Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 03, 2022 17:33
danbd scrie:
Joi Mar 03, 2022 12:06
Salut Dan
Am si eu 2 intrebari referitoare la blankul noului CLass New concept

Diametru blank imediat deasupra mandrinei?
Diametru blank pe tronson de varf pe zona de suprapunere (unde e cel mai mare diametru)?

Multumesc,
Salut,
Nu mai am nicio lanseta pentru a o masura. Trebuie sa astept sa vina noul lot si o sa-ti transmit.
Pentru ce te intereseaza, poate reusim sa rezolvam altfel?
Ma interesa sa intuiesc tinuta (aspectul) blankului.
Sunt curios daca noul blank va urmari linia fostului HK Class sau al Tazura 3K

Merci,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Joi Mar 03, 2022 18:50

Ma interesa sa intuiesc tinuta (aspectul) blankului.
Sunt curios daca noul blank va urmari linia fostului HK Class sau al Tazura 3K

Merci,
Pentru asta am intrebat.
Nu conteaza grosimea exterioara fara sa tii cont de grosimea in carne a materialului.
Conteaza actiune, respectiv sa fie una de varf. Asta se vede din teste statice.
Si mai conteaza cat se indoaie varful sub o greutate ( masa ) . Asta se regaseste in tabelul de pe blog.
Toate se raporteaza la greutatea lansetei.

O lanseta performanta ( usoara si rigida ) este X-Spod-ul. Are blank-ul mai gros, dar si mai subtire in carne.
Class-ul New Concept este mult mai subtire la exterior, mai gros in carne si mai tare. Asa ca nu exista nicio logica intre grosimea blank-urilor si performanta lansetei.
Ca aspect, da.
Cu placere.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de pycostef »

Buna seara...dl. Mitranescu la mulinetele TAZURA MX14000 MAGNESIUM pe tamburul de 10000, daca vreau sa pun 300m de fir de 0.25 mm se poate calcula cata umpluta de 0,35 mm intra ? Daca exista aceasta posbilitate, as vrea sa fac operatiunea acasa, manual asa cum ati recomandat si dumneavoastra.
Pe tamburii de rezerva o sa pun fir de 0.35 mm cu umplutura tot de 0.35 mm si atunci e simplu (am gasit post-ul dumneavoastra cu capacitatea tamburilor).
Multumesc frumos.
<*)))))><{
Ene Stefan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Vin Mar 04, 2022 0:57
Buna seara...dl. Mitranescu la mulinetele TAZURA MX14000 MAGNESIUM pe tamburul de 10000, daca vreau sa pun 300m de fir de 0.25 mm se poate calcula cata umpluta de 0,35 mm intra ? Daca exista aceasta posbilitate, as vrea sa fac operatiunea acasa, manual asa cum ati recomandat si dumneavoastra.
Pe tamburii de rezerva o sa pun fir de 0.35 mm cu umplutura tot de 0.35 mm si atunci e simplu (am gasit post-ul dumneavoastra cu capacitatea tamburilor).
Multumesc frumos.
Salut,
Cel mai bine este sa faci operatia direct pe tambur. Micile diferentele informationale de pe tambur sau de la fire pot da erori mari in practica.
Tragi cei 300m de 0,25 pe tambur, dupa care pui umplutura deasupra pana cand se umple corect tamburul. Masori umplutura. Dupa asta, tragi tot firul pe celalalt tambur.
Pe tamburul gol pui acum umplutura ( stii cat sa bagi ) si deasupra firul de 0,25.
Cu placere.

Mirel
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Mai 16, 2020 14:27
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Mirel »

Bună seara aveți o indeie între LANSETA TAZURA CLASS NEW Concept și LANSETA TAZURA RS-40T NEW Concept este ceva diferența la blank care este mai rigida?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mirel scrie:
Sâm Mar 05, 2022 19:53
Bună seara aveți o indeie între LANSETA TAZURA CLASS NEW Concept și LANSETA TAZURA RS-40T NEW Concept este ceva diferența la blank care este mai rigida?
Salut. Class New Concept are cel mai tare si totodata usor blank din lume.
Mai exact, cel mai tare blank de 420g-430g. Nu exista blank mai tare pe piata pana in greutatea asta.

RS-40T este un blank situat ca putere intre MTX14 / Sublim si Class New Concept. Au aceeasi greutate blank-urile, dar difera materialul si implicit puterea.

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Razvan Chirita »

@Dan Mitranescu
Care este greutatea optima de incarcare pentru Tazura RS 40T ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Razvan Chirita scrie:
Lun Mar 07, 2022 17:34
@Dan Mitranescu
Care este greutatea optima de incarcare pentru Tazura RS 40T ?
Greutatea optima pentru aruncat pe camp este undeva la 115g, dar poate sa creasca sau sa scada in functie de tehnica.

In pescuit, este bine sa fie incarcata cu ce prefera pestele, iar asta inseamna minimum 130g in majoritatea situatiilor.
Lansetele bune, asa cum este si RS-40T se incarca foare bine cu monturi prinzatoare.
Celelalte, ... trebuie sa fie protejate. :)

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Andrei91 »

Salut Dan, am trimis un tronson de la un tazura class 3k cu inelu indoit si ceramica crapata, oare ai idee cat e gata ? saptamana viitoare vineri as avea nevoie de bat :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:
Vin Mar 11, 2022 11:33
Salut Dan, am trimis un tronson de la un tazura class 3k cu inelu indoit si ceramica crapata, oare ai idee cat e gata ? saptamana viitoare vineri as avea nevoie de bat :D
Salut, reparatia este facuta. Poti sa treci sa iei batul.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”