Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Joi Apr 22, 2021 9:47
Cobrele mai dureaza pana sa intre pe site? Dar plumbii de 80 gr ptr pungi? Multumesc!
Cobrele trebuie sa ajunga la sfarsitul lui aprilie, dar cred ca mai intarzie si ele.
Plumbii intra, ies, intra, ies , .... :) Luni intra in stoc urmatorul lot.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Joi Apr 22, 2021 12:36
Si inca o intrebare: Dan, recomanzi lanseta Tazura KT 270 ptr. blinkerit la somn, de pe mal? In conditiile in care este posibil de lovit si buc. de peste 30 de kg si nu prea ai loc de manevra cu el, prea multe agataturi? Multumesc!
Da, cu toata increderea. Am pescuit mult cu lansete ce au blank similar si am luat somni de peste 50, dar nu asta este relevant. Le-am pus in situatii in care nu cred ca alta lanseta de spinning rezista . Poti sa o folosesti fara grija. Este o idee mai grea ca cele din carbon 40T, dar este mai rezistenta la solicitari mari.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Joi Apr 22, 2021 20:26
Daca zona ramasa libera dupa imbinare este mai mare de 20mm (cca 25mm), are importanta in utilizarea corecta a lansetei?
Multumesc
Importanta este lungimea zonei de imbinare. Daca lanseta se mufeaza peste 7 cm este totul in regula.

Lungimea partii ramase libere de pe spigot este data de cele mai multe ori de pozitionarii matisajului si nu are legatura cu mufarea in sine.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Joi Apr 22, 2021 9:47
Cobrele mai dureaza pana sa intre pe site? Dar plumbii de 80 gr ptr pungi? Multumesc!
Astazi am aflat. Cobrele ajung miercuri.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Apr 22, 2021 21:02
Buricu scrie:
Joi Apr 22, 2021 20:26
Daca zona ramasa libera dupa imbinare este mai mare de 20mm (cca 25mm), are importanta in utilizarea corecta a lansetei?
Multumesc
Importanta este lungimea zonei de imbinare. Daca lanseta se mufeaza peste 7 cm este totul in regula.
Lungimea partii ramase libere de pe spigot este data de cele mai multe ori de pozitionarii matisajului si nu are legatura cu mufarea in sine.
Multumesc!
Zona de imbinare a celor 2 tronsoane este de 78mm.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Vin Apr 23, 2021 15:48

Multumesc!
Zona de imbinare a celor 2 tronsoane este de 78mm.
Cu placere.
Este foarte bine.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Apr 22, 2021 20:36
Cucu Ionel scrie:
Joi Apr 22, 2021 9:47
......................Dar plumbii de 80 gr ptr pungi? Multumesc!
.......................
Plumbii intra, ies, intra, ies , .... :) Luni intra in stoc urmatorul lot.
Au intrat astazi. :)

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Cucu Ionel »

Am comandat deja! Multam!!
Fir intins

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de florianb »

Salut Dan, am si eu o problema am cumparat si eu ieri niste buzzbari si niste suporti U de spate pt. buzzbari. Am probleme cu ei, un buzzbar are rupt un post si ambii au mai multe probleme de reglaj, la fel suportii U se invart pe piulita din ei foarte usor, practic sunt neutilizabili. Am filmat problemele cu ei, atasez mai jos linkul cu filmarea si explicatiile. Nu pot sa spun in scris ce se intampla exact, de aceea e mai bine sa vezi filmuletul. Stiu ca am dat pe ele doar 100ron, dar mi-as fi dorit sa fie functionale. Scriu asta in ideea ca cineva o sa verifice cu atentie viitorii buzzbari si suporti U ce imi vor fi trimisi, nu mai vreau sa ii trimit inapoi si a2a oara.
Si inca ceva, daca suportii U asa sunt ei, se invart pe piulita, exista alt model care e fix?
Nu stiu daca in video am explicat destul de bine, sper sa ma intelegi. :D
Te rog, astept raspuns cu ce e de facut. Multumesc!

Link video: https://vimeo.com/540988147

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

florianb scrie:
Sâm Apr 24, 2021 13:23
Salut Dan, am si eu o problema am cumparat si eu ieri niste buzzbari si niste suporti U de spate pt. buzzbari. Am probleme cu ei, un buzzbar are rupt un post si ambii au mai multe probleme de reglaj, la fel suportii U se invart pe piulita din ei foarte usor, practic sunt neutilizabili. Am filmat problemele cu ei, atasez mai jos linkul cu filmarea si explicatiile. Nu pot sa spun in scris ce se intampla exact, de aceea e mai bine sa vezi filmuletul. Stiu ca am dat pe ele doar 100ron, dar mi-as fi dorit sa fie functionale. Scriu asta in ideea ca cineva o sa verifice cu atentie viitorii buzzbari si suporti U ce imi vor fi trimisi, nu mai vreau sa ii trimit inapoi si a2a oara.
Si inca ceva, daca suportii U asa sunt ei, se invart pe piulita, exista alt model care e fix?
Nu stiu daca in video am explicat destul de bine, sper sa ma intelegi. :D
Te rog, astept raspuns cu ce e de facut. Multumesc!

Link video: https://vimeo.com/540988147
Salut,
Le iau in ordine. :)
1. ca sa fixezi pozitia tijelor, strangi piulita galbena, dupa care prin infiletarea tijei aceasta se lipeste de suport si se fixeaza.
2. suportul de capat poate sa cedeze la transport sau la lovituri. Se poate intampla oricand. Daca este de la transport, sau daca vrei sa il schimbi, se poate rezolva oricand cu cea mai mare placere.
Pentru a fi reparat, se poate lipi cu o rasina sau alt adeziv bun.
3. suporturile U din cauciuc nu rezista la fortari mai mari si se pot roti in jurul surubului. Indiferent de model. Tot o reparatie simpla prin lipire si o strangere la limita de a ceda raman solutia de utilizare in conditii bune.

Oricand, cu placere.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”