fir textil pt linia principală

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Lun Mai 31, 2021 16:00
Domnu' Dan, lansete de somn FL Cat Fish Passion Pro la 3m nu aduceți? Pt Dunăre în pescuitul de pe mal..nu le-am văzut, sper să fie ce trebuie..
Cu parere de rau, dar nu am gasit modelul in varianta de 3m. Lanseta este foarte buna, singura chestie mai ciudata fiind inelul de plecare putin mai mic, dar pentru aruncari scurte ca la Dunare nu cred ca sunt probleme. In rest batul este foarte bine facut, numarul mare de inele dand un plus de valoare blank-ului.
Se pot arunca monturi grele, iar in drill nu se pune problema de rezistenta, desi nu este o lanseta grea sau foarte rigida.
Parerea mea este ca nu sunt mari diferente functionale intre 2,70m si 3m, tinand cont ca aruncarea este limitata de inelul de plecare si nu de lungimea lansetei.

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Chiar mă bucur să aud că nu e foarte rigidă..o pot folosi si la crap cu momitoare mari si alte chestii cu care duc nada pe substrat, nu mai vreau să nadesc la suprafață pe ape curgătoare de 10m..totuși la somn am nevoie de lansetă cât mai înaltă pt ca firul să intre în apă mai ''înăuntru''..folosesc o monură cu peşte mic care culisează pe firul principal în zona în care firul intră în apă(totuşi se poate ridica firul(uneori chiar e nevoie)cu o prăjină de 4-5m atasat un cârlig de sârmă care cedează la primul şoc )..nu primiți în curând la 3m? Chiar nu stiu ce să fac😐..

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Mie Iun 02, 2021 21:50
Chiar mă bucur să aud că nu e foarte rigidă..o pot folosi si la crap cu momitoare mari si alte chestii cu care duc nada pe substrat, nu mai vreau să nadesc la suprafață pe ape curgătoare de 10m..totuși la somn am nevoie de lansetă cât mai înaltă pt ca firul să intre în apă mai ''înăuntru''..folosesc o monură cu peşte mic care culisează pe firul principal în zona în care firul intră în apă(totuşi se poate ridica firul(uneori chiar e nevoie)cu o prăjină de 4-5m atasat un cârlig de sârmă care cedează la primul şoc )..nu primiți în curând la 3m? Chiar nu stiu ce să fac😐..
Lanseta de 3m nu o sa vina curand. Imi pare rau.
Pentru inaltarea lansetei se pot improviza suporturi verticale inalte.
Diferenta intre 2,70m si 3m mareste distanta pana la intrarea in apa a firului cu cativa cm, asa ca nu vad o mare problema aceasta diferenta.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”