D Mor de feederul asta al vostru ! :D Daca ma pui sa leg un carlig de 16 plec acasa. :D
Din ce am observat, feeder-ul a fost gandit initial pentru alte specii decat crapul. Abia apoi au aparut lansete si monturi dedicate crapului. Frumusetea e ca nu mai cari atat de multe bagaje si poti pescui si doar cateva ore fara prea mare deranj. 😁
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Ionut C-tinescu »

Vladut Mateianu scrie:
Joi Ian 14, 2021 15:10
Ionut, recomanzi folosirea firului textil la pescuitul la feeder ? Sau fir mono clasic (guta) ? Si ce dimensiuni consideri ca sunt cele mai indicate ?

Te intreb ptr ca stiu ca te pricepi bine la acest tip de pescuit, am 2 colegi de munca care vor sa o apuce pe acest drum si vreau sa stiu cum sa ii dotez ! Ms.
In 90% din cazuri folosesc monofilament intre 0.2-0.25. Pentru lansarile la distanta este necesar inaintasul la fel ca in pescuitul crapului. Se poate opta pentru textil subtire, sau un monofilament ceva gros decat principalul. Totusi, nodul nu trebuie sa fie prea mare, deoarece va iesi greu prin inelele mici ale feeder-ului.

Textilul il pescuiesc in special pe rau atunci cand pun cosulete sarite de 100 gr. Motivul este simplu. Mono avand elongatie nu sesizeaza intotdeauna corect trasaturile. In cazul baltilor, apelez la textil doar cand pestii mananca foarte apatic, si apare aceeasi problema, nesemnalizarea trasaturilor.

Deci, daca sunt la inceput de drum, clar mono, si atentie multe la tehnica de aruncare.
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Feeder”