POVESTE DE IARNA : AVENTURILE MITOMANULUI

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

POVESTE DE IARNA : AVENTURILE MITOMANULUI

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu ma pot abtine sa nu va impartasesc cateva dintre ineptiile spuse de -a lungul timpului de un celebru pescar din Romania, pe care il voi numii codat Mitomanul.
La sfarsitul ultimului episod, voi face si un concurs, sa vedem cine va recunoaste personajul.Premiul va fi consistent , dar surpriza !



EPISODUL I -Povestea plumbului

Se intampla prin 2002.Luna septembrie.Mitomanul isi vedea linistit de treaba lui in incinta magazinului de unelte de pescuit in care lucra, cand de odata in fata magazinului opreste brusc un autocar, plin ochi cu pescari olandezi. Acestia oprisera la magazin ptr a-si face cumparaturile necesare ptr o saptamana in Delta Dunarii. De fapt un singur lucru ii interesa enorm : plumbii plati cu greutati mari. Asta deoarece fusesera avertizati de persoane binevoitoare ca in delta agata rau si ca daca nu dai in agatatura nu prinzi crap.
Oamenii venisera pregatiti cu scule, gute si carlige, dar fara nici un plumb, datorita greutatii lor si al pretului f. mic din Romania.
Asa ca au inceput cumparaturile in tromba.
Dupa primele 10 minute, stocul de plumbi al magazinului s-a terminat.
Dupa alte 20 de minute , plumbii din depozitul de en-gros al firmei s-au terminat.
Mitomanul gaseste o solutie, isi trimite omul de incredere in Obor ca sa achizitioneze plumbi. Toti plumbii pe care ii va gasi.
In jumatate de ora, acesta soseste cu 2 taxiuri pline de plumbi, pe care evident ii vinde instantaneu.
Olandezii pleaca multumiti.

Mitomanul numara banii incasati si stupoare , nu poate sa creada, in buzunarul lui se adunasera 60.000 de euro !!!!!!!!!! Cea mai tare vanzare din istoria magazinului ! Mitomanul pleaca fericit spre casa , frecandu-se pe maini. Daduse lovitura !

PS Aceasta poveste mi-a fost spusa mie personal( si altor pescari) de Mitoman. Ptr cei care nu stiu cat costa un plumb de Dunare de 100 grame, va dau pretul ca sa calculati singuri cu ce greutate a plecat autocarul ! :D


1 plumb 100 grame - 6.000 lei

Cui ii este lene sa calculeze, iata raspunsul corect :
- de 60.000 euro cumperi 2.190.000.000 lei, de care iti iei 365.000 de plumbi, in greutate totala de 36.500 kg, adica aproximativ 36 de tone !!!
No coment !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

felicitari

Mesaj de ronaldo »

@ Vladut

poate a zis in gluma, ca nu pot crede ca cineva ar putea sa minta asa mult si prost

Avatar utilizator
totis
Mesaje: 74
Membru din: Mie Sep 21, 2005 11:25
Puncte: 0
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis »

daca a vindut plumbul cu 20 euro :?: :!: ...atunci inseamna ca a vindut 300 de kg la banii astia :shock: asta da afacere...
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

DanC
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 09, 2005 10:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DanC »

@vladut
Esti Mare ! :lol: :lol: :lol:
Mai povesteste-ne!
Mi-ai facut ziua mai frumoasa.
Ma intreb daca mai merita sa lucrez aici sau sa ma apuc de turnat plumbi. Cine stie cand "aterizeaza" urmatorul autocar?
Asta da rubrica!
@val
Ar trebui deschis un topic permanent sub titlul "Am trait s-o aud si pe asta...", unde am spune toate povestile pescaresti auzite.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@DanC

eu stiu despre cine e vorba - si te asigur ca nu e poveste - este expunere de bussines facuta de persoana respectiva . Vladut spune-o pe aia cu crapul la undita ! Te rog ! Sau pe aia cu bicicleta galbena :lol: :lol: :lol:

DanC
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 09, 2005 10:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DanC »

@val
inseamna ca persoana este in "top 300 Capital" acum :shock:
@vladut
povesteste-ne Vladut
sa invatam de la cei mai buni
...si cand ma gandesc cat am invatat si degeaba...O sclipire de geniu :idea:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

DanC scrie:@val
inseamna ca persoana este in "top 300 Capital" acum :shock:
De unde fratioare ? A dat banii pe prafuri si acum e la cacao ! E pe punctul de a-si pierde si jucaria lui draga - scrisul pe net . Iti dau un pont - s-a apucat de revigorat vechi traditii de brigadier - vinde iluzii la popor !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Incet, incet baieti ! Maine, ca asa va fi ciclul : UNA PE ZI.
Apropo Val, mai bine ai face o rubrica cum a zis Dan, gen :De la lume adunate !
In care fiecare pescar sa poata povesti o minciuna auzita, ca iese tare !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Te asteptam miine cu, continuarea povesti. Esti tare :lol: :wink:

DanC
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 09, 2005 10:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DanC »

@Val
Eu am crezut ca avem genii printre noi :lol: :lol: :lol:

@Vladut

"La sfarsitul ultimului episod, voi face si un concurs, sa vedem cine va recunoaste personajul.Premiul va fi consistent , dar surpriza ! "

Intrebare pt Vladut:
Cum imparti premiul la cei 158 de utilizatori inregistrati?
Pe tine nu te-am pus la socoteala :lol:
Acum depinde si de premiu! La o adica eu as iesi din concurs sau m-as preface ca nu stiu despre cine este vorba. :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”